Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA vzkazují Německu: Váš model poškozuje Evropu i svět

USA vzkazují Německu: Váš model poškozuje Evropu i svět

31.10.2013 19:32
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jako kdyby veřejně propíraných kontroverzních témat mezi Berlínem a Washingtonem nebylo dost. Spojené státy se ve včera vydané zprávě neobvykle ostrým tónem opřely do německé hospodářské politiky, která prý vysává evropské sousedy a škodí světové ekonomice. Němci se obratem ohradili.

Americkému ministerstvu financí, které hodnotící zprávu vydává každých šest měsíců, vadí zejména německá exportní orientace, jejíž vinou je prý zotavení eurozóny tak mdlé. Německo tak na stupnici kritizovaných zemí předstihlo Čínu, která je tradičním cílem kvůli údajnému podhodnocování měny, i Japonsko, jež začalo svoji měnu radikálně stlačovat před rokem. Trojice pranýřovaných je v žebříčku největších ekonomik světa hned za Spojenými státy – na druhém až čtvrtém místě.

Zaměřením se na Německo, hospodářského i politického hegemona eurozóny, se administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy výrazně odklání od původního kurzu vůči jednomu ze svých nejdůležitějších spojenců. Washington se od prvopočátků evropské dluhové krize v roce 2010 často vyhýbal veřejné ostrakizaci Berlína, jemuž připadla v boji za záchranu eurozóny klíčová role. Obama a jeho poradci se ve snaze o usměrnění německých partnerů spoléhali na důvěrné komunikační kanály.

„Pomalý růst domácí poptávky v Německu a jeho závislost na exportech narušily vyrovnávání nerovnovah v době, kdy se mnoho jiných členů eurozóny octlo pod vážným tlakem na omezení poptávky i importů,“ uvádí se ve zprávě s tím, že výsledkem jsou deflační tendence (tlak na pokles platů i cen) v eurozóně i ve světové ekonomice. Dokument také výmluvně poukazuje na skutečnost, že v čistém vývozu zboží, služeb a kapitálu Německo loni předčilo Čínu.

Mluvčí německého ministerstva financí prohlásil, že mezinárodní organizace, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF), Organizace pro spolupráci a rozvoj (OECD) i Evropská komise, hodnotí německou hospodářskou politiku příznivě. Německý růst prý žene silná domácí poptávka. MMF, který sídlí ve Washingtonu a na nějž mají největší vliv právě Američané, však pravidelně Berlín vyzývá k podpoře domácí poptávky s tím, že velkého obchodního přebytku země dosahuje na úkor jižních sousedů.

Podle některých pozorovatelů je americká kritika, vyjádřená ve zprávě tradičně se věnující měnovým záležitostem, bezzubým pokusem ovlivnit hospodářskou politiku významného obchodního partnera. Povaha výtek je dobře známá a byla americkými zástupci v posledních letech opakovaně tlumočena. Za neobvyklou je považována pouze nová forma vzkazu.

Deník Wall Street Journal (WSJ) si všímá toho, že euro od začátku roku díky postupnému oživení v Evropě posílilo o 4 % a že na dolar naopak dolehly signály pokračování stimulačních nákupů Fedu. Silnější euro pomáhá americké ekonomice, jelikož zvýhodňuje tamní exportéry vůči evropské konkurenci. Američtí představitelé mají podle WSJ větší obavu z dlouhodobého dopadu německé hospodářské politiky. Jelikož Berlín prakticky diktuje kurz zbytku eurozóny, Washington by se chtěl vyhnout scénáři, kdy na export začne spoléhat celý eurový blok.

Podle Jacoba Kirkegaarda z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii je zpráva načasována tak, aby ovlivnila vyjednávání o vzniku německé koalice a její hospodářské agendě. Snahy o sestavení koaličního kabinetu a programového prohlášení v Berlíně trvají už přes měsíc. Parlamentní volby se v Německu uskutečnily na konci září. 

To tuší i německá strana, která se obratem ohradila. Konzervativci Angely Merkelové i SPD dali najevo, že Německo hodlá i nadále usilovat o co nejvyšší konkurenceschopnost na zahraničních trzích. "Vždy jsme byli silnou exportní zemí a jsme na to hrdí," řekla agentuře Reuters Ilse Aignerová, která jedná za CDU-CSU v koaličních rozhovorech o ekonomických otázkách. Její protějšek z SPD Hubertus Heil nicméně prohlásil, že Německo si musí být vědomo své "povinnosti" posílit domácí poptávku. Podle něj to znamená prosazovat růst mezd a podněcovat k domácím investicím. 

Německo v letech po sjednocení v roce 1990 získalo nálepku "nemocného muže Evropy". V dalších desetiletích se jí zbavilo zvyšováním konkurenceschopnosti, hlavně pomocí omezení růstu mezd. Nyní jeho ekonomika vysoce vyčnívá nad ostatními zeměmi eurozóny. Berlín se ale po globální finanční krizi a v době dluhové krize eurozóny ocitl pod tlakem na stimulaci domácí poptávky, tak, aby nasávala více dovozu, a pomáhala tím ekonomikám zbytku měnové unie.

 
(Zdroje: WSJ, Reuters, čtk)


Čtěte více:

Krugman: Z Evropy udělali spálenou zemi a nazývají to reformou. Budoucnost patří Francii
23.09.2013 7:12
Dalo se asi čekat, že zastánci utažené politiky budou brát za důkaz sv...
Německo: Reformy byly úspěšné, jenom je nikdo nechce
24.09.2013 7:29
Není to tak dávno, co bylo Německo považováno za nemocného muže Evropy...
Řekové jsou o 40 procent chudší proti roku 2008, EK žádá rychlejší reformy
22.10.2013 15:46
Řekové jsou nyní v průměru o zhruba 40 procent chudší, než byli v roce...
Německá vojenská agrese a zločiny mají stále hmatatelné dopady
25.10.2013 18:58
Když Angela Merkelová na počátku tohoto roku navštívila Řecko, byla k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2024
12:49Morgan Stanley: Trhy v pozdní fázi cyklu, táhnout bude stále kvalita
12:26Ceny komodit na trzích v pololetí spíše stouply, index přidal tři procenta
12:02Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě kuponu TRIGEMA REF VAR/25
11:59J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu ve druhém čtvrtletí 2024
11:57Nezaměstnanost v EU v květnu zůstala na šesti procentech, nejnižší byla v Česku
11:26Inflace v eurozóně v červnu podle odhadu Eurostatu klesla na 2,5 procenta
11:10Výnosy zůstávají nahoře a akcie ztrácejí. Inflace podporu nepřinesla  
10:13Vládní dluh v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 232,8 miliardy na 3,332 bilionu Kč
9:06Rozbřesk: Tuzemský průmysl šlape na brzdu, Koruna v defenzivě, Posune se americký trh práce blíže rovnováze?
8:42Francouzský regulátor se chystá obvinit výrobce čipů Nvidia. Hlavní evropské trhy otevřou v červeném  
6:37FX Strategie: Slabší americká data z trhu práce a mírná inflace by měla eurodolaru prospět. Koruna na pospas politickému napětí v Evropě?  
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Polestar Automotive Holding UK PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa