Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdyby byly Spojené státy členem eurozóny...

Kdyby byly Spojené státy členem eurozóny...

30.10.2013 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Pojďme se podívat na to, co by se stalo, kdyby Spojené státy byly členskou zemí eurozóny, kdyby Ben Bernanke stál v čele hypotetické země používající euro, která se rozhodne ho opustit. Představme si, že by Spojené státy stály v pozici podobné zemím na periferii (Řecka, Irska či Španělska). ECB stále sídlí ve Frankfurtu a řídí se hlavně německou ideologií centrálního bankovnictví. Je pravděpodobné, že před krizí by do USA proudilo ještě více kapitálu než do jiných evropských zemí, protože by bylo eliminováno kurzové riziko. Třeba institucionální investoři z Německa by tak investovali mnohem větší část svých portfolií do amerických cenných papírů. Je možné, že by to vytlačilo ceny těchto aktiv ještě výše, než se skutečně stalo. Podobně je možné, že Spojené státy by dosahovaly ještě větších deficitů běžného účtu. Jinak řečeno, nerovnováhy, které vedly ke krizi, by asi byly ve Spojených státech větší.

Po začátku krize by nebyl prostor pro oslabení americké měny. Když se ale podíváme na data, je patrné, že dolar po krizi neoslaboval, ale naopak – k euru a k dalším měnám posiloval. Je těžké odhadnout, jak by se euro chovalo v případě, že by ho používaly i Spojené státy. Pravděpodobně by ale takové euro k jiným měnám posilovalo (dolar by neexistoval). Relativně ke skutečnému vývoji by ovšem ztráta konkurenceschopnosti USA byla pravděpodobně menší. Pro Spojené státy by to tedy představovalo pozitivní vývoj.

Jak by se chovaly sazby? Americká ekonomika je silná a nebylo by tudíž pravděpodobné, že by se zařadila po bok zemí na periferii. Výnosy amerických dluhopisů by tak zůstaly nízko, podobně jako v Německu. Je ale jasné, že deficity běžného účtu by například ve srovnání s Německem mohly znamenat vyšší tlak na USA. Členství v eurozóně by tak celkově u USA mohlo prohloubit předkrizové nerovnováhy a po krizi zvýšit riziko spojené s financováním této země. Podobně můžeme hovořit o tom, co se skutečně stalo na periferii: Členství v eurozóně sebou nese hlavně náklad v podobě předkrizových bublin, ve srovnání s nimi není pevný kurz podle mého názoru zase tak důležitý.

Nyní si představme, že by některá země z periferie euro opustila a její nová monetární politika by se vydala stejným směrem, jaký nastavil Ben Bernanke. Nová měna by pravděpodobně oslabila, a to by mělo pomoci exportům. Není ale jasné, jak moc. Například Velká Británie ani přes oslabující měnu k euru nedosáhla lepší exportní výkonnosti než Španělsko, které vlastní měnu nemá. Co by se stalo s tokem kapitálu? Zřejmě by tuto zemi opouštěl, protože na počátku dosahovala deficitů běžného účtu. Kdyby byla zadlužená v zahraniční měně, situace by byla dramatická, podobně jako třeba během asijské krize v 90. letech. Problémům by ale země čelila i v případě, že by dluh byl denominován v nové měně. Stále by totiž musela nějak financovat deficity běžného účtu a zastavený příliv kapitálu by znamenal kolaps domácí poptávky. Je těžké si představit, že by tento vývoj kompenzoval růst exportů. Bylo by tedy zapotřebí likvidity z nějakého vnějšího zdroje, například od MMF, jinak by nastal ekonomický kolaps.

Z celé úvahy je jasné, že země eurozóny čelí složité situaci, v níž figuruje mnoho proměnných a jednotlivé posuny jdou často proti sobě. Spojené státy, Velká Británie či Japonsko poskytují v tomto ohledu zajímavý příklad toho, jakou výhodu přináší vlastní měna a nezávislá monetární politika. Podle mého názoru ale tyto příklady nelze vždy jednoduše aplikovat na jiné země. Ne každá země má takovou důvěryhodnost jako Spojené státy či Velká Británie, aby nemusela čelit odlivu kapitálu. Japonsko zase dosahuje přebytků běžného účtu a spoléhá se na domácí investory. Netýká se ho tak hrozba náhlého zastavení toku kapitálu.

Spojené státy před krizí dokonce v mnoha ohledech vypadaly jako některá země na periferii eurozóny. Týká se to zmíněných bublin na trzích s aktivy, rychlého růstu úvěrů či právě velkého deficitu běžného účtu. Když krize začala, vedly si ale mnohem lépe než země jako Řecko, Španělsko či Irsko. Hlavním důvodem je to, že si udržely přístup ke kapitálu, který je financuje. Samotný kurz naopak velký význam neměl, dolar ve skutečnosti posiloval.

Autorem je profesor ekonomie na INSEAD Antonio Fatás.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2024
17:00Tesla jede, indexy ne. Data o pracovních pozicích překvapila  
16:25Odbyt automobilky Tesla ve druhém čtvrtletí opět klesl, překonal však odhady
16:08Bublina na umělé inteligenci?
13:22Než otevře Wall Street: Paramount Global, Sea  
12:49Morgan Stanley: Trhy v pozdní fázi cyklu, táhnout bude stále kvalita
12:26Ceny komodit na trzích v pololetí spíše stouply, index přidal tři procenta
12:02Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě kuponu TRIGEMA REF VAR/25
11:59J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu ve druhém čtvrtletí 2024
11:57Nezaměstnanost v EU v květnu zůstala na šesti procentech, nejnižší byla v Česku
11:26Inflace v eurozóně v červnu podle odhadu Eurostatu klesla na 2,5 procenta
11:10Výnosy zůstávají nahoře a akcie ztrácejí. Inflace podporu nepřinesla  
10:13Vládní dluh v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 232,8 miliardy na 3,332 bilionu Kč
9:06Rozbřesk: Tuzemský průmysl šlape na brzdu, Koruna v defenzivě, Posune se americký trh práce blíže rovnováze?
8:42Francouzský regulátor se chystá obvinit výrobce čipů Nvidia. Hlavní evropské trhy otevřou v červeném  
6:37FX Strategie: Slabší americká data z trhu práce a mírná inflace by měla eurodolaru prospět. Koruna na pospas politickému napětí v Evropě?  
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Polestar Automotive Holding UK PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa