Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Írán vábí zpět západní těžaře. Chce nabídnout větší podíl na zisku

Írán vábí zpět západní těžaře. Chce nabídnout větší podíl na zisku

29.10.2013 18:54
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Íránská vláda chce přesvědčit mezinárodní těžařské koncerny, aby začaly opět investovat do jejích ropných a plynových polí a jako vábničku jim nabídne lukrativněji postavené kontrakty. Nové íránské vedení v čele s prezidentem Hassanem Rouháním se tak snaží pomoci ekonomice, těžce zkoušené tlakem mezinárodních sankcí, a také vylepšit vztahy se Západem.

Od výměny na postu prezidenta začaly mezi Teheránem a Washingtonem konstruktivní diskuze o omezení íránského jaderného programu. Ty by v případě pokroku, který vyjednavačům unikal několik let, mohly vyústit v uvolnění sankcí, jež se nejdrastičtěji podepsaly právě na ropném odvětví, nejdůležitějším sektoru íránské ekonomiky.

Změnu přístupu ohlásil poradce ropného ministerstva Mehdí Husejní v neobvyklém rozhovoru pro deník Financial Times. Stávající systém, který zahraničním firmám neumožňuje vést si zásoby v íránských ložiscích v rozvahách a který se nelíbí akcionářům, prý bude zrušen.

Podle Husejního vláda pracuje na formě koncese, z níž by mohla profitovat ona i „američtí či evropští“ ropní giganti. Podrobnosti by měly být oznámeny v březnu. Írán by díky vstřícnějšímu přístupu chtěl přilákat nejméně 100 mld. USD v průběhu tří let. Pro režim, který se vůči svému nerostnému bohatství choval vždy nanejvýš opatrovnicky, by se jednalo o dramatickou otočku. Podle aktuální energetické ročenky BP má Írán největší světové zásoby zemního plynu a čtvrté největší zásoby ropy. „Doufáme, že jazyk našich kontraktů bude velmi, velmi blízký mezinárodním standardům a že se k nám ropné společnosti vrátí,“ dodal Husejní.

Analytici jsou vůči změně íránské rétoriky velmi zdrženliví. „Írán má dlouhou historii agresivního surovinového nacionalismu a pochybuji, že se to změní,“ tvrdí Robin West z konzultantské společnosti IHS Energy. Teherán se prý vždy z těžařů snažil vymáčknout co nejvíc a zároveň na ně přesunout všechna investiční rizika. Do zanedbaných a místy vyčerpaných íránských ložisek bude navíc třeba vložit ohromné prostředky, takže vláda bude muset nabídnout velmi lukrativní podmínky, aby těžaře přesvědčila o rozchodu s minulostí.

Podle Husejního by mohl být nový systém přidělování licencí zaveden, i když budou mezinárodní sankce stále platit. Těžaři a jejich vlády by je mohli obejít například pomocí zvláštních výjimek. Ropné embargo uvalené na Írán Spojenými státy, k němuž se minulý rok připojila i Evropská unie, způsobilo propad íránské produkce a těžce poškodilo ekonomiku. Podle údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA) v září těžba klesla na 2,58 mil. barelů denně, nejnižší úroveň od roku 1989, kdy se země vzpamatovávala z konfliktu se sousedním Irákem. Ještě v roce 2011 přitom íránská produkce dosahovala 3,5 mil. barelů denně.

Husejní odmítl sdělit podrobnosti chystaných změn. Nebude se prý podobat dohodám o sdílení produkce (PSA), kdy těžaři nejprve čekají na návrat vložených prostředků a poté se s vládou dělí o příjmy z těžené produkce, ani servisním kontraktům po vzoru Iráku, kdy těžaři dostávají jen poplatek za každý vytěžený barel a zbytek z prodejní ceny jde do státní kasy.

V roce 1997 se francouzská společnost Total rozhodla vzepřít americkým sankcím a podepsala smlouvu o rozvoji gigantického plynového ložiska Pars. Další ropné a plynárenské společnosti, mezi nimi Shell, Eni i Statoil, brzy následovaly. Později si však stěžovaly na nízkou míru návratnosti a v dalších projektech už působit nechtěly.

(Zdroje: FT, Reuters, IEA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)