Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko vydá licence na export LNG státním molochům a Novateku

Rusko vydá licence na export LNG státním molochům a Novateku

10.10.2013 18:04
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Liberalizace vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska, která má kdysi největšímu světovému těžaři této energetické suroviny pomoci v pronikání na perspektivní zahraniční trhy, bude pokračovat „postupně“, ohlásil včera ministr energetiky Alexandr Novak. Právo na export LNG zatím dostanou pouze státem kontrolované koncerny Gazprom a Rosněfť a také projekt Jamal LNG soukromého těžaře Novatek, vlastněného skupinou podnikatelů s dobrými konexemi na Kreml.

Exportním privilegiem dosud disponoval jen Gazprom, který si ponechá monopol na plynovodní dodávky za ruské hranice. Ministr Novak potvrdil, že podle zákona, který by měl zanedlouho schválit kabinet, bude vývoz umožněn jen těm těžařům, kteří mají v licenci vepsán plán na stavbu zkapalňovacího závodu, nebo těm, kteří budou plyn dobývat se záměrem jeho zkapalnění. Ruský úřad pro nerostné zdroje v březnu vydal povolení na stavbu LNG závodu pouze Novateku, který by měl v roce 2016 na odlehlém poloostrově Jamal spustit terminál s kapacitou 16 mil. tun plynu ročně.

Ve státním aparátu v uplynulých měsících probíhal urputný boj o to, kdo bude nakonec o přidělování exportních licencí rozhodovat. Vážným zájemcem o důležitou pravomoc byla Prezidentská komise pro palivoenergetický komplex, jejímž tajemníkem není nikdo jiný než výkonný ředitel ropného gigantu Rosněfť Igor Sečin, který se předtím zasadil o to, aby o exportní privilegium v segmentu LNG přišel Gazprom. Ministerstvu se díky zásahu Sečinovi nijak nakloněného vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče podařilo ubránit své teritorium a o licencích bude rozhodovat samo. Zdroje deníku Kommersant nicméně tvrdí, že bitva ještě neskončila.

Mechanismus vydávání licencí na vývoz LNG zatím ustaven není. Soukromé společnosti musí v zásadě běhat od jednoho úřadu k druhému, dostávat se na seznamy a získávat razítka, povolení, dobrozdání a další cukrovinky pro nenasytného ruského úředního šimla. Nezbytností je lobbing u kohokoli, kdo v Kremlu a na úřadě vlády něco zmůže. Ministerstvo energetiky navíc dostalo těžko uvěřitelný úkol, který hodně vypovídá o tom, jak si ruské elity představují působení tržních sil: úředníci musí při vydávání licencí zajistit, aby si ruští těžaři na zahraničních trzích nekonkurovali.

Novatek na podzim ministerstvo energetiky oficiálně požádal o možnost vyvážet LNG dobývaný na poloostrově Jamal, přičemž do zahraničí by mělo směřovat 50 % produkce. První kroky k průniku na evropský trh učinil už loni, když podepsal smlouvu o dodávkách s německou energetikou Energie Baden-Württemberg (EnBW). Hodnota kontraktu s platností deset let se blíží 6 mld. EUR. Exportní monopol Gazpromu Novatek obejde tím, že surovinu do Německa fyzicky dodá státní moloch a pak ji s Novatekem smění v rámci swapových operací.

Novatek je po Gazpromu druhým největším producentem zemního plynu v Rusku a na rozdíl od státem kontrolovaného konkurenta mu objemy produkce rychle rostou. Loni zvýšil produkci meziročně o 7,1 % na 57,3 mld. m3 plynu. Gazpromu naopak výstup klesl o 5,1 % na 482 mld. m3. Celková ruská těžba zaznamenala pokles o 2,2 % na 655 mld. m3. Zisk na akcii Novateku v roce 2011 meziročně vzrostl o 44,6 % na 18 RUB (oproti 25% nárůstu u Gazpromu). Hlavními akcionáři společnosti jsou zakladatel a výkonný ředitel Leonid Mikhelson (25 %) a Gennadij Timčenko (23,5 %), který mimo jiné vlastní největšího ruského obchodníka s ropou Gunvor. Desetiprocentní podíl v Novateku drží Gazprom. Dalších 15 % patří francouzské ropné společnosti Total, která má opci k navýšení podílu na 19,4 %. Zbytek akcií se volně obchoduje na burze v Moskvě a formou depozitních poukázek v Londýně.

Krom Novateku o export LNG projevila zájem skupina Alltech podnikatele Dmitrije Bosova, který v rámci projektu Pečora LNG hodlá postavit závod o kapacitě 2,6 mil. tun plynu ročně. Ačkoli v licenci společnosti nic o výstavbě zkapalňovací jednotky není, Alltech počítá s tím, že povolení k vývozu dostane.

Podle Marii Belovové z energetického centra ve Skolkovu hraje Rusko o čas, jelikož po celém světě se budují další kapacity, zejména v Austrálii a ve Spojených státech. Pokud licence dostanou jenom státní firmy a Novatek, mohl by prý ruský podíl na globálním trhu s LNG dosáhnout pouze na 6 %.

(Zdroje: Kommersant, Bloomberg, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu