Aktualizováno Růst amerických maloobchodních tržeb v srpnu dosáhl jen 0,2 procenta oproti očekávaným 0,5 procenta. Tržby by předpoklad bývaly splnily, nebýt vzestupné revize červencového základu. Růst za minulý měsíc byl revidován na 0,4 procenta z předchozích 0,2. Horší než konsensus byly i tržby očištěné o nákupy aut. Ty stouply o 0,1 procenta, když se čekalo 0,3 procenta. Také zde se ale projevil vliv předchozí revize.
Celkově je tak dolarová úroveň tržeb výš, než ukazovaly předchozí reporty. Co se ale týká dynamiky, dostáváme horší čísla; ukazuje se, že růst maloobchodu byl silnější v období květen - červenec, zatímco srpen přináší zpomalení. Od toho se odvíjí také prvotní negativní reakce akcií a dolaru. Data by však neměla přinést zásadní změny na trzích. Indikace pro soukromou spotřebu za třetí kvartál se příliš nemění, když slabší srpen kompenzuje silnější červenec. Také předpoklady o změnách politiky Fedu se budou po datech měnit minimálně.
Prodeje aut zmíněné v úvodu byly zdaleka největším příspěvkem k srpnovému růstu maloobchodu, když stouply o procento. Mírně kladný byl příspěvek tržeb v lékárnách a drogériích, které vzrostly o 0,6 procenta, dále tržeb za potraviny vyšších o 0,1 procenta a tržeb v supermarketech rostoucích o 0,6 procenta.
Opačným směrem naopak působil pokles tržeb za oděvy a obuv o 0,8 procenta, dolů maloobchod táhly také nižší tržby za stavební materiály. Ty se snížily o 0,9 procenta. Za pohonné hmoty Američané vydali stejně jako v červenci, což odpovídá stagnující spotřebě, když se ceny benzínu meziměsíčně prakticky nezměnily.