Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zhroucení libyjské ropné těžby kompenzují USA, Irák a Saúdové. Tlak na růst cen by měl přetrvat

Zhroucení libyjské ropné těžby kompenzují USA, Irák a Saúdové. Tlak na růst cen by měl přetrvat

11.09.2013 10:52
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Saúdská Arábie těží nejvíc ropy za poslední desetiletí ve snaze vyvážit dopad totálního propadu produkce v Libyi, kterou zmítají stávky a rozbroje mezi místními kmeny. Svojí troškou na globální trh s ropou přispívají i Irák a Spojené státy.

Podobně jako před dvěma roky, kdy v Libyi zuřila občanská válka, výpadek tak významného dodavatele tlačí ceny vzhůru, což navíc zesilují obavy z amerického ozbrojeného zásahu v Sýrii, který by mohl rozšířit chaos do dalších zemí regionu. Avšak zatímco během libyjského konfliktu největší spotřebitelé reagovali uvolněním části strategických rezerv, aby tlak na zdražování zmírnili, dnes je chybějící produkce nahrazována zvýšeným výstupem vrtů v Saúdské Arábii, Spojených státech a Iráku.

Podle představitelů petrochemického odvětví v Evropě a na Blízkém východě Saúdové a Iráčané pomáhají s nahrazováním libyjské produkce, obzvlášť v italských rafineriích. Mezitím rostoucí americká těžba snižuje poptávku největšího světového spotřebitele po ropných dovozech, a uvolňuje tak víc prostoru odběratelům z dalších zemí. Navíc je americká rafinovaná produkce v rostoucí míře vyvážena do Evropy, což ulehčuje situaci pro případ zásobovacích potíží v evropských zpracovatelských závodech.

Data amerického Energetického informačního úřadu (EIA) ukazují, že neplánované výpadky ropné produkce v srpnu dosáhly 2,7 mil. barelů denně (z celkové těžby kolem 90 mil. barelů denně), přičemž Libye se na nich podílela z poloviny. Celková výše neplánovaně zastavené produkce je na víc než dvouletém maximu. EIA očekává, že výpadky budou nadále tlačit ceny výš, avšak že produkce zemí mimo kartel OPEC, zejména v USA, by měla tendenci tlumit. Uvolnění části rezerv – jako před dvěma lety – prý není třeba. Trh je zásobován „adekvátně“.

Propad libyjského ropného exportu na nulu mají na svědomí stávky hlídačů a pracovníků přístavních terminálů a také polovojenské tlupy, které na vlastní pěst obsadily některá ložiska. Celková produkce v zemi, která loni byla třetím největším dodavatelem ropy do Evropy a disponuje největšími zásobami v Africe, klesla na desetinu běžné úrovně.

Trh s ropou včera na zprávy o možném diplomatickém řešení syrské krize, zprostředkovaném Ruskem a Spojenými státy, zareagoval razantním poklesem cen. Nejbližší kontrakt na dodávku severomořského Brentu spadl až o 2,4 %, těsně pod 111 USD za barel. Dnes ztrátu mírně koriguje a drží se poblíž 112 USD. Futures na americkou ropu na newyorské burze včera odepisovaly i 2,6 %.

Podle údajů OPECu Saúdská Arábie, jediný producent s možností rychlého a razantního navýšení produkce, v srpnu zvýšila těžbu o 156 tisíc barelů na 10,19 mil. barelů za den. To je nejvyšší úroveň od roku 1980, kdy Saúdové otevřeli kohouty kvůli nahrazení produkce z Íránu, v němž vypukla islámská revoluce. Část nynějšího přírůstku je podle zdrojů z odvětví vyvážena do Evropy.

Irák přispívá ke kompenzaci libyjského výpadku ještě víc. Tamní produkce v srpnu vzrostla o 235 tisíc barelů na 3,2 mil. barelů denně. OPEC včera také uvedl, že americká těžba surové ropy se během prvního pololetí vyšplhala na 7,21 mil. barelů denně. Naposledy se v zemi tolik těžilo v roce 1992. Roste i vývoz zpracované produkce z USA. Země se před dvěma lety poprvé po šesti desetiletích stala čistým vývozcem ropných produktů.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu