Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Břidlicová revoluce v Číně: těžší než se čekalo

Břidlicová revoluce v Číně: těžší než se čekalo

05.09.2013 12:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nizozemsko-britský ropný koncern Royal Dutch Shell začal s testováním čínských ložisek břidlicového plynu už před dvěma lety. Zdálo se to jako příležitost, kterou si nelze nechat ujít. Podle statistik má Čína největší zásoby uhlovodíků ukrytých v břidlicových formacích, zároveň je největším konzumentem energie, a vláda navíc rozvoj domácí těžby plynu podporuje.

Jenže jak už to tak s podobnými projekty bývá, Shell a jeho místní partner, státní China National Petroleum Corp (CNPC), se pustili do většího rizika, než by jim asi bylo milé. Drsný terén, chybějící infrastruktura a těžká dostupnost ložisek staví těžařům do cesty velké překážky. Oblast, v níž vrtné práce probíhají, je tak hustě obydlená a půda tak intenzivně obdělávaná, že těžební věže od domů či zeleninových políček odděluje jen pár desítek metrů. Lidé z okolí vrtných souprav si stěžují na hluk, prach a rizika kontaminace vody. Shell musí obyvatelům a obcím vyplácet kompenzace.

Čínská zkušenost Shellu, který má v zemi vůči jiným ropným společnostem náskok, ukazuje na to, že zopakovat úspěch břidlicové revoluce ve Spojených státech nebude lehké. I když se většími břidlicovými zásobami plynu může krom Číny pochlubit také Argentina a Alžírsko, jejich využití bude pro těžaře daleko náročnější než v Texasu či Pensylvánii.

V řadě zemí s velkým potenciálem chybí infrastruktura, voda na frakování a také subdodavatelé s moderním vybavením. Jiné státy, například Francie nebo Česko, se vůči technikám hydraulického štěpení a horizontálního vrtání staví a priori odmítavě. Další komplikaci představují vlastnická práva. Ve Spojených státech majitelé pozemků zpravidla vlastní i plyn či ropu pod zemí, jinde jsou suroviny ukryté pod povrchem považované za bohatství státu. Obyvatele z okolí vrtů tak nic nemotivuje k tomu, aby těžbu podporovali.

Za poslední 3 roky přišel Shell na 19 vrtech o víc než 500 pracovních dnů vinou spontánních občanských protestů, většinou kvůli peněžním kompenzacím. Podle společnosti jsou vrtné práce na začátku a je příliš brzy na zhodnocení jejich úspěšnosti. Hloubení vrtů prý probíhá podle harmonogramu. Na rozvoj nekonvenčních ložisek v Číně Shell vydává 1 mld. USD ročně.

Podle těžařů jsou čínské formace obtížněji zvládatelné, a navíc často leží ve větší hloubce než ty americké. Riziko představuje i zatím nedokončená regulace frakování. V rámci boje s inflací musí být plyn prodáván za státem nastavené ceny, což může omezovat ziskovost. Shell i další giganti přesto věří, že rostoucí energetická spotřeba, velké zásoby a tlak státu na posun energetického mixu ve prospěch čistších zdrojů jim budou hrát do karet.

Peking frakování podporuje, jelikož se s jeho pomocí snaží snížit závislost na vysoce znečišťujícím uhlí a na dovozech plynu. Cílem je do dvou let zvýšit podíl zemního plynu v energetickém mixu na 8 %, oproti zhruba 4 % v roce 2010. Ještě ambicióznější metu vláda nastavila pro těžbu břidlicového plynu: z loňské nuly by se měla do roku 2015 vyšplhat na 6,5 mld. m3. To je víc, než kolik ročně spotřebovává Slovensko.

Státní geologové odhadují vytěžitelné zásoby břidlicového plynu v Číně na 25 bilionů metrů krychlových, zatímco americká Energetická informační agentura je odhadla na 36,1 bilionu kubíků. V obou případech je to více než zásoby v USA, které se odhadují na 24,4 bilionu kubíků.

Pro Shell Čína představuje příležitost dohnat zameškaný boom ve Spojených státech. V čele americké břidlicové revoluce kráčeli menší, mrštnější hráči. Když se o ložiska začaly zajímat velké koncerny, byly už nejlepší bloky rozebrány. O těžbu z břidlic se v Číně pokouší i konkurenční ConocoPhillips a Chevron, ale zatím ve výrazně menším rozsahu. Shell má s CNPC smlouvu o sdílení vytěženého plynu od roku 2011.

Čína v březnu v zatím druhé aukci licencí na průzkum a těžbu břidlicového plynu rozdělila povolení 16 domácím firmám. Žádná z nich s těžbou plynu vázaného v hlubokých horninách nemá zkušenosti. První aukce licencí se konala před dvěma roky a také v ní dominovaly domácí státní ropné podniky CNOOC, PetroChina a Sinopec. Druhá aukce přitáhla více než stovku firem z rozmanitých oborů, které s vidinou státních subvencí a snadného přístupu k financím tentokrát ropné firmy vesměs přeplatily. 

 
(Zdroje: WSJ, Bloomberg, ČTK)


Čtěte více:

OPEC: Kvůli těžbě z břidlic ztrácíme podíl na trhu
10.07.2013 14:19
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) připustila, že ztrácí podíl n...
Americké břidlice nás mohou zlikvidovat, varuje saúdský princ
30.07.2013 16:45
Tváří v tvář rostoucí produkci z amerických břidlic, která by mohla na...
Nemohoucí obři: ropná produkce Exxonu i Chevronu klesá navzdory břidlicové revoluci
01.08.2013 11:43
Těžba ropy a plynu ve Spojených státech zažívá nebývalý rozkvět díky ...
Tretina bridlicového plynu pri ťažbe zhorí vo vzduchu
02.08.2013 16:22
Každý mesiac sa pri ťažbe plynu z bridlíc v Severnej Dakote spaľovaním...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu