Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úprk investorů z emerging markets kvůli Fedu zesiluje. Bezpečným přístavem čínský jüan

Úprk investorů z emerging markets kvůli Fedu zesiluje. Bezpečným přístavem čínský jüan

22.08.2013 12:08
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Zveřejněný zápis z posledního jednání americké centrální banky, podle něhož by stimulační nákupy státních dluhopisů (QE) a pumpování levných peněz do finančního systému mohly brzy skončit, spustil další vlnu výprodejů na finančních trzích v rozvíjejících se ekonomikách od Brazílie přes Turecko po Filipíny. Ztráty registrují akcie, měny i dluhopisy.

Země kategorie emerging markets z extrémně uvolněné měnové politiky amerického Fedu značně profitovaly. Kvůli nízkým úrokovým sazbám a dluhopisovým výnosům v USA, Evropě a Japonsku velká část emitovaných prostředků končila na trzích Indie, Brazílie, Thajska či Ruska, které nabízely vyšší zhodnocení. Od května, kdy se objevily první náznaky toho, že pět let trvající éra levných peněz může zanedlouho skončit, zařadili investoři prudkou zpátečku a začali své prostředky z rozvíjejících se ekonomik hromadně stahovat. 

 
Nejnověji zveřejněný zápis z jednání Fedu ukázal, že členové měnového výboru jsou v otázce zdraví a výhledu americké ekonomiky rozdělení, avšak všeobecně podporují harmonogram postupné redukce QE nastavený předsedou Benem Bernankem, podle něhož by k prvnímu omezení mělo dojít už v září. Úprk kapitálu z emerging markets po zveřejnění zprávy zesílil a projevil se po celém světě.

Nejhůře je na tom momentálně Indie potýkající se se zpomalujícím růstem, vysokou inflací a nedůvěrou zahraničních investorů v kompetenci vlády. Rupie v reakci na zápis Fedu klesla vůči dolaru na nové historické minimum 64,73 a nezabránila tomu ani intervence centrální banky. Podle analytiků mohou výprodeje stlačit rupii až k metě 70 za dolar. Měna, která se letos řadí na chvost výkonnostních tabulek, od května propadla o 15 %.

Podle Keagana Yorka z australské firmy Compass Global Markets se rupie dostává do režimu volného pádu. „Teď bych na ni nesahal. Pokud jste importér a chcete koupit indické zboží, počkejte. Bude pořád levnější,“ tvrdí York.

Na nové rekordní minimum 1,977 vůči dolaru se dostala i turecká lira. Měně nepomohlo ani úterní překvapivé zvýšení sazeb ze strany turecké centrální banky, které mělo oslabování zastavit. Centrální banka včera uvedla, že na stabilizaci liry použije nejméně 100 mil. USD denně. Od začátku roku lira ztratila 10 % hodnoty.

Urputný boj na měnovém trhu svádí i centrální banka v Indonésii. Propad tamní rupie přiměl prezidenta Susila Yudhoyonoa ohlásit balík opatření na stabilizaci ekonomiky, jehož přesný obsah má být zveřejněn zítra. Akciový trh v třetí nejlidnatější asijské zemi během dvou předchozích seancí odepsal 10 %. Situaci se pokouší zachraňovat státní penzijní fond, který zvyšuje nákupy indonéských titulů. Rupie včera sestoupila na čtyřleté minimum a v rámci týdne si připisuje 5% ztrátu.

Země jako Indie či Turecko se v očích investorů stávají rizikovými hlavně kvůli vysokým deficitům běžného účtu platební bilance, což znamená, že import zboží a služeb značně převažuje nad exportem. Po omezení či ukončení QE a následném globálním utažení likvidity by tyto ekonomiky mohly mít problém se sháněním deviz na zaplacení dovozu.

Za prvních sedm měsíců roku do ETP produktů navázaných na podkladová aktiva bohatých ekonomik přiteklo 156 mld. USD, z toho 102 mld. USD do Spojených států, jejichž akcie jsou letos k nezastavení, a 28 mld. USD do vzmáhajícího se Japonska. Fondy orientované na emerging markets naopak zaznamenaly odliv 8 mld. USD.

S oslabujícím měnovým kurzem se potýká také Malajsie, jejíž centrální banka na podporu ringitu v úterý vydala přes 1 mld. USD. Brazilský real spadl navzdory intervencím na čtyřleté minimum. Pod tlak se dostal i jihoafrický rand a mexické peso.

Obzvlášť špatný den dnes zažívá burza na Filipínách, která se otevřela po třídenní pauze vynucené záplavami. V rámci dohánění zaspaných výprodejů tamní akcie během několika minut odepsaly 6 %, nejvíc od října 2008. Filipínské ekonomice se daří dobře. Za 1Q13 vykázala 7,8% meziroční růst, což ji řadí na špičku 17 ekonomik Asie a Pacifiku sledovaných agenturou Bloomberg.

Bezpečným přístavem v rozbouřených vodách měnových trhů se stává čínský jüan, který v uplynulých 30 dnech vůči dolaru posílil o 0,3 %. Druhé největší ekonomice světa pomáhá velký přebytek běžného účtu a také dobrá pověst tamních technokratů, kteří se zatím dokázali vyhnout tvrdému přistání. Analytici počítají s dalším posilováním jüanu.

(Zdroje: WSJ, CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

Emerging markets brzdí pád svých měn. Turecké liře nepomohla ani rekordní intervence
09.07.2013 14:14
Turecká centrální banka bojuje s poklesem liry a ve snaze zastavit ho ...
Lovci slev se vrací na emerging markets. Které jsou nejslibnější?
16.07.2013 17:36
Velký výprodej, který spolu s odlivem kapitálu v posledních týdnech po...
Mobius: Čeká nás horská dráha, konec QE ale nevyvolá úprk z emerging markets
19.08.2013 12:52
Rozvíjející se trhy se budou dál těšit přílivu investic a konec QE ze ...
Indie, Indonésie, Thajsko… Padnou emerging markets jako domino?
20.08.2013 15:41
Nad asijskými ekonomikami z kategorie emerging markets krouží supi. Ho...
Fed potvrdil plán omezovat nákup dluhopisů ještě letos. Shoda o načasování zatím chybí
22.08.2013 7:54
Americká centrální banka (Fed) zřejmě začne už letos omezovat své štěd...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data