V Egyptě byl vyhlášen prozatím s platností na měsíc výjimečný stav. Začíná platit dnes od 16:00 SELČ. S odvoláním na prezidentský úřad o tom informovala agentura Reuters. Úřad také nařídil armádě, aby podpořila ministerstvo vnitra při zajištění bezpečnosti.
Egyptské úřady reagují na násilnosti, které se rozpoutaly při dnešním zásahu proti stoupencům svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Policie od rána rozháněla dvě tábořiště, která si Mursího příznivci vybudovali od začátku července v Káhiře.
Podle čerstvé bilance zveřejněné ministerstvem zdravotnictví dnes přišlo o život 95 lidí v Káhiře a v několika městech mimo ni. Zraněno je přes 800 osob. Mezi mrtvými jsou civilisté i policisté.
Dle deníku Al-Ahrám se násilí nevyhnulo ani turistické destinaci Luxor v údolí řeky Nil. Mursího přívrženci tam údajně zapálili jeden hotel a několik obchodů, které patřily místním křesťanům. Útoky na koptské kostely jsou hlášeny také z governorátu Mínja i z Aríše v Severním Sinaji.
Hlavní události v Egyptě po vypuknutí srážek mezi odpůrci a příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího:
28. června - Začaly srážky mezi odpůrci a příznivci Mursího; opozice mu vyčítá islamizaci země a špatnou ekonomickou situaci.
3. července - Armáda zbavila funkce prezidenta Mursího; ministr obrany Abdal Fatah Sisi oznámil, že Mursí nenaplnil očekávání národa. Byla pozastavena platnost ústavy.
4. července - Funkce hlavy státu přešla na předsedu ústavního soudu Adlího Mansúra, který složil přísahu.
8. července 2013 - Přestřelka u armádního objektu v Káhiře, kde byl zřejmě zadržován Mursí, si vyžádala nejméně 51 obětí. Muslimské bratrstvo vyzvalo po krvavém aktu k povstání.
9. července - Prozatímním premiérem se stal exministr financí Házim Bibláví a viceprezidentem bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.
15. července - Prokuratura nařídila zatčení sedmi vysokých představitelů Muslimského bratrstva kvůli podezření z podněcování násilí, mimo jiné Isáma Irjána, který působil jako Mursího poradce, a Muhammada Biltagího. Již dříve byl zatčen muž číslo dvě Muslimského bratrstva Chajrát Šatir.
24. července - Velitel armády a ministr obrany Abdal Fatah Sisi vyzval Egypťany, aby vyšli do ulic, a dali tak armádě mandát zakročit proti terorismu a násilí. Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí na to reagoval výzvou k manifestacím.
26. července - Prokuratura uvalila vazbu na Mursího kvůli údajnému spiknutí s palestinským Hamasem a jeho zapojení do útoků na policejní stanice a věznice v lednu 2011. Vypukly avizované demonstrace, jež v Káhiře a Alexandrii přerostly v krvavé střety.
27. července - Násilnosti si vyžádaly desítky mrtvých; při srážkách mezi policií a stoupenci Mursího jen v Káhiře zahynulo přes 70 lidí.
31. července - Vláda nařídila policii zakročit proti stoupencům Muslimského bratrstva, jehož demonstrace podle ní ohrožují bezpečnost Egypta.
4. srpna - Armádní šéf, generál Abdal Fatah Sisi se údajně sešel s islamistickými předáky, aby se pokusil nalézt východisko z krize.
6. srpna - Se členy egyptského vedení i členy Strany svobody a spravedlnosti, která je politickým křídlem Muslimského bratrstva, se sešli američtí republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham. Vyzvali obě strany konfliktu k zahájení národního dialogu a upuštění od násilí.
11. srpna - Vedení káhirské mešity Al-Azhar, která má významné slovo v sunnitském islámu, oznámilo, že chce zahájit rozhovory s oběma stranami občanského konfliktu.
12. srpna - Egyptská justice prodloužila o dva týdny vazbu svrženému prezidentovi Mursímu.
13. srpna - V centru Káhiry se střetli příznivci svrženého prezidenta Mursího se stoupenci nové vlády; policie zasáhla slzným plynem; jeden člověk byl zabit.
14. srpna - Pořádkové síly začaly vyhánět stoupence sesazeného prezidenta Mursího z obou jejich tábořišť v centru Káhiry. Údaje o počtu mrtvých při tomto zásahu se liší - podle prvních zpráv zahynulo od sedmi do třiceti lidí.