Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází šok

Přichází šok

02.08.2013 17:28

Nové projekce Danske Bank týkající se těžby ropy v USA a globálních cen této komodity ukazují poměrně prudký růst produkce, doprovázený poklesem cen. Opětovný zlom by měl nastat kolem roku 2020. Pak se cena vydá opět nahoru, a těžba poklesne:

sok1

Podobné úvahy beru jako upřímné pokusy o odhad budoucího vývoje, na jejichž konci je v nejlepším dosažitelném případě zajímavý a/nebo relativně pravděpodobný scénář. Hlavním důvodem, proč zde zmiňuji tu od DB, pak není onen medvědí střednědobý výhled pro ceny ropy sám o sobě. Tento scénář totiž oživuje širší úvahy ohledně pozitivního nabídkového šoku, na jehož počátku možná globální ekonomika nyní stojí. Jedním z jeho pilířů by byly ceny komodit, což ještě lépe než ten předchozí naznačuje druhý graf:

sok2

Tahounem naznačeného zlomu v střednědobém cyklu cen komodit (pro mé dřívější úvahy na toto téma viz „Komoditní horečka přestřelila. Přestřelí i komoditní zimnice?“) je posun Číny do oblasti kritické hranice středních příjmů. Relativně jednoduché nástroje podpory růstu zde přestávají fungovat. Posun k novému fungujícímu modelu vyžaduje jak ekonomické, tak institucionální změny, které ale jdou často proti samotnému jádru toho, co se chce vyšším růstem udržet u moci. Druhým tahounem zlomu pak je zde občas zmiňované vystřízlivění z hypersupermegainflačních strašidel a celková hibernace primitivního obchodu „kvantitativní uvolňování = vyšší ceny komodit“. Vedle cen komodit by pak byl nabídkový šok zejména ve vyspělé části světa živen technologickým pokrokem ve znamení 3D tisku a celé řady dalších nových technologií (viz třeba i „Toto je Baxter. Změní světovou ekonomiku“).

Obecně můžeme říci, že pozitivní nabídkové šoky jsou tím nejlepším, co může ekonomiku postihnout. V základním učebnicovém scénáři se projevují poklesem cenové hladiny, či spíše zmírněním tempa inflace, vyšším růstem produktu a nižšími sazbami. Pokrizová světová ekonomika a ekonomiky vyspělých zemí ale nejsou v rovnovážném stavu, do kterého by vstoupil pozitivní šok. Ten se objevuje ve stavu nerovnováhy, kdy (pravděpodobně) existuje velká produkční mezera – tj. poptávka neodpovídá potenciální nabídce. Celková iterace tak bude složitější. Každopádně ale můžeme říci, že tento pozitivní nabídkový šok by se měl projevovat růstem cen akcií jdoucím ruku v ruce se (šok vyvolávajícím) poklesem/stagnací cen komodit. Tento mustr tedy už neodpovídá pokrizovému RON – ROFF přepínání, kdy se ceny rizikových aktiv hýbaly stejným směrem.

Ze šoku by měly nejvíce těžit Spojené státy a to by se mělo pozitivně projevovat na dolaru. Mohli bychom sice tvrdit, že šokem rozšířená produkční mezera zvyšuje kapacitu pro monetární stimulaci – snižuje inflační tlaky a zvyšuje potřebu stimulace pro uzavření produkční mezery. To by bylo podle jednoduchých pokrizových vzorců receptem na oslabení dolaru. Musíme si ale uvědomit právě to, že jádrem věcí je právě větší produkční kapacita ekonomiky – dávat rovnítko mezi stimulaci a potenciální inflaci je tak ještě těžší, než tomu bylo dříve. K tomu se samozřejmě přidávají faktory jako je pozitivní vliv US energetické revoluce na běžný účet, možná vyšší ziskovost amerických firem, atd.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu