Aktualizováno Index průmyslové aktivity sestavovaný filadelfským Fedem se v květnu sesouvá do záporu a ukazuje na zhoršování podmínek. Výsledek -5,2 bodu znamená propad oproti dubnovým 1,3 a zároveň jde o číslo pod konsensem, který předpokládal mírné zlepšení na 2 body. Průzkum v předchozích dvou měsících ukazoval mírné zlepšování podmínek, ale dlouho se nad nulou neudržel. Už včera obdobný newyorský index překvapil poklesem do záporu a naznačil, že dnešní čísla z Filadelfie dobrá nebudou. Přesto je výsledek negativní zprávou, po které dolar zvyšuje dnešní ztráty.
Výrazněji pod nulu se zanořily dílčí indexy nových a nevyřízených objednávek, a to na -7,9, respektive -9,3 bodu. Na podobné úrovni je také index dodávek. Kladný index cen vstupů v kombinaci se záporným indexem prodejních cen naznačuje tlak na marže průmyslových výrobců. Na rozdíl od průzkumu v New Yorku zde vidíme v záporu dílčí indexy zaměstnanosti i délky pracovního týdne. V obou případech dochází ke zhoršení, což je špatná zpráva o trhu práce.
Americký průmysl za duben klesl a zaostal za očekáváními i pokud odhlédneme od mimořádných faktorů. První průzkumy květnového vývoje pak ukazují, že se situace zřejmě nezlepší ani v tomto měsíci. Podle současných indikací by se měl důležitý index ISM postihující celé USA za květen snížit pod neutrální hranici 50 bodů do okolí 48 bodů.
Vedle toho se ale ve filadelfském průzkumu najdou i některé pozitivní informace. Týkají se výhledu pro období za půl roku. Růst celkového indexu očekávání na 32,3 z dubnových 19,5 bodu znamená značné zlepšení výhledu. To se týká i očekávaných nových objednávek, kde sledujeme růst na 34,5 z 24,3 bodu. Podobné je to u očekávaných dodávek. Vedle toho se zlepšila i šestiměsíční očekávání o trhu práce, kde se index zaměstnanosti nachází bezpečně v plusu.