Vývoj cen potvrzuje, že větším rizikem pro českou ekonomiku je nyní deflace než inflace. Index cen průmyslových výrobců se v dubnu meziměsíčně snížil o 0,5 procenta, meziroční inflace zpomalila z 1,0 % na 0,5 %, nejpomalejší tempo za poslední tři roky. V cenách služeb a stavebních prací se prohloubila deflace. Jediným ostrovem inflace zůstávají ceny zemědělských výrobců, kde se více projevují klimatické faktory než ekonomický vývoj.
Vývoj indexu cen průmyslových výrobců v dubnu nejvýrazněji ovlivnil pokles cen rafinérských výrobků, koksu a chemických výrobků. Jde především o reakci na pokles cen ropy. V únoru se ropa typu Brent prodávala v průměru za 116 dolarů za barel, v březnu klesla na 109,5 dolaru za barel a dubnový průměr činil jen 102,8 dolaru za barel.
K poklesu průmyslových produkčních cen dále přispělo pravidelné dubnové snížení cen elektřiny. Letos ceny klesly o 0,4 procenta (loni v dubnu také o 0,4 procenta, předloni o 0,3 procenta).
V zemědělství ceny meziměsíčně klesly o 1,6 procenta. Meziroční inflace ovšem dosahuje 12,7 procenta, neboť se v ní stále projevuje vliv loňských nepříznivých klimatických podmínek, které negativně ovlivnily sklizeň základních zemědělských plodin.
V dalších odvětvích ekonomiky se ale v cenách projevuje vliv slabé domácí poptávky. Ceny stavebních prací meziročně klesly o 1,2 procenta, ve službách se cenová hladiny snížila o 0,7 procenta.
Poslední údaje o vývoji cen posilují obavy z deflace a jejích negativních dopadů na ekonomiku. Pokračování recese a riziko deflace zvyšují tlak na uvolnění měnových podmínek, tj. intervence na devizovém trhu.