Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruští těžaři bojují o pozice ve Středomoří. Největší šance mají v Libanonu

Ruští těžaři bojují o pozice ve Středomoří. Největší šance mají v Libanonu

19.04.2013 12:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Libanonské úřady připustily Rosněfť, Lukoil a Novatek k tendrům o podmořská ložiska na svém pobřežním šelfu. Po několika nevydařených pokusech Gazpromu a Novateku by se tak ruským těžařským firmám mohlo podařit uchytit se ve Středozemním moři, i když pouze jako držitelům minoritních podílů v šelfových blocích.

Do soutěže o libanonská podmořská ložiska se přihlásilo celkem 52 společností z 25 zemí. Mezi účastníky figurují známí giganti jako Exxon Mobil, Total, Chevron, Shell či Statoil. Podle údajů místního ministerstva energetiky by první kolo tendru mělo začít 2. května a bude trvat až do listopadu. Do ledna příštího roku budou vyhodnoceny nabídky těžařů a vítězové by měli být vyhlášeni v únoru.

Zájemci o libanonský šelf budou muset prokázat, že disponují aktivity alespoň za 10 mld. USD v případě operátorů vrtů a 500 mil. USD u menšinových účastníků. Ruské společnosti se do tendru hlásí v rámci druhé kategorie. Partnerem soukromě vlastněného Lukoilu by se mohl stát francouzský Total. Státem kontrolovaná Rosněfť se pravděpodobně spojí se společností Exxon, svým strategickým partnerem na ruském arktickém šelfu. Nezávislý těžař plynu Novatek, který do tendru jde s GPB Resources (patří pod Gazprombank), se zatím nerozhodl. Jeho partnerem se může stát Statoil či Shell. Vyloučeno není ani spojení s Totalem, s nímž už se těžař pokoušel dostat se na kyperský šelf. Bejrút trvá na tom, aby se konsorcia skládala nejméně ze tří firem. Perspektivní operátoři se musí prokázat nejméně desetiletou zkušeností s otevíráním šelfových ložisek.

Podle odhadů amerických geologů se v nabízených oblastech může skrývat 3,5 bilionu m3 zemního plynu a 220 mil. tun ropy. Libanonský šelf hraničí s kyperským a izraelským. Jejich celkový potenciál se odhaduje na 13 bilionů kubíků plynu a 660 mil. tun ropy.

Na konci loňského roku Novatek s Totalem podali nabídku na rozvoj kyperského bloku 9, který přímo sousedí s libanonskou částí šelfu. Rusko-francouzský tým však prohrál v souboji s duem Eni-Kogas a z dalších jednání se stáhl. Kypr v březnu ruským firmám nabízel podíly v podmořských ložiscích výměnou za finanční pomoc pro své krachující banky. Rozhovory však k dohodě nevedly.

Využití kyperských ložisek brání protesty Turecka, které hrozí sankcím vůči tureckým projektům těch firem, které by se kyperského šelfu dotkly. Postihy už zasáhly italský koncern Eni, jenž hodlá v průzkumu a těžbě na Kypru pokračovat. Turecké ministerstvo přírodních zdrojů s Eni v reakci pozastavilo spolupráci. Z tohoto důvodu se na kyperský šelf neodvažuje ruský plynárenský moloch Gazprom. Potřebuje totiž souhlas tureckých úřadů se stavbou černomořského plynovodu South Stream, který prochází tureckou exkluzivní ekonomickou zónou (200 mil od pobřeží). Požehnání Ankary už sice Gazprom dostal, ale mohl by o ně rychle přijít. Stačí, že partnerem ruského monopolisty v podmořské části South Streamu je právě Eni.

Gazprom se proto raději pokoušel o průnik na izraelský šelf, konkrétně o získání podílu v ložisku Leviathan. Obří plynové pole ale nakonec připadlo australské společnosti Woodside. V únoru začali Rusové vést jednání o vstupu do druhého největšího ložiska Tamar a nákupu plynu, který bude po vytěžení následně zkapalněn (LNG) a připraven na transport. I zde však narazili. Gazprom by rád LNG z Tamaru dodával s tučnou marží do Evropy, Izrael však chce plyn pro vlastní spotřebu.

Libanonský šelf je tak zatím největší nadějí ruských těžařů na získání přítomnosti ve Středomoří. V Gazpromu se o Libanon nezajímají. Kvůli občanské válce v sousední Sýrii jsou prý rizika příliš vysoká. Navíc prý Gazprom dál doufá, že se mu podaří najít způsob, jak těžit na Kypru a zároveň si nerozhněvat Turky. Kvůli nevraživosti mezi Libanonem a Izraelem také není rozumné usilovat o ložiska v obou zemích najednou. Podnikání na Blízkém východě zkrátka není žádný med.

(Zdroje: Kommersant, Today´s Zaman)


Váš názor
  • Ruští těžaři bojují o pozice ve Středomoří.
    19.04.2013 17:36

    Jaký ruský těžaři, Když jim i v Rusku musí ropu dostávat na svělo boží Exon BP Texaco Mobil a jiný cizí společnosti ? Asi jako banky na Kypru taky jen papirový tygři co se zase snaží někam namontovat, něco vytunelovat a zmizet, když se to posere .
    xxx
Aktuální komentáře
01.07.2024
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m