Námluvy mezi Vídní a Varšavou již začaly a významní akcionáři obou stran jsou zřejmě myšlence vzniku nového regionálního burzovního centra spíše nakloněni. Podle generálního ředitele CEE Stock Exchange Group (CEESEG), kam spadá i pražská burza, se však celý kolotoč jednání s jeho polským protějškem teprve roztáčí. Varšava navíc dává najevo, že se spolknout nenechá.
Přesně před týdnem agenturní zdroje přinesly zprávu, že vídeňská a varšavská burza, které plátí za dva největší trhy v našem regionu, zahájily jednání o možnosti užší spolupráce v rámci boje proti klesajícím objemům a výnosům. Informace následně obě strany potvrdily s tím, že jsou na začátku nezávazných strategických diskusí. "Skupina CEE Stock Exchange Group (CEESEG), jejíž součástí jsou burzy v Praze, Vídni, Budapešti a Lublani dlouhodobě avizuje svoji vůli spolupracovat s dalšími subjekty v rámci regionu střední a východní Evropy," uvedl minulý týden na dotaz Patria.cz Petr Koblic, generální ředitel skupiny CEESEG (druhým ředitelem Michael Buhl) a ředitel Burzy cenných papírů Praha.
Mateřská skupina vídeňské burzy CEESEG je vlastněna převážně rakouskými bankami a společnostmi, které jsou zároveň výraznými zástupci tamního akciového trhu, a tak snahy o oživení obchodovaní na burze oceňují. „Myslím, že by to dávalo velký smysl,“ uvedl na konci týdne Herbert Stepic generální ředitel (25,81 EUR, 0,23%), která v CEESEG drží skoro 7% podíl. „Konsolidace napříč obchodními platformami je součástí přirozeného vývoje, o nějž bychom měli usilovat,“ dodal.
Akcionáři burzovního holdingu CEESEG jsou také v Praze obchodované společnosti Group Bank a (988,3 CZK, -0,07%). Žádná z firem sice oficiální prohlášení nevydala, ale analytik (606,3 CZK, -0,39%) Friedrich Mostboeck se k myšlence propojení burz střední a východní Evropy vyjádřil více než smířlivě. „Propojení by dávalo smysl, zvláště v případě, že by tak vznikla jednotná tradingová platforma pro východní Evropu,“ uvedl s tím, že Varšava je zajímavým velkým a likvidním trhem.
Varšavská burza včera poprvé obchodovala přes nový systém Universal Trading Platform a dnes je kvůli doladění přechodu uzavřena. Právě fakt, že Vídeň a Varšava obchodují v různých měnách (EUR vs. PLN) a pod rozdílnými obchodními systémy (XETRA vs. nový systém od NYSE) může být překážkou pro jejich propojení.
Dalším významným akcionářem mateřského holdingu vídeňské, pražské burzy, budapešťské a lublaňské burzy je italská bankovní skupiny (3,44 EUR, 0,00%), držící 13% podíl skrze svou divizi Bank Austria. „Vítám základní strategické úvahy vídeňské burzy, ale před jakýmkoliv finálním rozhodnutím musí být promyšleny veškeré alternativy,“ uvedl dnes Willibald Cernko, generální ředitel Bank Austria.
Varšava má svou hrdost
Varšavská burza cenných papírů (WSE) je v současnosti ovládaná polským státem, který drží sice jen asi 35% vlastnický podíl, ale disponuje většinou hlasovacích práv. Polské ministerstvo státního pokladu již v roce 2009 zvažovalo prodej kontrolního podílu v domácí burze do rukou (46,75 EUR, 0,09%), nakonec se ale rozhodlo pro navýšení kapitálu a změnu vlastnické struktury skrze primární emisi akcií (IPO) v druhé polovině roku 2010. „Mohla by to být zajímavá myšlenka,“ uvedl minulý týden k prvním spekulacím o možném propojení trhů v regionu náměstek polského ministra státního pokladu Pawel Tamborski.
Náměstkyně šéfa varšavské burzy Beata Jaroszová minulý týden uvedla, že úvahy o propojení dvou největších rivalů v rámci obchodování s cennými papíry považuje za přirozené. „Burzy cenných papírů nemohou zůstat národní navždy. Sledujeme, co se v Evropě děje a jsme připraveni participovat na panevropské konsolidaci,“ uvedla Jaroszová.
Slova generálního ředitele WSE ze včerejšího večera ale naznačují, že už po úvodním kole jednání s Vídní má Varšava v jednom jasno. Po případné fúzi chce mít v novém podniku rozhodující pozici. „Spolupráce s vídeňskou burzou se může vyvíjet podle všech možných scénářů mimo jednoho, a tím je převzetí varšavské burzy vídeňskou burzu,“ uvedl pro agenturu Reuters Adam Maciejewski stojící v čele varšavské burzy cenných papírů.
Polákům dal ostruhy do vyjednávání se svým vlivným konkurentem fakt, že tamní trh platí v regionu za burzu, která navzdory zhoršení ekonomické situace dokáže udržet relativně stabilní přísun nových titulů na trhu v rámci IPO. Nyní se na polské burze obchodují akcie 438 firem s celkovou tržní hodnotou asi 700 miliard polských zlotých, tedy asi 221 miliard dolarů. CEE Stock Exchange Group, která je mateřskou společností vídeňské burzy a sdružuje dále také český, maďarský a slovinský akciový trh, proti tomu disponuje celkovou tržní kapitalizací asi 129 miliard eur (asi 168 miliard dolarů) a počet listovaných akcií dosahuje 239 titulů.
(Zdroj: Reuters, Bloomberg, CEESEG, WSE)