Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Centrální banky jsou otevřenější riziku. Tabu už nejsou ani akcie

Centrální banky jsou otevřenější riziku. Tabu už nejsou ani akcie

09.04.2013 17:43

Světové centrální banky v čím dál větší míře hledají možné alternativy aktiv, do nichž směřují své rezervy a v důsledku mimořádně nízkých výnosů u tzv. bezpečných dluhopisů přicházejí na chuť riziku. Vyplynulo to z průzkumu mezi centrálními bankéři provedeného listem Central Banking Publications spolu s Royal Bank of Scotland, podle kterého se do hledáčku měnových autorit dostávají dříve zeširoka obcházená aktiva jako exotické měny a akcie.

Centrální banky v součtu spravují rezervy v celkovém objemu 10,9 bilionu dolarů, z čehož většinu z této částky drží tvůrci měnové politiky v zemích Asie a Blízkého východu. Největší část jejich rezerv je zainvestovaná v dluhopisech americké vlády a dluhu zemí eurozóny považovaných za bezpečné, v čele s Německem, za čímž do velké míry stály snahy asijských centrálních bank oslabit domácí měny.

Úrokové sazby přetrvávající poblíž nuly a rozsáhlé uvolňování měnové politiky ale stlačily výnosy těchto investic na rekordní minima, zatímco tradiční rezervní měna – americký dolar slábne, což nutí centrální banky vyhnout se ztrátám cestou diverzifikace svých portfolií. Výsledek průzkumu mezi 60 centrálními bankéři zodpovědnými za zhruba dvě třetiny světových rezerv centrálních bank (6,7 bil. USD) ukázal, že více než čtyři pětiny respondentů vyhodnotily agresivní kvantitativní uvolňování ze strany Fedu a ECB jako dostatečný důvod ke změně svého chování, co do investiční strategie.

Centrální banky hledají alternativy k americkým obligacím, dolaru nebo euru v měnách, jimž se dosud vyhýbaly, podobně jako rizikovějším a výnosnějším třídám aktiv, jako jsou akcie a hůře hodnocené vládní dluhopisy. Ačkoli změna kurzu směrem k vyššímu riziku a výnosu se podle průzkumu zatím týká jen zhruba 6 procent celkových investic centrálních bank, může se jednat o začátek trendu. Nejpopulárnější se v tomto ohledu staly australský a kanadský dolar, měny skandinávských zemí, které se ukázaly do značné míry imunní vůči evropské krizi, i čínská měna. Do renminbi podle průzkumu již investovalo nebo tento krok zvažuje více než 40 procent zúčastněných centrálních bank, zatímco u australského či kanadského dolaru totéž platí pro čtyři pětiny respondentů. Skandinávské měny nebo novozélandský dolar lákají zhruba polovinu centrálních bank a brazilský real zhruba 14 procent z nich.

Akcie, které byly doposud pro centrální banky tabu, nyní zvažuje začlenit do svého portfolia téměř třetina zástupců světových měnových autorit, tedy centrálních bank spravujících rezervy v celkovém objemu 2,5 bil. USD. Téměř pětina z nich ale dodala, že k tomu zřejmě nedojde dříve než za pět let. 

 
Extrémně uvolněná měnová politika nejvýznamnějších centrálních bank a následná diverzifikace jejich rezerv přeje také zlatu. Organizace World Gold Council v únoru uvedla, že centrální banky v loňském roce přidaly do svých trezorů víc zlata než v kterémkoli roce v uplynulém půlstoletí. Celkem nakoupily 534,6 metrických tun vzácného kovu, nejvíc od roku 1964. Největší množství zlatých prutů přibylo v sejfech centrálních bank Ruska, Brazílie a Iráku. Čisté nákupy centrálních bank se na celkové poptávce po fyzické komoditě podílely ze 12 %, oproti 10 % z roku 2011.

Fed se od prosince roku 2008 pokoušel stimulovat ekonomiku skrze tři kola nákupů dluhopisů (QE) v hodnotě téměř 3 bilionů USD. Snažil se snížit dlouhodobé úrokové sazby, povzbudit investiční aktivitu, podnítit růst cen akcií a posílit spotřebitelskou důvěru domácností. K neortodoxním krokům Fed přistoupil poté, co snížil základní úrokové sazby k nule, čímž vyplýtval veškerou konvenční munici měnové politiky. Od počátku QE zlato zdražilo o 70 %. Loňský rok uzavřelo se ziskem 7,1 %, a připsalo si tak dvanáctou meziroční kladnou bilanci v řadě.

Podobnou strategii jako Fed v posledních letech ve snaze o stimulaci ekonomiky či podržení důvěryhodnosti fiskální politiky volí mnohé jiné centrální banky. ECB přistoupila k nákupům dluhopisů zadlužených členů eurozóny a poskytnutí půjček komerčním bankám. Nákupy aktiv přes centrální banku a umělé oslabování své měny praktikuje i Japonsko a Švýcarsko.

(Zdroj: FT, CNBC)


Čtěte více:

Centrální banky loni nakoupily nejvíc zlata za 50 let
14.02.2013 15:29
Centrální banky se v posledních letech rozdělily na dva tábory. Jedny ...
Švédsko se distancuje od měnových válek. Korunu nechá posilovat
18.03.2013 17:08
Švédská vláda se nebude snažit zasahovat na měnovém trhu, aby s pomocí...
Gross: Drogy centrálních bank dělají z ekonomiky zombii
09.04.2013 12:30
Obrovské injekce likvidity pumpované do finančního systému největšími ...

Váš názor
  • zmrdi
    10.04.2013 10:39

    Už chystají armagedon,
    xxx
  • sef CNB
    10.04.2013 8:26

    by mohl trebas zacit nakupovat akcie AAA :)
    eple
Aktuální komentáře
01.07.2024
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data