Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státy USA chtějí platit zlatem a stříbrem. Nevěří Fedu

Státy USA chtějí platit zlatem a stříbrem. Nevěří Fedu

09.04.2013 7:58
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nedůvěra vůči centrální bance a obavy ze znehodnocení měny vyvolávají ve více než 12 státech USA tlak na uznání zlatých a stříbrných mincí za zákonné platidlo.

Jako první cenné kovy oficiálně uznal Utah v roce 2011. Arizona by ho podle postoje svých republikánských zákonodárců měla velmi pravděpodobně následovat. Podobný zákon nyní projednávají zastupitelské sbory v Kansasu, Jižní Karolíně a dalších státech unie.

Opatření, podporované hlavně konzervativním hnutím Tea Party, má symbolickou povahu (nákup v supermarketu zatím v Utahu zlatem platit nelze) a odráží spíše rostoucí obavy ohledně budoucnosti dolaru. Podle Lorena Gatche z University of Central Oklahoma se na tom podepsala nekonvenční stimulační opatření Fedu, který v posledních letech skrze nákupy státních a hypotéčních dluhopisů do globálního finančního systému napumpoval kolem 3 bilionů dolarů, čímž značně rozšířil měnovou bázi.

„Legislativa má signalizovat nespokojenost s měnovou politikou a s postupy Bena Bernankeho,“ komentuje Gatch působení šéfa centrální banky, který je v úřadě od roku 2006. Od recese, do níž Spojené státy vstoupily na konci roku 2007, Fed srazil úrokové sazby na minimální hodnoty, poté začal s nákupy dluhopisů, nazývanými kvantitativní uvolňování (QE), s nimiž nepřestal ani po návratu ekonomiky k růstu. V rámci nyní probíhajícího třetího kola QE banka každý měsíc nakupuje cenné papíry za 85 mld. USD. Cílem je stlačit dlouhodobé úrokové míry, podpořit investiční aktivitu, a tím i růst ekonomiky.

Tištění peněz se zatím do inflačních tlaků nijak výrazně nepromítlo. Podle ukazatele preferovaného Fedem spotřebitelské ceny v únoru rostly meziročním tempem 1,3 %, což je pod 2% cílem centrální banky a jen mírně pod stávajícím výnosem desetiletého státního dluhopisu. V 70. a 80. letech přitom Spojené státy zažívaly i 10% inflaci.

Kvůli spekulacím na znehodnocení dolaru zlato od prosince roku 2008 zdražilo o 78 %. Na podzim roku 2011 jeho cena přesáhla 1900 USD za unci. Od té doby vzácný kov zlevnil téměř o 20 %, což by značilo nástup medvědího trhu.

Zákonodárci v Texasu zvažují návrh na ustanovení oficiálního depozitáře na uskladnění prutů v hodnotě přes 1 mld. USD, které se momentálně nachází v trezorech v New Yorku. Víc než 6000 prutů vlastní investiční fond University of Texas. Skladiště by podle návrhu přijímalo zlato k úschově i od veřejnosti a stalo by se základem platebního systému v případě „vážného narušení národního a mezinárodního finančního systému.“

Opatření přijímaná na úrovni jednotlivých států by lidem dala možnost „používat peníze, jejichž nákupní sílu nepodlomí inflace,“ tvrdí Rich Danker z washingtonského spolku American Principles Project, který obhajuje návrat ke zlatému standardu. Ten byl ve Spojených státech zrušen v roce 1971 za prezidenta Richarda Nixona. Do té doby byla hodnota dolaru hmotnostně vyjádřena ve zlatě. Jedna unce měla hodnotu zhruba 35 USD. Přepočteno na současnou cenu zlata dolar od té doby teoreticky ztratil 98 % hodnoty.

Americká ústava, jejíž striktní dodržování je hlavním heslem Tea Party, státům unie zakazuje razit peníze a také přijímat cokoli krom zlatých a stříbrných mincí jako zákonné platidlo. To podle představitelů Tea Party státům otevírá dveře k ustavení zlata jako oficiálního platidla. Legislativní návrh, který nyní prochází sněmovnou v Jižní Karolíně, by jako platidlo uznal mince ražené ve Spojených státech i v zahraničí. Norma přijatá v Utahu se vztahuje jen na americké mince, které zároveň osvobozuje od jakýchkoli daní. Zlato se těží v Utahu i v Arizoně.

Poptávka po stříbrných mincích ražby U.S. Mint v lednu vystoupala na historický rekord a celkový odbyt činil 7,42 mil. uncí. Washingtonská mincovna musela kvůli nedostatku zásob prodej na týden přerušit. V prosinci odbyt činil jen 1,63 mil. uncí. Prodej zlatých mincí American Eagle v lednu meziměsíčně vzrostl o 84 %.

Kritici podotýkají, že schvalované zákony jsou nepraktické a že jejich zavádění bude velmi obtížené. Zákonodárci v Utahu zatím nepřišli na to, jak umožnit platební styk ve zlatě či stříbře se státními institucemi či jak vzácné kovy integrovat do obchodních transakcí. Hlavním problémem jsou velké výkyvy v cenách obou komodit vyjádřených v dolarech, které přece jen většina Američanů stále akceptuje. Například stříbro za poslední tři měsíce ztratilo 20 % hodnoty.

(Zdroje: Bloomberg, YahooFinance, Fed)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání
15:13Výrobce brýlí EssilorLuxottica kupuje za 1,5 miliardy USD oděvní značku Supreme
14:12Dva bloky v Dukovanech postaví KHNP za nynějších 200 miliard korun za jeden, rozhodla vláda. Bude jednat také o Temelíně. Westinghouse chce KHNP soudně napadnout
13:32Než otevře Wall Street: Propad ASML a rotace z technologií do Russell 2000. Five Below, Bloom Energy  
12:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení úrokové sazby dluhopisu - 3. výnosové období
11:55Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU
11:53Míra inflace v EU v červnu zpomalila na 2,6 procenta, v Česku na 2,2 procenta
11:41Jakub Blaha: Nad ASML se stahují nevyzpytatelná geopolitická mračna  
11:35Akcie Adidas rostou o 5 % po zvýšení výhledu na rok 2024
11:33ASML prudce zvýšilo objednávky. Nizozemská společnost těží z přetrvávajcího zájmu o AI čipy
11:26Rotaci z techů táhne tvrdší postup proti Číně i Trumpův postoj k Taiwanu. Akcie klesají, dolar ztrácí  
11:13Místo injekce pilulka, nový lék na hubnutí posílá akcie Roche vzhůru
10:20Evropský účetní dvůr: Cíle EU v oblasti ekologického vodíku nejsou realistické
10:15Komentář: Ceny výrobců nepřekvapily, inflace bude dále klesat pod 2 %
10:07Trump řekl, že by si Tchaj-wan měl obranu platit sám, akcie TSMC oslabily
9:55Ceny v průmyslu v červnu opět vzrostly o procento, v zemědělství zpomalil pokles
9:07Rozbřesk: Letní výprodej koruny: úrokový diferenciál znovu v akci. T. Holub vidí prostor pro zvolnění tempa poklesu sazeb na 25bps
8:55Evropským trhům se nádech do zisků nedaří, nejvýraznější pokles futures věští americkému Nasdaqu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)