Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kanada vede nad USA v souboji o dodávky LNG na asijský trh

Kanada vede nad USA v souboji o dodávky LNG na asijský trh

03.04.2013 18:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Kanada začne vyvážet zkapalněný plyn (LNG) dřív a ve větším množství než Spojené státy. Je tak na nejlepší cestě zvítězit v závodě o maximální využití nových technik těžby z břidlic a průnik na lukrativní asijský trh, na němž se ročně protočí desítky miliard dolarů.

První severoamerický LNG terminál, financovaný texaským fondem soukromého kapitálu, by měl být dokončen u Vancouveru v polovině roku 2015, osm měsíců před plánovaným zprovozněním prvního podobného zařízení ve Spojených státech.

Největší nevýhodou Spojených států je nejistota ohledně povolení vývozu plynu ze země. Kanadská vláda naproti tomu zatím schválila exportní projekty o dvojnásobné kapacitě oproti svému jižnímu sousedovi. Vůči vývozu doma těženého plynu se Kanaďané staví pozitivněji, a mohli by se tak stát preferovaným severoamerickým partnerem asijských zákazníků. Ti podle kalkulací agentury Bloomberg loni za dodávky z Kataru, Austrálie a dalších zemí zaplatili kolem 150 mld. USD.

Investice do exportních projektů v západní Kanadě zvažují mezinárodní energetické koncerny od Exxon Mobil po Petronas. Export plynu by pro ně měl být velmi výnosnou záležitostí. Asijští odběratelé jsou za surovinu ochotni zaplatit čtyřnásobek cen na americkém trhu. Americký gigant Chevron uvedl, že všechny LNG terminály hodlá budovat na sever od americké hranice, a to kvůli příznivějšímu regulatornímu prostředí a větší blízkosti k Asii, což sníží transportní náklady. Americké terminály se totiž ve velké většině budou budovat v Mexickém zálivu, takže tankery budou muset projíždět Panamským průplavem.

Průkopníkem vývozu LNG ve Spojených státech je společnost Cheniere Energy, která již začala budovat terminál za 6 mld. USD v Sabine Pass ve státě Louisiana. Cheniere, která získala povolení k exportu LNG do celého světa, začne od roku 2016 plynem zásobovat Velkou Británii, Jižní Koreu, Indii a Španělsko. O projekt mají velký zájem i asijští investoři. Pětinu akcií společnosti nakoupil singapurský státní fond Temasek spolu se singapursko-hongkongským fondem RRJ. Investovat do Cheniere plánuje i čínský státní fond China Investment Corporation.

Celkově mají američtí těžaři podány přihlášky ke stavbě 19 terminálů o celkové kapacitě kolem 30 mld. kubických stop denně, což je zhruba třetina současné americké těžby. Proces vydávání povolení však byl po schválení projektu Cheniere zastaven. Washington nyní zkoumá efekt vývozu na domácí ceny a ekonomiku jako celek.

Ne všem ve Spojených státech se exportní plány těžařů zamlouvají. Domácnosti a průmysloví spotřebitelé se obávají růstu cen plynu, které v posledních čtyřech letech klesly o téměř 50 %. Chemičky v čele s Dow Chemical varují, že export plynu ve velkém poškodí americké výrobce, kteří levnou energii využívají jako konkurenční výhodu v souboji se zahraničními rivaly. Proti vývozu LNG se staví i environmentalisté, podle nichž zvýšená těžební aktivita poškodí životní prostředí.

Jelikož je výsledek probíhající debaty ve Spojených státech nejistý, pozornost investorů se přesouvá ke kanadským projektům. Tři už dostaly povolení úřadů k vývozu plynu do asijských destinací, včetně Japonska a Číny. Celková kapacita tří schválených terminálů činí 4,66 mld. kubických stop plynu denně.

Stavba terminálů na zkapalnění plynu a jeho vývoz s sebou nese značná rizika. Jedná se o investici v řádech miliard dolarů, jejíž návratnost se může pohybovat v desítkách let. Změna podmínek na domácím trhu a výrazný růst cen by mezitím ziskovost exportu mohly kriticky podkopat.

„Z dlouhodobého hlediska je na Kanadu kvůli nižšímu politickému riziku nahlíženo pozitivněji než na Spojené státy,“ tvrdí Asish Mohanty, LNG analytik ve společnosti Wood Mackenzie. Kanadský ministr přírodních zdrojů Joe Oliver prohlásil, že díky rozsáhlým zásobám vláda nemá žádný důvod vývoz omezovat.

Podle organizace International Gas Union by se světová poptávka po plynu měla do roku 2035 zdvojnásobit na 6,6 bilionu m3 ročně. Výkonný ředitel Chevronu John Watson analytikům na nedávné konferenci v New Yorku sdělil, že poptávka po LNG by měla nabídku předstihnout do roku 2020. Lví podíl z tohoto růstu by si měla ukrojit Asie.

(Zdroje: Bloomberg, YahooFinance, Mining.com)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m