Aktualizováno Klíčový americký výrobce počítačů , který prochází restrukturalizací, dnes informoval o schválení navýšení dividendy o deset procent, které potvrdí v květnu. Společnost tak učinila vstřícný krok k investorům, jejichž znepokojení roste v souvislosti s „nešťastným“ převzetím britské softwarové firmy Autonomy.
S účinností od května společnost navýší čtvrtletní výplatu dividendy o desetinu na 14,52 centů na akcii ze současných 13,2 centů. Analytici v anketě Bloomberg přitom očekávali mírnější navýšení dividendy na rovných 14 centů. Dividenda v původní výši, po posledním navýšení taktéž o deset procent v loňském roce, je splatná 3. dubna.
Akcionáři včera těsně potvrdili v představenstvu společnosti dosavadního předsedu, jímž je Ray Lane, a dva další členy. Jejich obliba mezi investory utrpěla především schválením akvizice britské Autonomy, kterou koupila v roce 2011. V loňském listopadu pak firma v souvislosti s převzatou společností oznámila odpis v rozsahu 8,8 mld. USD. V účetnictví Autonomy odhalila „nesrovnalosti, nedostatečné zveřejňování informací a úmyslné překrucování faktů“, k nimž docházelo předtím, než společnost Autonomy v roce 2011 koupila za 11,5 mld. USD. uvedla, že jedině mimořádným odpisem bylo možné upravit hodnotu Autonomy tak, aby odpovídala skutečnosti. Většina odpisu šla na vrub fiktivních účtů.
Poradci akcionářů došli k závěru, že představenstvo společnosti předem dostatečně nezvážili okolnosti akvizice, a doporučili jim hlasovat v neprospěch jejich potvrzení ve funkci. Předseda správní rady Lane nakonec získal souhlas 59 procent akcionářů, další členové G. Kennedy Thompson 55 procent a John Hammergren 54 procent. Ještě v loňském roce měli všichni tři podporu přes 80 procent.
Akcie posílily od začátku roku o více než 60 procent, dnes po otevření trhu reagovaly rozpačitě a obchodovaly poblíž nuly, následně ztrácí 1,5 procenta.
Na konci listopadu 2012 ratingová agentura Investors Service zhoršila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti o jeden stupeň na Baa1. Rating sice zůstal v investičním pásmu, jeho výhled je ale negativní. argumentovala tím, že firma by mohla mít u řady produktů problémy se zvyšováním prodeje. Zhruba 75 procent tržeb společnosti pochází z podeje osobních počítačů, serverů, tiskáren a počítačových služeb a tento sortiment podle Moody's "čelí pomalým či nulovým růstovým vyhlídkám v příštích letech".
HP pod vedením šéfky Meg Whitman prochází restrukturalizací ve snaze snížit náklady a přizpůsobit se měnícímu se trhu, kde se zájem zákazníků přesouvá od stolních počítačů ve prospěch mobilních služeb a tabletů. Spolu s výsledky za poslední čtvrtletí firma uvedla, že v rámci restrukturalizace ji opustilo již 15.300 zaměstnanců.
(Zdroj: Bloomber, Reuters, HP)