Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo debatuje o drsných podmínkách v nekvalifikovaných oborech

Německo debatuje o drsných podmínkách v nekvalifikovaných oborech

01.03.2013 18:16
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Sabrina Deckerová si v německém call centru vydělávala 1100 euro měsíčně. Její zaměstnavatel jí pak donutil uzavřít novou smlouvu a místo hodinové mzdy jí vyplácí 40 centů za každý zpracovaný hovor. I když v práci sedí šest dní v týdnu, nedostane se ani na 1000 euro za měsíc.

Šíření podobných případů, ilustrujících drsné podmínky ve velké části pracovního trhu, se v posledních měsících stalo široce diskutovaným tématem německé společnosti.

„Politici udělali z práce komoditu, se kterou se zachází jako s koňským masem,“ napsal komentátor týdeníku Stern v narážce na skandál kolem nastavování hovězího masa koninou, které bylo objeveno v řadě evropských zemí.

Nezaměstnanost se v Německu pohybuje u 20letého minima, pracovníci automobilového průmyslu se těší z velkých odměn, avšak prakticky denně se v médiích objevují obvinění z vykořisťování pracovníků na málo kvalifikovaných pozicích.

Německý pracovní trh byl zásadním způsobem reformován v roce 2005, za vlády sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera. Od té doby nezaměstnanost klesla z 12 % na současných 6 %, změnila se však struktura trhu práce. Počet klasických plných úvazků se zdravotním a sociálním pojištěním za posledních 8 let vzrostl o 7 %. U atypických míst došlo k téměř 20% nárůstu. Německo nyní registruje 7,4 milionu miniúvazků, jejichž mzda, která se nedaní, nepřevyšuje 450 euro měsíčně. Nově také přibylo 900 tisíc pracovních míst s úkolovou mzdou, po vzoru Sabriny.

Odbory zastupující zaměstnance v sektoru pohostinství a služeb lobbují za zavedení federální minimální mzdy 8,5 euro za hodinu, avšak vláda tlaku odolává argumentem, že by se tím narušil tradiční a osvědčený systém mzdového vyjednávání mezi odbody a svazy zaměstnavatelů, do něhož nezasahují politici.

Po zemských volbách v Dolním Sasku se sociálnědemokratické SPD a Zeleným podařilo ve Spolkové radě, horní komoře federálního parlamentu, získat většinu, čehož obě strany hodlají využít k prosazení minimální mzdy. Dostávají tak pod tlak kancléřku Angelu Merkelovou, jejíž křesťanští demokraté jsou pro zavedení minim v jednotlivých sektorech, avšak dosud naráželi na odpor koaličních partnerů z FDP. I podnikatelsky orientovaná FDP ale podle všeho mění názor.

Podle údajů Eurostatu se hůře placená pracovní místa na celkové zaměstnanosti podílí z 22 %, což je 5 % nad průměrem EU a o 2 % víc než v roce 2005. Podobný poměr panuje v relativně méně rovnostářské Velké Británii. V Rumunsku, které se stalo epicentrem skandálu s koňským masem, přesahuje podíl málo vydělávajících 25 % pracovní síly.

„Sektor nízkých mezd pomáhá lidem s nízkou kvalifikací najít si práci. Pokud ale tito zaměstnanci nedostanou šanci posunout se výš a uváznou v nezajištěných pracovních podmínkách, zaděláme si na skutečné sociální problémy,“ tvrdí Eris Thode z Bertelsmannovy nadace.

Podle odhadů státního Institutu pro pracovní trh a zaměstnanost je třetina lidí zaměstnaných v německých barech a restauracích a čtvrtina prodavačů v obchodech na částečném úvazku s téměř neregulovanými smluvními podmínkami. Kancléřka Merkelová chce vytvoření dvojích standardů na trhu práce zabránit s pomocí sektorových minimálních mezd. Ty už platí v několika odvětvích a vztahují se například na 600 tisíc pracovníků ve stavebnictví a bezpečnostních službách.

Firmy ale varují před zaváděním minim v dalších sektorech, jelikož jim tak hrozí růst nákladů. Opatrnost radí i levicově zaměřený ekonomický institut DIW. „Pokud se pro to politici rozhodnou, postupoval bych obezřetně. 8,5 euro na hodinu je podle mě příliš. Lepší by bylo začít na 7 eurech a počkat, co se stane,“ tvrdí Karl Brenke z DIW. Podíl hůře placených míst se podle něj od roku 2006 drží na stabilní úrovni a počet lidí v úkolové mzdě loni meziročně klesl.

(Zdroje: FT, DIW, Spiegel)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2024
22:00Příznivý mix zpráv poslal S&P 500 na nové maximum  
18:03Amerika dnes Evropu nestíhá, přestože se tamní data přidala mezi dobré zprávy  
17:53Starostové chtějí ministrem průmyslu Lukáše Vlčka, zapojeného do sněmovních výborů pro rozpočet či životní prostředí a exstarostu
17:48Finanční podmínky, sazby a umělá inteligence – září 2024
15:29Růst ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí zrychlil na tři procenta, potvrdil úřad
15:13Bloomberg: Naděje EU na výrobu baterií se stala symbolem krachu elektromobilů
14:58Fidelity International: Fed do toho jde ve velkém stylu, čeká nás volatilita
14:42RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva
12:59Novinky z OpenAI: Altman by mohl získat podíl, odchází technologická šéfka Muratiová a manažeři výzkumu
12:23Bloomberg: Cateringová firma Sodexo zvažuje převzetí rivala Aramark z USA
11:53Německá ekonomika letos opět klesne, odhadují přední hospodářské instituty
11:273M FUND MSI SICAV a.s: Pololetní zpráva za rok 2024
10:37Další čínská podpora a výsledky Micronu posílají akciové trhy vzhůru  
10:26Rohlik.cz Finance a.s.: Pololetní neauditovaná finanční zpráva společnosti
10:16Poptávka po AI počítačích zlepšila výhled Micron, akcie vyskočily o 15 %
10:13Čína zavede další opatření na podporu ekonomiky, akcie zareagovaly růstem
9:18Rozbřesk: Koruna pod lehkým tlakem. ČNB snížila sazby dle předpokladu, na tahu je šýcarská centrální banka
8:53Technologické akcie podpořila čísla Micronu, čínský trh stimulace tamní vlády. Evropa zahájí pozitivně  
6:29Technická analýza: Citi může pokračovat v růstu podél 200denního průměru  
25.09.2024
22:01Americké indexy dnes nedokázaly najít směr  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m