Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy ignorují největší hrozbu pro akcie

Trhy ignorují největší hrozbu pro akcie

18.02.2013 18:19
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Několik týdnů po překonání nebezpečí plošného zvyšování daní a automatických výdajových škrtů, které se do všeobecného povědomí zapsaly jako fiskální útes, se blíží další závažný konečný termín, po jehož proběhnutí by americká ekonomika mohla čelit silnějšímu protivětru. Investorům zatím příliš vrásek na čele nepřidělává.

Nad rozpočtem stále visí hrozba seškrtání 110 miliard dolarů ročních nemandatorních výdajů, která se v případě neschopnosti Kongresu a Bílého domu dosáhnout kompromisu zhmotní 1. března. Tzv. sekvestrace má za úkol vyrovnat chronicky deficitní hospodaření amerických vlád.

Jelikož se stejně jako v případě handrkování kolem útesu zatím dohoda příliš reálně nejeví a její sjednání lze očekávat opět na poslední chvíli, trhy by zanedlouho mohla zachvátit stejná nálada jako ve dnech před koncem loňského roku.

Zatím pokračují pokusy nejdůležitějších akciových indexů o zdolání pět let starých absolutních maxim. „Stále více se prostě obrňujeme,“ tvrdí Jim Paulsen, hlavní stratég společnosti Wells Capital Management. Investory podle něj omrzelo zas a znovu prodávat kvůli zprávám s apokalyptickým přídechem a pak se dívat, jak trhy stoupají výš a výš.

Podle poslední prognózy Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) se deficit americké federální vlády ve fiskálním roce do letošního září poprvé od nástupu prezidenta Baracka Obamy podaří stlačit pod hranici bilionu dolarů. Předpokladem je však právě nástup automatických výdajových škrtů v březnu. Ekonomika kvůli nim podle CBO poroste jen o 1,4 procenta, oproti vzestupu o 2,2 procenta v loňském roce.

V tomto roce se mají původně plánované výdaje v rámci sekvestrace snížit o 85 miliard dolarů, což jsou necelá tři procenta celkových výdajů. Obama považuje nadcházející výdajové škrty za "obrovské" a označil je za hrozbu pro ekonomiku. Vyzval proto zákonodárce, aby automatickým škrtům zamezili přijetím krátkodobého balíku drobného snížení výdajů a změn daní. To ale republikáni, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů, ihned odmítli a upozornili na to, že automatické škrty byly jeho vlastním nápadem.

Republikáni dávají najevo, že jejich ochota ke zvyšování daní se vyčerpala dohodou z počátku roku, která zvýšila daně pro asi dvě procenta lidí s nejvyššími příjmy. Nyní požadují snižování výdajů a automatické škrty jim ke zděšení tábora demokratů nevadí, přestože mají z poloviny zasáhnout výdaje na obranu. "Určitě jsou lepší způsoby, jak snížit deficit, Američané ale nehodlají vyměnit skutečné snižování výdajů za další zvýšení daní," reagoval na Obamovu výzvu šéf republikánů ve sněmovně John Boehner.

Podle Arta Hogana z Lazard Capital Markets lze malou pozornost, kterou investoři přikládají sekvestraci, zdůvodnit několika faktory. Jedním je víra v kompromis na poslední chvíli jako v případě novoroční dohody, dalším menší stupeň obav z výdajových škrtů než ze zvyšování daní, které už bylo vyřešeno. Trh prý také nedokáže přesně ocenit dopad škrtů na ekonomiku. Většina ekonomů se shodne na efektu kolem 1 procenta HDP. Hogan tvrdí, že uvědomění si implikací sekvestrace by mohlo pro řadu investorů být signálem k výběru dosud realizovaných zisků.

JPMorgan nedávno snížila celoroční prognózu růstu amerického HDP o čtvrt procentního bodu na 1,9 procenta. Ekonom banky Michael Feroli dospěl k názoru, že rozpočtovým škrtům se vyhnout nepůjde. Akciovému trhu by se nicméně mělo dařit. I skromný růst by podle banky měl stačit na pokračování současné rally, kterou navíc podporují injekce likvidity centrální banky.

(Zdroje: CNBC, ČTK, CBO)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m