Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Jedinou cestou pro eurozónu jsou defaulty a důvěryhodné odmítání pomoci

Wyplosz: Jedinou cestou pro eurozónu jsou defaulty a důvěryhodné odmítání pomoci

27.11.2012 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Tři roky po propuknutí krize v Evropě dluhy stále rostou. Týká se to tří zemí, kterým se nyní dostává pomoci. O ni budou navíc muset bezpochyby zažádat Španělsko a Itálie, dost možná i Francie. Tyto země mají společné následující: Sdílí jednu měnu, jejich ekonomiky se nacházejí v recesi a sledují politiku fiskálního utažení. Pokud chtějí zůstat v eurozóně, musí uniknout recesi. To by znamenalo ukončení utažené politiky. Vysoký dluh ale znemožňuje fiskální stimulaci a možná by nebylo proveditelné ani zvolnění současného směru. Jedním z řešení by tak mohly být další půjčky od jiných vlád evropských zemí. V současném prostředí by s nimi ale byly pravděpodobně provázány takové podmínky, že by byl celý plán kontraproduktivní. Jak tedy dál?

Klíč celého problému představuje vysoký dluh. K jeho růstu došlo během krize, některé země však dosahují rozpočtových deficitů již několik desetiletí. Musíme si tedy přiznat, že mnohé vlády byly fiskálně nedisciplinované. Na jednu stranu tak musí být obnovena tato disciplína, na druhou stranu všechna řešení současného stavu blokuje vysoký dluh. Kdybychom se uchýlili k vysoké inflaci, bude tento lék horší než nemoc, které nás má zbavit. Zbývá tak restrukturalizace dluhu. Jak ukazují například Reinhart a Rogoff, země, které se k takovému kroku uchýlily, dosáhly rychlého návratu na trhy. Jde sice o radikální nástroj, má však své opodstatnění, pokud je východiskem ze zoufalé situace a je vnímán jako něco, co se již nebude opakovat.

Jednorázovost restrukturalizace musí zajistit zmíněná náprava fiskální disciplíny. K tomu nám mohou pomoci dva modely. Prvním z nich je disciplína dosažená na základě německého centrálního přístupu, druhým decentralizovaný přístup, jaký uplatňují Spojené státy. Právě ten je pro eurozónu vhodnější. Jednotlivé parlamenty zemí měnové unie se totiž nebudou ochotny vzdát své suverenity a americký model také obecně funguje lépe. Je to patrné i z toho, že průměrný dluh jednotlivých států USA dosahuje 8,3 % HDP, zatímco průměrný dluh německých „länder“ se nachází na 31,7 %. Nejzadluženějším státem je pak v USA Massachusetts s poměrem dluhu k HDP na úrovni 19,6 %, zatímco německé Brémy ho mají na 66,9 %.

O Paktu růstu a stability bychom měli smýšlet jako o omylu historie. Byl přijat v roce 1997 bez jakékoliv debaty, když Německo bezpodmínečně požadovalo jeho schválení. Prosadilo tak svůj vlastní model, ostatní země tomuto postupu velkou pozornost nevěnovaly. Pakt má ale za sebou řadu neúspěchů a snahy o jeho posilování narážejí na nepřekonatelný fakt. Tím je suverenita jednotlivých evropských zemí.

Nyní tedy musíme opustit německý model a základním prvkem nového systému se musí stát dohoda o neposkytování pomoci. Fiskální kompakt je posunem správným směrem, chybí ale právě důvěryhodné pravidlo týkající se nezachraňování dlužníků. Jeho skutečné zavedení nebude lehké, měla by mu pomoci právě restrukturalizace dluhu v některých zemích eurozóny. Ta by totiž znamenala takovou míru politických změn na domácí i mezinárodní scéně, že by si žádná vláda v budoucnu již nedovolila postupovat nezodpovědně. A závazek o neposkytování pomoci by rychle získal důvěru. Jestliže o tom pochybujete, představte si, co by se stalo, kdyby bylo toto pravidlo použito již v květnu 2010. Řecko by se muselo obrátit směrem k MMF a muselo by restrukturalizovat svůj nevýznamný dluh ve výši 120 % HDP. Žádná krize by nyní již nebyla.

(Zdroj: Fiscal discipline in the monetary union, Charles Wyplosz, VOX)


Váš názor
  • ekonomika a politika
    28.11.2012 11:46

    Zdravím vás, váš názor je zajímavý a s většinou věcí souhlasím. Slabé místo, bohužel to klíčové, je v tom, že akcentujete ekonomickou stránku na úkor politické. Tomu se nedivím, je to váš úhel pohledu. Nicméně pak docházíte k nesprávným závěrům. Příklad. Ekonomická restrukturalizace, má dle vás přinést velkou míru změn i na poltické úrovni má být do budoucna odrazujícím faktorem podobných situací. Zde je potřeba položit otázku jaký skutečný dopad by to mohlo mít, z hlediska země samotné i z hlediska celé EU. Zda nehrozí rozpad té které země, nehrozí narušení stability systému celé Evropy. To je velmui závažné. A na druhou stranu i dnešní postup vůči Řecku jistě přináší velmi trpké plody, které odradí do budoucna něco podobného provádět. Zůstanu jen u této jednoduché úvahy. Ekonomické kroky nelze izolovat od společnosti e tudíž nelze vyloučit riziko kolapsu systému a a sní i demokracie. Zkuste o tom v dalších úvahách přemýšlet. Děkuji.
    MaN
Aktuální komentáře
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání
15:13Výrobce brýlí EssilorLuxottica kupuje za 1,5 miliardy USD oděvní značku Supreme
14:12Dva bloky v Dukovanech postaví KHNP za nynějších 200 miliard korun za jeden, rozhodla vláda. Bude jednat také o Temelíně. Westinghouse chce KHNP soudně napadnout
13:32Než otevře Wall Street: Propad ASML a rotace z technologií do Russell 2000. Five Below, Bloom Energy  
12:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení úrokové sazby dluhopisu - 3. výnosové období
11:55Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU
11:53Míra inflace v EU v červnu zpomalila na 2,6 procenta, v Česku na 2,2 procenta
11:41Jakub Blaha: Nad ASML se stahují nevyzpytatelná geopolitická mračna  
11:35Akcie Adidas rostou o 5 % po zvýšení výhledu na rok 2024
11:33ASML prudce zvýšilo objednávky. Nizozemská společnost těží z přetrvávajcího zájmu o AI čipy
11:26Rotaci z techů táhne tvrdší postup proti Číně i Trumpův postoj k Taiwanu. Akcie klesají, dolar ztrácí  
11:13Místo injekce pilulka, nový lék na hubnutí posílá akcie Roche vzhůru
10:20Evropský účetní dvůr: Cíle EU v oblasti ekologického vodíku nejsou realistické
10:15Komentář: Ceny výrobců nepřekvapily, inflace bude dále klesat pod 2 %
10:07Trump řekl, že by si Tchaj-wan měl obranu platit sám, akcie TSMC oslabily
9:55Ceny v průmyslu v červnu opět vzrostly o procento, v zemědělství zpomalil pokles
9:07Rozbřesk: Letní výprodej koruny: úrokový diferenciál znovu v akci. T. Holub vidí prostor pro zvolnění tempa poklesu sazeb na 25bps
8:55Evropským trhům se nádech do zisků nedaří, nejvýraznější pokles futures věští americkému Nasdaqu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)