Po započítání procentuálního podílu chybovosti na prezidentských peticích nedosáhli na padesát tisíc podpisů Jana Bobošíková, Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý. Vyplývá to z informací, které má agentura Mediafax k dispozici, oficiální výsledky zveřejní ministerstvo vnitra v dnes.
"Kvůli nedostatečnému počtu hlasů po započítání procentuálního podílu chybovosti jednotlivých záznamů na petičních arších jsou neplatné kandidatury Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého a Tomika Okamury," takový je stav prezidentských kandidatur, jak agentura Mediafax zjistila ve čtvrtek navečer.
Ministerstvo vnitra oficiálně zveřejní výsledky kontrol v pátek. Dopoledne se objeví na úřední desce a také na webu úřadu. Úředníci zároveň pošlou písemné rozhodnutí na adresy kandidátských zmocněnců.
"Počítáme se dvěma pracovními dny na doručení a pak budou mít neúspěšní kandidáti dva dny na to, aby podali stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu," popsal proceduru Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra. Soud pak rozhodne, zda je kandidatura platná, či nikoli.
O půl druhé odpoledne v pátek pak ministerstvo naplánovalo tiskový brífink, kde výsledky oficiálně okomentuje Václav Henych z odboru všeobecné správy, kde se kontroly petičních archů odehrávaly.
Zákonné podmínky pro kandidaturu na českou hlavu státu tak splnilo osm adeptů. Bojovat o přízeň voličů budou tři straničtí kandidáti, jichž se kontrola netýkala, tedy Jiří Dienstbier (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Přemysl Sobotka (ODS). K nim se přidají ti, kteří i po započtení chybovosti mají padesát tisíc a více podpisů od občanů republiky. Jsou jimi Jan Fischer, Miloš Zeman, Zuzana Roithová, Vladimír Franz a Táňa Fischerová.
Jana Bobošíková odevzdala s kandidátní listinou petici s 55 tisíci podpisy, Tomio Okamura jich nasbíral přes 61 tisíc a Vladimír Dlouhý disponoval 60 tisíci signaturami. Procentuální podíl nedohledatelných podpisů ve dvou kontrolních vzorcích však jejich počty srazil pod potřebných 50 tisíc.
První přímá volba prezidenta České republiky je naplánována na 11. a 12. ledna 2013. Pokud hlava státu nevzejde z prvního kola, druhé se odehraje o dva týdny později. Je ovšem možné, že se datum posune právě kvůli žalobám a stížnostem neúspěšných kandidátů.
První kolo kontroly podpisů na petičních arších provedlo ministerstvo od pátku 9. listopadu do pondělí 12. listopadu. Úředníci postupovali tak, že od každého kandidáta náhodně vybrali vzorek 8500 podpisů. Každý, kdo chtěl svého favorita legitimně podpořit, musel na petici uvést své jméno, adresu trvalého bydliště, datum narození a podpis. Ministerstvo zkontrolovalo, zda je takový člověk dohledatelný v evidenci obyvatel a základním registru. Když ne, je takový hlas neplatný. To se děje například, když petent uvedl adresu přechodného bydliště či vyplnil kolonky nečitelně. Zda daný člověk petici skutečně podepsal, už úřad nezkoumá.
V případě, že ministerstvo při první kontrole odhalí více než tři procenta lidí, které se na petici nepodařilo identifikovat, přistupuje ke kontrole druhého vzorku.
Do druhého vzorku se úřad pustil v úterý 13. listopadu. Znovu namátkově vybral 8500 podpisů a podrobil je stejnému postupu. Když se opakuje situace, že v petičních arších jsou více než tři procenta chybových podpisů, ministerstvo od celkového počtu odečte poměrné procento.