Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč si Velká Británie vede tak špatně?

Proč si Velká Británie vede tak špatně?

20.11.2012 12:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Špatné výsledky britské ekonomiky budí pozornost i na mezinárodním poli. Není překvapivé, že mnozí ekonomové dospěli k názoru, že vláda této země sleduje naprosto špatnou strategii, a to zejména v rychlosti fiskální konsolidace. Často je přitom britská ekonomika porovnávána se Spojenými státy, které byly podobně jako ona vystaveny bublině na trhu nemovitostí a problémům ve finančním sektoru, po roce 2010 tam ale fiskální politika nebyla utažena tolik jako v Británii. Současný konsenzus přitom říká, že multiplikátory jsou mnohem vyšší, než se čekalo v roce 2010, a fiskální konsolidace by tak měla být pozastavena či alespoň zpomalena.

Během posledních pěti let dosáhla produkční mezera mezi Velkou Británií a USA 4,8 % HDP. Podle našeho výzkumu může fiskální politika vysvětlit téměř polovinu rozdílu ve vývoji britské a americké ekonomiky po roce 2007. Zbytek je důsledkem útlumu britských exportů, do úvahy musíme vzít i pokles britské těžby ropy a možné podhodnocení výše produktu v této zemi. Trhy, na které exportují Spojené státy, rostly v posledních pěti letech mnohem rychleji. Britská ekonomika je totiž více orientována na země eurozóny, které silně poškozuje recese. Ovšem hlavním strukturálním problémem britských exportů je nedostatečná orientace na rychle rostoucí ekonomiky. Spojené státy v tomto ohledu naopak znatelně pokročily, a to především v oblasti vývozů do Latinské Ameriky. Není jasné, proč nebylo oslabení libry v letech 2008 a 2009 schopno eliminovat zmíněné strukturální problémy. Exporty ale představují pro britskou ekonomiku každopádně významný negativní šok.

Když se podíváme na fiskální politiku, vidíme, že v USA i ve Velké Británii byla uvolněna v letech 2008 a 2009. Poté přišlo postupné utažení, které bylo razantnější v Británii. Abychom mohli odhadnout celkový efekt tohoto postupu, musíme posoudit možnou výši multiplikátorů, což je velmi kontroverzní téma. Předpokládáme-li, že jejich výše dosáhla hodnoty 0,5 v letech 2008 a 2009 a 0,7 v letech 2010 až 2012, vysvětluje fiskální politika 2,2 procentního bodu z celkového rozdílu mezi růstem USA a Velkou Británií. Kdyby multiplikátory byly vyšší, vzrostl by i odhad. Výsledkem by byl ale i velmi vysoký odhad celkové růstové mezery mezi USA a Velkou Británií.

Naše analýza nezahrnuje pohled na investice soukromého sektoru a růst dovozů. Tyto oblasti byly totiž spíše taženy vývojem HDP, než aby způsobovaly rozdíly v růstu. Přestože podobné odhady nesou velkou míru nejistoty, můžeme hovořit o dvou jasných závěrech: Špatné výsledky britské ekonomiky nelze vysvětlit pouze rozdílnou fiskální politikou. Velká Británie má strukturální problém v oblasti exportů, ten ale není do veřejné diskuse o ekonomické politice dostatečně zahrnut.

Zdroj: Blog Gavyna Daviese


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2024
8:42Francouzský regulátor se chystá obvinit výrobce čipů Nvidia. Hlavní evropské trhy otevřou v červeném  
6:37FX Strategie: Slabší americká data z trhu práce a mírná inflace by měla eurodolaru prospět. Koruna na pospas politickému napětí v Evropě?  
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Polestar Automotive Holding UK PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa