Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Počet žádostí o podporu v USA silně roste po zásahu Sandy a Obamově vítězství. Růst spotřebitelských cen zpomalil

Počet žádostí o podporu v USA silně roste po zásahu Sandy a Obamově vítězství. Růst spotřebitelských cen zpomalil

15.11.2012 14:55, aktualizováno: 15.11. 16:14

Aktualizováno

Čerstvá data z amerického trhu práce přinesla nepříjemné překvapení v podobě výrazně vyššího nárůstu oficiálně nezaměstnaných lidí. Za týden končící 10. listopadu přibylo 78 tisíc na registrovaných 439 tisíc žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což je nejvíce od dubna loňského roku, ačkoli konsensus trhu (Bloomberg) byl nastaven na 375 tisíc. Počet pokračujících žádostí 3,334 milionu přesáhl očekávaných 3,181 milionu.

Spíše negativně vyzněla také revize údajů za předchozí týden, a to na 361 tis. z 355 tis., respektive na 3,127 mil. z dřívějšího odhadu 3,163 mil.

Podle ministerstva práce je nárůst žádostí o podpory v některých státech způsoben důsledky ničivé bouře Sandy, která na konci října postihla severovýchodní část Spojených států, a může trvat týdny, než se trh práce srovná do kolejí před hurikánem.

V posledních dvou měsících hlásila americká ekonomika spíše pozitivní údaje, což bylo především potěšující pro amerického prezidenta Baracka Obamu v rámci jeho vrcholící předvolební kampaně. Čísla dokládající lepšící se ekonomickou situaci hrála obhajujícímu Obamovi v mnohém do karet a právě data z trhu práce patřila v posledních týdnech k těm znatelně lepším.

„Nejedná se o trh práce, který roste, ale o trh, který oživuje. Vzhledem k předchozí nepřízni počasí, lze čekat další nárůst žádostí i v následujících několika týdnech,“ uvedl hlavní ekonom High Frequency Economics Jim O’Sullivan.

Dnešní dávka makrodat přinesla také údaje o spotřebitelské inflaci. Spotřebitelské ceny v USA v říjnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1 procenta, v souladu s očekáváním analytiků, po zářijovém nárůstu o 0,6 %. V meziročním srovnání růst o 2,2 % mírně překonal očekávaných 2,1 % i zářijový údaj +2 %.

K růstu přispěly vyšší náklady na bydlení, které stouply nejvíce za čtyři roky (+0,3 %) a na celkovém růstu inflace se podílely z více než poloviny. Naopak ceny u čerpacích stanic klesly (-0,6 %) a to poprvé od června. Údaje ukazují, že inflační tlaky jsou pouze mírné, což umožňuje centrální bance USA (Fed) nechat úrokové sazby na současné nízké úrovni.

Jádrové ceny, která nezahrnují nestabilní ceny potravin a energií, meziměsíčně stouply 0,2 procenta. V meziročním srovnání jádrová inflace činila dvě procenta. Většina ekonomů se domnívá, že inflace v krátkém i dlouhém období není hrozbou pro ekonomiku. Nicméně někteří věří, že Fed bude v nejbližší době tolerovat vyšší růst inflace, než je jeho dvouprocentní limit, aby podpořil rychlejší růst ekonomiky.

Index podnikatelské nálady NY Fedu za listopad vzrostl na -5,22 bodu z říjnových -6,16 bodu, přičemž analytici očekávali jeho další propad na rovných -8 b. Zpracovatelský průmysl v newyorské oblasti tak klesá již čtvrtým měsícem v řadě. Tamní podniky zasáhly výpadky elektřiny a škody po zásahu Sandy, přičemž svou roli nadále sehrává recese v Evropě a zpomalování asijských ekonomik. Dílčí index zaměstnanosti propadl na -14,6 bodu z -1,1 b. v září a je tak nejníže od července roku 2009. Subindex nových objednávek přitom vzrostl na +3,1 b. z -9 b., dílčí index dodávek vzrostl na 14,6 z -6,4 bodu.

Naopak silný propad zaznamenal později odpoledne zveřejněný index výrobní aktivity oblasti Filadelfie. Ten za listopad klesl na -10,7 bodu z říjnových +5,7 b., ačkoli trh očekával mírnější pokles v rámci kladných čísel na rovné 2 body. Nulová hodnota odlišuje růst od poklesu v oblasti východní Pensylvánie, jihu New Jersey a státu Delaware.

Po první dávce odpoledních makrodat, zveřejněných před otevřením Wall Street, zamířily futures do mírných ztrát, načež o hodinku později následoval nepřesvědčivý open na nule a aktuálně americké indexy nepatrně posilují v řádu +0,05 až +0,20 %.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

USA: Soukromý sektor vytvořil v říjnu více pracovních míst. S novou metodologií přišla i výrazná revize
01.11.2012 13:39
Americký soukromý sektor v říjnu vytvořil 158 tisíc nových pracovních ...
V americké ekonomice v říjnu výrazně přibylo nových míst. Ale také nezaměstnaných
02.11.2012 14:00
Nových pracovních míst v ekonomice Spojených států v říjnu přibylo výr...
Barack Obama bude americkým prezidentem další 4 roky. Rozhodla ekonomika
07.11.2012 8:16
Demokrat Barack Obama zvítězil v noci na dnešek v amerických prezident...
USA: Spotřebitelská důvěra je nejvyšší za více než pět let
09.11.2012 16:42
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v listopadu vyšplhala na...
Je to o ekonomice - Obamovi pomohla i podruhé
13.11.2012 16:13
Makroekonomická data ze Spojených států v posledních dvou měsících poz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2025
22:01Výsledková sezona v USA: Palantir láme rekordy  
17:20Počet investorů v Česku roste, chtějí se zajistit na stáří a ochránit před inflací. S Janou Brodani o motivacích a bariérách Čechů při investování
17:03Čistý zisk nápojové firmy PepsiCo ve čtvrtletí vzrostl o 17 procent
17:00S&P500 opět roste po strachu na trhu  
16:51ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti Veolia Energie ČR
16:40Tlumiče na doraz
15:32Průzkum AKAT: Více než polovina dotázaných investuje pravidelně, zejména kvůli zajištění na stáří
15:30Infineon: Příjemné výsledkové překvapení od výrobce čipů  
15:18Jakub Blaha: Spotify zaznamenalo první roční zisk v historii  
14:15Témata akciového trhu: Výnosy dluhopisů, cla a co dokáže DeepSeek?
12:49BBC: Trumpova konfrontační politika s obchodními partnery se zatím vyplácí
11:57Jakub Blaha: Palantir roste díky zrychlujícím tržbám a skvostnému výhledu  
11:27Plné zavedení Trumpových cel srazí S&P 500 o 5 procent, počítá stratég Goldman Sachs  
10:41Evropské trhy bez jasného směru. Mexiko s Kanadou cla odvrátily, Čína oznámila odvetu  
9:07Rozbřesk: Tuzemský průmysl zůstává v útlumu. Jak na Česko dopadnou Trumpova cla?
9:06Banka UBS je za čtvrté čtvrtletí zpět v zisku, vydělala 770 milionů USD
8:56Čína reaguje na Trumpova cla, Kanada zuří, Musk je pod palbou a evropské futures jsou smíšené  
03.02.2025
18:16František Kronus: Jak Trumpova cla hýbají trhy a jak ochránit portfolio před volatilitou
17:09FX Strategie: Obchodní války jsou hlavní riziko pro oslabení koruny. S Trumpem nuda nebude, jak se už ukazuje na Mexiku  
17:07Ztráty akcií se zmenšují. Cla na Mexiko se o měsíc odkládají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách