Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nomura: Názor, že rozpadu eurozóny je nutné zabránit za každou cenu, již neplatí

Nomura: Názor, že rozpadu eurozóny je nutné zabránit za každou cenu, již neplatí

08.11.2012 16:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Na jaře letošního roku se úvahy o rozpadu eurozóny zaměřovaly zejména na tzv. „Grexit“, což bylo dáno tenzemi na politické scéně v Řecku. V létě se pozornost přesunula směrem ke Španělsku a jeho problémům s financováním. Následovaly záchranné kroky ze strany ECB a její program OMT, který snížil náklad financování periferie. Debata o rozpadu měnové unie se tak posunula k možnosti odchodu silných zemí, jakými jsou Německo či Finsko.

Určitý konsenzus týkající se různých forem rozpadu eurozóny sice existuje, není ale nijak silný. Vedení unie tvrdohlavě trvá na tom, že proces zavedení eura je nevratný, akademičtí ekonomové i tržní stratégové se na výhodách a nevýhodách společné měny a nákladech spojených s jejím případným rozpadem výrazněji neshodnou.

Proč bylo doposud dosaženo tak malé názorové shody? Podíváme-li se do minulosti, najdeme dost příkladů měnových unií, které se nakonec rozpadly. I přesto ale neexistuje žádný precedens pro zánik unie, jakou je eurozóna. Důvody jsou následující: Jde o důležitou ekonomiku, jejíž význam se výrazně liší od významu zaniklých měnových unií. Produkt eurozóny v současnosti tvoří asi 20 % globálního HDP. Například sovětská „rublová zóna” představovala jen 2,5 % světového produktu. Finanční trhy eurozóny a její instituce hrají v globálním systému neproporcionálně vysokou roli. Evropské banky drží 35 % globálních bankovních aktiv a poskytují 34 % zahraničních půjček.

Evropské země jsou také výrazně bohatší než země bývalých unií. Jak ukazuje následující obrázek, jejich HDP na hlavu je asi pětkrát vyšší než průměr. Na jednu stranu to může vést k vyšší zranitelnosti kvůli vyšší úrovni zadlužení, na druhou stranu k vyšší odolnosti, protože ztráty reálných příjmů by nemusely vést k politické nestabilitě. V grafu jsou spolu s eurozónou vyznačeny zaniklé měnové unie, na ose y leží HDP na hlavu, velikost bubliny ukazuje podíl HDP na světovém produktu:

nomura

Euro také plní významnou roli světové rezervní měny, široce se používá na mezinárodních měnových trzích. Tyto jeho rysy jsou oproti měnám zaniklých unií naprosto jedinečné. Podle našich odhadů nyní navíc existují eurové mezinárodní kontrakty mimo jurisdikci zemí eurozóny v hodnotě 20 bilionů eur.

Během posledních let jsme slyšeli mnoho odhadů o tom, že náklady spojené s možným rozpadem eurozóny by dosáhly nedozírné výše. Situace se ale mění a dnes již podobná prohlášení neplatí. Příkladem je analýza scénáře, kdy z unie odejde Řecko. Zahraniční investoři v jeho případě výrazně snížili objem svých investic, zejména banky z eurozóny dnes drží pouze zlomek investic, které v souvislosti s touto zemí držely v roce 2009. Navíc se výrazně zlepšil systém pomoci, což omezuje riziko šíření nákazy do dalších zemí. Zmenšil se i pohled na možný odchod silných zemí. Dříve vzbuzovala obavy možnost extrémního odlivu kapitálu, dnes je ale pravděpodobné, že například odchod Finska by kolaps trhů nevyvolal. Neplatí již tedy dřívější tvrzení: Rozpadu je nutno zabránit za každou cenu.

Uvedené je výtahem z „The Eurozone breakup debate: uncertainty still reigns”, autorem je Jens Nordvig, který stojí v čele globálních měnových strategií ve společnosti Nomura.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu