Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl se napříč světem dál zhoršuje: Čína, Německo,  Francie či Řecko. Překvapením Velká Británie

Průmysl se napříč světem dál zhoršuje: Čína, Německo, Francie či Řecko. Překvapením Velká Británie

03.09.2012 11:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v srpnu pokračovala v poklesu, který byl dokonce rychlejší, než se čekalo. Nepomohlo přitom ani zlevňování, které firmy často využívají, když si chtějí vylepšit konkurenční postavení proti ostatním podnikům. V Řecku už aktivita klesá třetím rokem v řadě, snížila se ale i v Německu, kde klesá už šest měsíců za sebou. Zhoršení podmínek v průmyslu potvrdila také Čína. nepříznivý vývoj se týká i ČR.


Index nákupních manažerů, který sestavuje konzultační společnost Markit, za eurozónu v srpnu činil 45,1 bodu. To je sice mírně nad červencovou hodnotou 44 bodů, což bylo tříleté minimum, je to ale méně, než ukazovala předběžná data. Podle nich srpnová hodnota činila 45,3 bodu. Pro stanovení růst a poklesu aktivity je klíčová hranice 50 bodů. Pokud je index nad ní, signalizuje růst aktivity. Pokud je index pod 50 body, znamená to pokles. Indikátor je přitom pod hranicí 50 bodů už 13 měsíců v řadě.

Velkým překvapením je Velká Británie, která ale není členem eurozóny. Index aktivity v průmyslu tam vystoupil na 49,5 bodu, zatímco v červenci byl na 45,2 bodu. Indikátor je nejvýše od dubna a zaznamenal nejvýraznější měsíční skok od března 2009. Vzrostly hlavně nové zakázky a v mírném růstu pokračuje zaměstnanost.

Pokles aktivity začal v menších zemích na periferii eurozóny. V Řecku index aktivity v srpnu vzrostl na 42,1 bodu z červencových 41,9 bodu. V propadu, tedy pod hranicí 50 bodů, je už od září 2009. Nyní se ale šíří i do jádra. Tedy do zemí jako je Německo nebo Francie. Index za Německo v srpnu sice vzrostl na 44,7 z červencových 43 bodů, pod 50 body je ale půl roku. Konečná hodnota je rovněž horší, předběžná data za srpen totiž naznačovala, že index vystoupí na 45,1 bodu. Velmi nepříznivá je přitom situace ve třetí a čtvrté největší ekonomice eurozóny, tedy v Itálii a ve Španělsku.

"Větší země jako je Francie a Německo zůstávají v poklesu," poznamenal k novým číslům hlavní ekonom organizace Markit Rob Dobson. "(Zpracovatelský) sektor tak hrubý domácí produkt snižuje i ve třetím čtvrtletí," dodal. Nic na tom podle něj nemění ani fakt, že tempo propadu aktivity bylo v srpnu o trochu slabší, než se čekalo.

Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí klesla o 0,2 procenta. Dosavadní vývoj naznačuje, že třetí čtvrtletí se o mnoho lišit nebude. Růst hrubého domácího produktu se podle většiny analytiků nedá čekat dřív, než začátkem příštího roku.

Ranní statistiky z Číny ukázaly, že aktivita v čínském sektoru služeb sice v srpnu pokračovala v růstu, který proti předchozímu měsíci ještě nepatrně zrychlil, celková aktivita ale naznačuje, že druhá největší ekonomika světa roste výrazně pomaleji než před rokem.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru Číny dál klesá, v srpnu index nákupních manažerů vypočtený podle metodiky této instituce klesl na 47,6 bodu z červencových 49,3 bodu. Index sleduje aktivitu v čínských výrobních podnicích. Aktivita v průmyslu je v Číně nejslabší od března 2009 a klesá už deset měsíců v řadě. Snižuje se přitom jak objem výroby, tak objem nových zakázek.

HSBC došla při výpočtu aktivity v průmyslu prakticky ke stejným číslům, jako státní úřady. Ty o víkendu informovaly, že podle jejich metodiky se index aktivity snížil na 49,2 bodu. To je nejnižší hodnota od loňského listopadu. Čínští výrobci tak jsou nuceni snižovat ceny, aby byli schopni lépe konkurovat.

Horší vývoj aktivity v průmyslu podle analytiků dává naději, že čínské úřady přistoupí k další podpoře ekonomiky. Není ale pravděpodobné, že bude mít případná pomoc nějaké zásadní dopady, protože v minulosti šlo převážně o postupné kroky.

(Zdroj: HSBC, Bloomberg, Xinhua, čtk)


Čtěte více:

Český průmysl čelí prudkému poklesu nových zakázek, podmínky se zhoršily pátý měsíc v řadě
03.09.2012 9:53
O dalším zhoršování podnikatelského prostředí v českém průmyslu dnes s...

Váš názor
  • nevim jak jinde ale.....
    03.09.2012 12:08

    Bei uns in Amerika to zase tak spatne nevypada. A az se to zase zhorsi tak nekoho zokupujem a sebereme jim nejake to naftove lozisko a bude vystarano. Chavez je uz skoro zraly a Cuba se uz taky nemuze dockat az bude zase nase. Mistni Kubanci se uz pripravujou. Ani Fidel ani Raul uz nejsou nejmladsi a nova klika na Kube se uz taky nemuzou dockat.
    bearbull
Aktuální komentáře
02.07.2024
13:22Než otevře Wall Street: Paramount Global, Sea  
12:49Morgan Stanley: Trhy v pozdní fázi cyklu, táhnout bude stále kvalita
12:26Ceny komodit na trzích v pololetí spíše stouply, index přidal tři procenta
12:02Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě kuponu TRIGEMA REF VAR/25
11:59J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu ve druhém čtvrtletí 2024
11:57Nezaměstnanost v EU v květnu zůstala na šesti procentech, nejnižší byla v Česku
11:26Inflace v eurozóně v červnu podle odhadu Eurostatu klesla na 2,5 procenta
11:10Výnosy zůstávají nahoře a akcie ztrácejí. Inflace podporu nepřinesla  
10:13Vládní dluh v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 232,8 miliardy na 3,332 bilionu Kč
9:06Rozbřesk: Tuzemský průmysl šlape na brzdu, Koruna v defenzivě, Posune se americký trh práce blíže rovnováze?
8:42Francouzský regulátor se chystá obvinit výrobce čipů Nvidia. Hlavní evropské trhy otevřou v červeném  
6:37FX Strategie: Slabší americká data z trhu práce a mírná inflace by měla eurodolaru prospět. Koruna na pospas politickému napětí v Evropě?  
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Polestar Automotive Holding UK PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa