Guvernér Evropské centrální banka Mario Draghi pouze naznačil, že Evropská centrální banka spojí síly s vládami v otázce výnosů na vládních dluhopisech a podnikne operace na trhu v rozsahu, který bude dostatečný k rozptýlení všech obav o budoucnosti eura. Slova ale nebyla dostatečná k rozptýlení obav trhu a vyvolala prudkou volatilitu a následný propad trhů v duchu očekávání "Co ECB neudělá, bude špatně", které jsme vám nabídli před rozhodnutím ECB a slovy Draghiho. Eurodolar na prvních slovech Draghiho o vstupu ECB na trhy nejprve vystřelil nad 1,2400 USD/EUR, aby vzápětí při chybějícím konkrétnu propadl pod 1,2200 USD/EUR až na prozatímních 1,2173 USD/EUR. Informace o jakémkoli jasném kroku ECB totiž chybí.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):
Do ztrát po slovech Draghiho propadly také akciové trhy. V Evropě ztrácí německý DAX, francouzský CAC kolem i britský FTSE do 2 procent. Španělské akcie jsou níže o bezmála 5 %, italské o více jak 3 %. Výprodeje zasáhly banky. Například Societe Generale ztrácí více jak 6 % pod 17 EUR, podobně Aviva. Přes 3 % ztrácejí Lloyds či Prudential.
Evropská centrální banka (ECB) připravuje mechanismus, který jí umožní přímo intervenovat na otevřeném trhu, řekl na tiskové konferenci prezident ECB Mario Draghi. Touto formulací vysvětlil svá slova z minulého týdne z Londýna, kdy uvedl, že ECB je připravena udělat cokoliv, aby zabránila rozpadu eurozóny, potažmo eura a že její kroky k tomu budou dostatečné. "Případná intervence bude v takovém rozsahu, aby splnila svůj účel," uvedl Draghi.
Guvernér ECB také zopakoval, že vysoké náklady na obsluhu dluhu jsou nepřijatelné a ECB se zaměří hlavně na ně. Vysoké úroky v posledních týdnech platí hlavně Itálie a Španělsko, byť Draghi žádnou zemi přímo nejmenoval.
Z Draghiho slov plyne, že ECB by se novými nestandardními kroky snažila srazit náklady na obsluhu dluhu nejohroženějších zemí eurozóny. K zavedení takových opatření má Rada guvernérů ECB podle Draghiho potřebný mandát v rámci udržení cenové stability.
Draghi na tiskové konferenci uvedl, že jakékoli tržní operace, rozumějme odkupy dluhopisů, budou realizovány s ohledem na rozptýlení obav investorů ohledně seniority a podrobnosti plánu vstupu na trhu budou laděny v nejbližších týdnech. „Výnosy na dluhopisech staví v pochybnost budoucnost eura, jsou neakceptovatelné (nepřijatelně vysoko) a ECB vstoupí na trhu, aby zajistila nápravu transmisních mechanismů měnové politiky,“ uvedl Draghi. Řekl také, že ECB se zaměřueje zejména na kratší konec výnosové křivky, což znamená, že případné operace na trhu se zaměří na kratší splatnosti.
Vlády podle Draghiho musí být připraveny aktivovat pomoc z fondu EFSF na dluhopisových trzích. V kombinaci se slovy o vstupu ECB do tržních operací Draghi vágně rýsuje spekulovaný plán o společném zásahu EFSF/ESM na primárním trhu dluhopisů (účast v aukcích) a ECB na sekundárním trhu.
Draghi potvrdil, že guvernér německé centrální banky Bundesbank Weidmann není nakloněn programu odkupu dluhopisů na trhu, uvedl ale, že "příslib ECB učinit vše pro záchranu eura je jednotný". Draghi řekl, že je předčasné hovořit o tom, zda ECB bude tržní operace sterilizovat nebo ne. Řekl také, že vedle odkupu dluhopisů ECB disponuje řadou jiných nástrojů, nechtěl je ale ani pojmenovat, ani spekulovat o jejich nasazení. "Další nestandardní nástoje budeme zvažovat," řekl.
Na adresu ekonomiky eurozóny Draghi uvedl, že hospodářský růst v eurozóně zůstává slabý a nejistý výhled podlamuje důvěru v eurozónu. Krize ale nezlomí euro, opět dodal. "Je nesmyslné sázet proti euru," vzkázal trhům Draghi.
Pouze jako dovětek doplňujeme reakce známých ekonomů: Bill Gross z PIMCO říká, že Draghi jednoznačně zklamal trhy, Paul Krugman přidává: "Toto není ten Draghi, na kterého jste čekali".
(Zdroj: ECB, Bloomberg, CNBC, Reuters)