Španělská vláda dnes v očekávané aukci prodala krátké dluhopisy dvou splatností v celkovém objemu 3,04 mld. EUR, jímž nepatrně přesáhla maximální předem stanovený cíl 3 miliard eur. Výnosy výrazně vzrostly proti předchozím aukcím a v obou případech přesáhly 5procentní hranici.
Roční výnos u pokladničních poukázek v dnešní aukci dosáhl při prodaném objemu 2,4 mld. EUR výše 5,074 %, nejvyššího od loňského prosince, proti 2,985 % v prodeji konaném 14. května, zatímco u 18měsíčních poukázek výnos vzrostl na 5,107 % z 3,302 % a dostal se tak nejvýše od loňského listopadu, kdy 1,5letý výnos atakoval 14letá maxima. Vysoké výnosy přilákaly silnou poptávku investorů, poměr bid to cover vzrostl na 2,2 z 1,8 u splatnosti 12 měsíců a na 4,4 z předchozích 3,2 u splatnosti 1,5 roku.
Desetiletý výnos dluhu Španělska na sekundárním trhu včera lámal rekordy, když překonal 7procentní hranici a dosáhl až úrovně 7,285 procenta, která je maximem v historii eurozóny. Výnos desetiletých dluhopisů je měřítkem udržitelnosti dluhové obsluhy, a v případě státních dluhopisů Řecka, Irska a Portugalska vedlo překročení 7procentní hranice k žádosti o zahraniční finanční pomoc. Výnos německého bundu stejné splatnosti se aktuálně pohybuje kolem 1,4 procenta. Prudce rostl také výnos 2letého dluhu, který včera vystoupal na 5,59 %, nejvýše od konce loňského listopadu.
Ministři španělské vlády naléhají na evropské politiky a centrální bankéře, aby byli v boji proti dluhové krizi aktivnější a zabránili tak jejímu dalšímu šíření a ztrátě přístupu Španělska na finanční trhy. Dnešní aukce španělského dluhu je první od doby, kdy země požádala mezinárodní instituce o záchranu svého bankovního sektoru. EU se shodla, že je schopna dodat 100 miliard eur. Dalším testem má být čtvrteční aukce dvouletých a pětiletých dluhopisů v plánovaném objemu 2 mld. EUR.
Španělská aktiva zřejmě nepodpoří ani zprávy citující zdroje, podle nichž Madrid odloží výsledky druhé fáze externích podrobných auditů tamních bank až na září, ačkoli původně měli auditoři, jimiž jsou firmy Deloitte, PwC, Ernst & Young a KPMG, zveřejnit výsledky své práce do konce července. Španělské ministerstvo hospodářství se k věci odmítlo vyjádřit. Oddělenou záležitostí zůstávají nicméně zátěžové testy na španělských bankách, jejichž výsledky mají konzultantské firmy Oliver Wyman a Roland Berger zveřejnit podle plánu nejpozději do čtvrtka 21. června. Testy by měly podat předběžný odhad kapitálových potřeb celého sektoru.
Dluh dnes na primárním trhu prodával také Evropský fond finanční stability EFSF, který upsal 6měsíční poukázky za 1,466 mld. EUR při maximálním cíli 1,5 mld. EUR. Výnos klesl na 0,1421 % z 0,2033 % v aukci konané 22. května. Poptávka měřená poměrem bid to cover klesla na 2,06 z 2,45.
(Zdroj: Bloomberg, Reuters, WSJ, čtk)