Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rafinerie, včetně Unipetrolu, vstoupily do cenové války se státem, vadí jim poplatky za dopravu

Rafinerie, včetně Unipetrolu, vstoupily do cenové války se státem, vadí jim poplatky za dopravu

14.06.2012 10:50, aktualizováno: 14.6. 17:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vlastníci České rafinerské – společnosti Unipetrol (170,5 CZK, 0,00%), Shell (25,5 EUR, -1,32%) a ENI – se nedokážou dohodnout s provozovatelem ropovodu, státem ovládanou společností MERO, na novém kontraktu na přepravu ropy, která po 15 letech končí. Jablkem sváru se staly ceny. Podle informací dnešních Hospodářských novin rafinerie tvrdě tlačí na zlevnění příliš drahého tarifu, což MERO se stejnou vehemencí odmítá.

MERO si podle informací HN účtuje za přepravu v ropovodech Družba a IKL z německého Ingolstadtu sumu, která je nad průměrem podobných poplatků v Evropě. A na tom nechce nic měnit. Rafinerie přitom nemají jinou alternativu a loni zaplatily za dopravu své klíčové suroviny do České republiky víc než miliardu korun.

Dle původní smlouvy z roku 1996 mají vyšší poplatky za dopravu zčásti kompenzovat náklady na stavbu ropovodu IKL, který se stal rezervou pro případ nejistých dodávek ruské ropy z Východu ropovodem Družba. V tehdejší době měli vlastníci České rafinerské – tehdy čítající navíc i společnost ConocoPhillips (54,1 USD, -1,11%) – na zprovoznění IKL sami zájem.

Dnes ale společnosti při vyjednávání s provozovatelem ropovodu tvrdí, že k navyšování základních tarifů není důvod. Česká rafinerská proto 15letou smlouvu z roku 1996 vypověděla již s předstihem, v roce 2009.

Výší poplatků podle HN netrpí sama Česká rafinerská, jelikož od svých vlastníků dostává stabilní poplatky za zpracované tuny ropy. Sama společnost nechce důvody vypovězení smlouvy komentovat, ale jsou zřejmě na straně akcionářů, včetně koncernu Unipetrol. Ti totiž sami ropu nakupují a s produkty pak obchodují. 
 
„Unipetrol se snaží využít všech možných cest vedoucích k snížení svých nákladů, jelikož společnost bojuje s kombinací relativně vysokých cen ropy a slabé domácí poptávky po pohonných hmotách, což vedlo k sérii kvartálních ztrát společnosti v rafinačním segmentu. Navíc je v posledních měsících společnost více odkázána právě na dražší cestu IKL, poté co se objevily problémy s dodávkami z Ruska. “ zhodnotil situaci Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance. 

Průběh jednání bedlivě sleduje i ministerstvo financí, které by v případě snížení cen za přepravu ropy mohlo přijít o značnou část příspěvku do státního rozpočtu od společnosti MERO. Příjmy z těchto poplatků totiž tvoří až dvě třetiny celkových tržeb. Do doby, než se MERO a vlastníci České rafinerské dohodnou, bude platit stávající, tedy pro stát výhodná smlouva.

Čeští a ruští obchodníci se nyní dohadují o cenách ropy pro Česko a výpadek Družby je tak nahrazován západním ropovodem IKL. Hlavní dovozce Unipetrol má nasmlouvanou většinu požadovaného množství ropy na červen. Snaží se však na nových cenách dohodnout, protože doprava ropy Družbou je pro Unipetrol preferované řešení.

Obchodní rada Ruska v ČR Alexander Turov na setkání s novináři minulý týden uvedl, že by se situace mohla vyřešit v řádu několika týdnů. Upozornil, že ceny ropy na světových trzích nyní prudce klesají a obchodníci budou mít zájem nakupovat. "Jde však o komerční jednání, do kterých nemůžeme zasahovat," dodal.

Loni Družbou přiteklo zhruba 57 procent dovážené ropy, v předchozích letech to bylo často kolem 70 procent. Každoročně naopak rostou dodávky ropovodem IKL z Ingolstadtu, letos by poprvé mohl tvořit většinu importu. Podle odborníků má IKL kapacitu, která dodávky ropovodem Družba plně nahradí.

(Zdroj: HN, ČTK, MediaFax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m