Stojaté vody akciových trhů v posledních týdnech rozhýbalo IPO sociální sítě , jehož akcie ale v následujících dnech propadly z upisovací ceny 38 USD až na cenu okolo 28 USD. Aktuální „Hledáček“ zamířil na lídra technologického segmentu, společnost , a to nejen díky odpovědi na následující otázku: „Co by Vám vadilo více? Konec činnosti největšího internetového vyhledávače, nebo sociální sítě?“
Americká společnost , která sídlí v kalifornském Sillicon Valley, vznikla v září 1998, v současnosti provozuje nejnavštěvovanější internetový vyhledávač na světě, jehož služeb denně využijí více než 2 miliardy lidí a podle některých údajů na něm probíhá téměř polovina všech vyhledávání.
Společnost v posledních letech svoje aktivity značně rozšiřovala, když nejnověji provozuje vlastní sociální sít Google+, ale i další služby jako je například YouTube, velmi rozšířený email Gmail nebo portál pro správu obrázků a fotografií Picasa. svoje aktivity v rámci technologického sektoru vhodně diverzifikuje, když se zaměřuje hned na několik růstových segmentů, jako je například oblast mobilních telefonů, která rychle dohání tradiční vyhledávání. Zajímavý je i samotný název , který vznikl z matematického termínu „Googol“, což je matematický termín pro číslo 1 se 100 nulami a má odrážet snahu společnosti o uspořádání obrovského, zdánlivě nekonečného množství informací dostupných na webu.
v posledních týdnech zviditelnily především soudní spory se společností týkající se patentových práv k operačnímu systému Android, který byl vyvinut programátory . Sporným bodem je využití jazyka Java, který naopak společně s firmou Sun Microsystems získal právě . Rozhodnutí soudu v tomto případě padlo v minulém týdnu, a to ve prospěch společnosti , která podle soudu neporušila patentovou ochranu. Podobných sporů ale existuje celá řada a týkají se především patentových práv, které společnost získala spolu s mobilní divizí Motoroly, jejíž nákup byl úřady schválen na počátku roku. Jako zajímavost je možné uvést, že si zajistil licenční práva na systém, který umožní poskytovat reklamu na základě počasí, a to díky senzorům, kterými by byl osazen mobilní telefon.
Zveřejněné výsledky společnosti za první čtvrtletí mírně překonaly očekávání analytiků, když zisk na akcii dosáhl 10,08 USD a předčil očekávání o téměř 5 %. Tržby společnosti se meziročně zvýšily dokonce o 24 % na 8,14 mld. USD, což je ale především následek urovnání sporu ohledně reklam s ministerstvem spravedlnosti ve výši 500 mil. USD. Jako problematická se může jevit pouze klesající profitabilita hlavní kontextové reklamy, na druhou stranu počet placených kliků roste, i když se jeho průměrná cena snižuje. To je dáno vyšším zaměřením na levnější mobilní reklamu, která ale v sobě skrývá poměrně značný potenciál. Výsledky za druhé čtvrtletí by společnost měla oznámit 12. června, když analytici očekávají zisk na akcii ve výši 10,2 USD.
Zdroj: Bloomberg
Výše uvedený graf znázorňuje vývoj tržeb společnosti (Revenue) včetně zisku před úroky, daněmi a odpisy (EBITDA), ze kterého je zřejmé, že oba ukazatele v posledních letech zaznamenaly poměrně výrazný růst a stejný trend je analytiky očekáván i v příštím roce.
Akcie společnosti se aktuálně pohybují pod „psychologickou“ hranicí 600 USD, pod kterou se v letošním roce dostaly pouze ke konci ledna a velmi krátce v průběhu dubna. Důvodem pro pokles z posledních týdnů není otázkou fundamentu, ale jde především všeobecný propad globálních akciových trhů v důsledku obav z dalšího vývoje v Evropě.
Společnost, jejíž tržní kapitalizace dosahuje téměř 200 mld. USD, je atraktivní i z pohledu analytiků, když podle agentury Bloomberg celých 86 % z nich doporučuje titul k nákupu. Průměrná cílová cena dosahuje téměř 750 USD, když někteří analytici, jako například ti z Nomury, vidí potenciál až na úrovni 800 USD za akcii.
V případě, že investor preferuje investici denominovanou v eurech, je možné akcie nakoupit na německé burze, kde lze titul najít pomocí RICu GOOGa.DE.
Všechny důležité zprávy i vývoj cen akcií společnosti Google můžete sledovat na stránkách www.patria-direct.cz, a to po přidání mezi oblíbené akcie.
Peers: Yahoo! (YHOO.O), Amazon.com (AMZN.O), Baidu (BIDU.O), Apple (AAPL.O), Netflix (NFLX.O)
Pozn.: Tento komentář neslouží jako investiční doporučení. Jeho účelem je upozornit na fundamentálně zajímavé společnosti obchodované na burzách, které mohou být pro investory atraktivní z hlediska dlouhodobého sledování.