Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína buduje obry globálního investičního bankovnictví z dosud opomíjených brokerů

Čína buduje obry globálního investičního bankovnictví z dosud opomíjených brokerů

23.05.2012 17:29, aktualizováno: 23.5. 17:43
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Čína se rozhodla pro zásadní reformu domácího brokerského byznysu a neskrývá ambice vybudovat z nich domy, které se budou schopny postavit nejsilnější globální konkurenci typu Goldman Sachs či Morgan Stanley. Ukazují to dokumenty tamních regulátorů. Má šanci?

Čínská China Securities Regulatory Commision připravuje zásadní rozšíření pravomocí domácích brokerských domů, které zatím naprostou většinu svých příjmů generují z obchodování s akciemi a úpisu nových cenných papírů. Komise je chce nově vpustit do oblasti obchodování s futures a deriváty, oprávnit je k činnosti asset managementu, privátního bankovnictví i oblasti private equity, cituje dokumenty komise CNBC s odkazem na Reuters.

Čínská brokerage je co do možností rozletu zatím poměrně opomíjenou oblastí, nyní se to ale má změnit. Vedoucí domácí domy CITIC Securities či Haitong Securities jsou nyní trpaslíky ve srovnání s globálními jmény včetně GS či MS, právě avizované reformy spolu s konsolidací byznysu v Číně to ale mohou změnit.

„Zdá se, že čínští regulátoři se skutečně vydávají směrem přímé konkurence americkému modelu investičních bank,“ uvádí Tian Liang, analytik Guosen Securities. „To, co se nyní děje v Číně, je podobné 70. letům ve Spojených státech. A když se podíváte, co hnalo růst sektoru ve Spojených státech, byl to OTC trh, rizikovější dluhopisy, deriváty. To jsou přesně oblasti, do kterých bude povzbuzen vstup čínských brokerů,“ dodává.

Čínští obchodníci s cennými papíry budou moci zdvojnásobit své zadlužení k čistým aktivům, uvolněn má být také jejich přístup na kapitálové trhy, stojí v dokumentu komise dle CNBC. Reforma brokerů má jít bok po boku s dalšími finančními reformami, které uvolní měnové obchodování a dále podpoří akciové obchody ve snaze vybudovat z Šanghaje globální finanční centrum do konce aktuální dekády. Tento plán byl oficiálně vyřčen již dříve.

Cesta k cíli a srovnatelnost s dnešními globálními esy ale nebude krátká. Celková aktiva čínských brokerů ke konci roku 2011 dosahovala zhruba 261 miliard amerických dolarů, pouze u Goldman Sachs to bylo 944 miliard dolarů… „Čínský brokerský sektor stále nevybudoval dostatečnou vnitřní konkurenceschopnost v porovnání s velkými globálními brokery a kvůli limitům ani s domácími finančními domy typu bank a trustů. To má reforma uvolnit. Globálně konkurenceschopné firmy rostou jen z plně deregulovaných odvětví, taková je zkušenost,“ uvádí zpráva komise CSRC.

Jelikož není známé tempo ani rozsah reforem, těžko nyní vyhledat vítěze proti poraženým. Získají zřejmě nejsilnější čínské brokerské domy, ztratí menší. „Na cestě za vyšší konkurenceschopností musí přijít konsolidace sektoru,“ říká Jerry Lou z divize Global Capital Markets v Morgan Stanley Huaxin Securities.

V Číně dnes funguje dle dostupných dat o licencích 106 firem cenných papírů. Na ně všechny dopadl loňský pokles finančních a zejména akciových trhů v Asii, který meziročně ukrojil řádově polovinu ze zisků.

Čínští brokeři, dosud svázáni regulací, pozvolna vystrkují růžky expanze v rámci Číny i do zahraničí. Vedoucí CITIC Securities se připomněla již v roce 2008, kdy zvažovala a následně opustila myšlenku koupit nyní padlou Bear Stearns. Letos v březnu vedla jednání o koupi divize CLSA francouzské banky Credit Agricole. Například nyní středně velká Ping An Insurance Group neskrývá ambici stát v čele úpisu asijských IPO.

Dokumenty CSRC, ke kterým se dostala nejprve agentura Reuters, dále ukazují, že součástí reformy, ve snaze podpořit klientskou bázi, je dolní hranice pro vstup do wealth managementu snížena na 10 tisíc jüanů z nynějších 50 tisíc jüanů. Tento segment je nyní takřka zcela ovládán komerčními bankami, brokeři si dokázali ukrojit jen 2 procenta.

Cílem reformy je dle CSRC povolit brokerům například nákupy komodit na spotovém trhu v čele se zlatem, obchodovat deriváty, finanční futures i komoditní futures, expandovat do obchodování s úrokovými nástroji a swapy a uvolnit pravidla tak, aby brokeři, po novu kýžené investiční banky, byly schopny vyvinout a nabízet vlastní investiční instrumenty.  

Čínská ekonomika, která v dubnu až příliš přibrzdila, by měla být podpořena měnovými i fiskálními nástroji. Čínský premiér Wen Jiabao se tento víkend nechal slyšet, že země by měla přijmout proaktivní fiskální politiku a změnit monetární politiku ve snaze podpořit ekonomický růst země. 

V březnu tohoto roku Čína oznámila reformy finančního, zejména akciového trhu. Indexu Shanghai Composite to pomohlo k návratu nad 200denní klouzavý průměr a lokální analytici odhadují, že v případě jejího naplnění by čínský akciový trh letos mohl poskočit o 15 až 30 procent. CSRC již například snížila transakční poplatky, na druhé straně ale ve snaze trh zkvalitnit zpřísnila požadavky na IPO a vynutila si delisting nekvalitních či „neposlušných“ (regulatorně) firem. „Pokles poplatků za transakce je jasnou snahou podpořit akciový trh,“ uvedl šéf Kingston Securities Dickie Wong, který čeká do konce roku růst čínských akcií o 15 %. HSBC pak očekává na konci roku 2012 index Shanghai Composite u 2800 bodů, tedy také růst o 15 %.

V posledních dvou letech čínské akcie relativně zaostávaly, loni klesly o 21,7 procenta, v roce 2010 o 14,3 procenta. Paul Hefner, šéf investiční firmy Gen2 Parners, upozorňuje ještě na další aspekt reforem – černý trh. Wong z Kingston Securities dodává, že akciový trh je také závislý na půjčkách bank. Část z nich jde do investic do akcií. Po zpomalení v dubnu by další měsíce měly i v tomto směru přinést oživení. 


 
(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters, CSRC, Xinhua, Morgan Stanley)


Čtěte více:

Stratégové: Čína letos rozetne trh komodit. Růst nechá jen některé (+ video)
20.01.2012 17:14
Tempo růstu čínské ekonomiky zpomaluje. Země je největším globálním sp...
Čína vyčlenila 10 miliard dolarů na projekty ve východní Evropě
26.04.2012 14:08
Čína vyčlenila deset miliard dolarů (187,5 miliardy korun) na společn...
Čína ruší část dovozů uhlí a železa a tlačí na ceny. Ekonomika přibrzdila příliš
21.05.2012 17:48
Čínští dovozci žádají zahraniční exportéry, aby odložili či zrušili čá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2024
13:22Než otevře Wall Street: Paramount Global, Sea  
12:49Morgan Stanley: Trhy v pozdní fázi cyklu, táhnout bude stále kvalita
12:26Ceny komodit na trzích v pololetí spíše stouply, index přidal tři procenta
12:02Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě kuponu TRIGEMA REF VAR/25
11:59J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu ve druhém čtvrtletí 2024
11:57Nezaměstnanost v EU v květnu zůstala na šesti procentech, nejnižší byla v Česku
11:26Inflace v eurozóně v červnu podle odhadu Eurostatu klesla na 2,5 procenta
11:10Výnosy zůstávají nahoře a akcie ztrácejí. Inflace podporu nepřinesla  
10:13Vládní dluh v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 232,8 miliardy na 3,332 bilionu Kč
9:06Rozbřesk: Tuzemský průmysl šlape na brzdu, Koruna v defenzivě, Posune se americký trh práce blíže rovnováze?
8:42Francouzský regulátor se chystá obvinit výrobce čipů Nvidia. Hlavní evropské trhy otevřou v červeném  
6:37FX Strategie: Slabší americká data z trhu práce a mírná inflace by měla eurodolaru prospět. Koruna na pospas politickému napětí v Evropě?  
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Polestar Automotive Holding UK PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa