Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach: Za ztráty JP Morgan může i Fed; Čína zklamala, ale stále je na tom lépe než USA

Roach: Za ztráty JP Morgan může i Fed; Čína zklamala, ale stále je na tom lépe než USA

16.05.2012 14:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Ztráta JP Morgan nevznikla ve vakuu. Globální ekonomika trpí obrovskými nerovnováhami a riziky, na které centrální banky reagovaly agresivně kvantitativním uvolňováním. Celou tuto situaci tak lze nazvat „rizikovým potenciálně toxickým koktejlem“ a pro obchodníky je v takovém prostředí těžké zvládat všechna rizika. Pro CNBC to uvedl Stephen Roach. Regulace nemůže všechny problémy vyřešit, je třeba, aby se centrální banky snažily „mnohem disciplinovaněji vyhýbat tvorbě bublin“. Tyto bubliny podle ekonoma vedly i k deficitům běžného účtu v USA a přebytkům Číny.

„Oslavujeme Fed jako velkého pokrizového hrdinu a tak nějak zapomínáme na jeho předkrizovou roli,“ uvedl Roach s tím, že centrální banky nemohou za všechny současné problémy, na jejich tvorbě ale mají svůj podíl. Americká ekonomika podle něho stále čelí rozvahové recesi, se kterou je těžké bojovat poskytováním likvidity. Ukazuje to vývoj v Japonsku během posledních dvaceti let. Skutečné řešení v takové situaci představuje „snížení dluhu, ne utrácení peněz“.

Akcionáři banky JPMorgan Chase & Co. podpořili jejího šéfa Jamieho Dimona, když zamítli návrh, aby banka rozdělila funkce generálního ředitele a předsedy správní rady. Okolnosti ztráty údajně začala vyšetřovat FBI a zkoumají je i úřady pro regulaci finančního sektoru. Dimon na výroční valné hromadě společnosti prohlásil, že banka bude disciplinárně stíhat ty, kdo jsou za ztrátu zodpovědní, a nevyloučil ani odnětí jejich odměn. 

Pro vládu prezidenta Baracka Obamy je ztráta JPMorgan vítaným dokladem oprávněnosti jejich rozsáhlé reformy finanční regulace, kterou řada bankéřů a opozičních politiků kritizuje. Ani ministr financí Timothy Geithner však netvrdí, že pokud by reforma už plně fungovala, ztrátě JPMorgan by zabránila. "Zkouškou reformy není zabránit, aby banky dělaly chyby. Zkouškou reformy by mělo být, aby jejich chyby neohrozily širší ekonomiku, finanční systém a daňového poplatníka," řekl Geithner.

Stephen Roach v pořadu CNBC pohovořil také o spotřebitelské poptávce v USA. Ta aktuálně neroste, což velmi připomíná situaci v Japonsku. Ukazuje to, že likvidita nevede domácnosti k vyšším výdajům, ale zvyšuje riziko v systému, které se pak projevuje podobně, jako tomu bylo v případě JP Morgan, uvedl Roach. Doporučuje tak „kombinaci větší disciplíny v oblasti regulace i monetární politiky“. Centrální banky by pravděpodobně neměly sledovat tak agresivní uvolňování a neměly by ani slibovat, že díky monetární politice bude dosaženo výrazně vyššího růstu.

Roach se jako znalec čínské ekonomiky věnoval i poslednímu vývoji v této zemi. Uvedl, že ač je optimistou, uznává, že dubnová data, která byla zveřejněna v pátek, byla „mnohem slabší, než čekal“. Přestože vláda rychle reagovala snížením povinných minimálních rezerv, bude muset udělat více. Dalším krokem by podle ekonoma mělo být snížení sazeb. Poukázal na to, že zatímco klíčová zápůjční sazba na trhu dosahuje 6,5 %, inflace se nachází jen na 3,4 %. Čína tak má „obrovský prostor pro uvolňování“. Spojené státy naopak „nemají žádné bazické body ve svém arzenálu, takže kde byste byli raději, pokud byste čelili ekonomickým problémům“, ptal se na konec rozhovoru Roach.

(Zdroj: CNBC, ČTK, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m