Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KB prodává státu podíl v ČMZRB za 890 mil. Kč, stejný osud zřejmě čeká i podíly ČS a ČSOB

KB prodává státu podíl v ČMZRB za 890 mil. Kč, stejný osud zřejmě čeká i podíly ČS a ČSOB

02.05.2012 18:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Komerční banka dnes oznámila dohodu na prodeji svého 13% podílu v Českomoravské záruční a rozvojové bance (ČMZRB) za 889,59 milionu korun do rukou státu. Potvrdily se tak dřívější informace z tisku, že Evropská komise požádala Českou republiku, která v ČMZRB drží 72,33% podíl, aby změnila vlastnickou strukturu banky a zbavila se nestátních menšinových podílníků.

„Vykoupení podílů probíhá ve spojitosti s transformací vlastnické struktury ČMZRB, která probíhá s cílem rozšířit zapojení ČMZRB do správy strukturálních fondů EU v souladu se záměry hospodářské politiky české vlády,“ vysvětluje transakci dnešní zpráva Komerční banky.

"Komisi se nelíbí zisky, které menšinoví akcionáři inkasují z poskytování úvěrů a záruk při čerpání prostředků z evropských fondů. Vadí jí také, že ani jedna z bank neprošla výběrovým řízením," sdělily minulý týden deníku E15 dva s problematikou obeznámené zdroje. Rozvojová banka podle deníku účtovala komisi vyšší výdaje, než jaké v souvislosti s čerpáním měla. Částečná refundace je možná díky skutečnosti, že banka poskytuje úvěry, kvůli nimž má rezervy. To vyžaduje určité náklady, podle E15 jde o rozdíl v řádech sta milionů korun.

Komise také pozastavila technickou pomoc pro Operační program Podnikání a inovace, na němž se ČMZRB podílí. "Většina prioritních os tohoto programu je v pořádku a probíhá certifikace a proplácení, u technické pomoci se vede diskuse," sdělila před týdnem deníku mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Mezi další menší akcionáře ČMZRB patří kromě KB (3420 CZK, -1,30%), která by svůj 13% podíl měla odprodat ke 4. květnu 2012, ještě Česká spořitelna (13 %) a ČSOB (1,67 %). Stát tyto podíly nemůže vyvlastnit, ale musí je odkoupit. Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že o odkupu podílu komerčních bank jedná.

ČMZRB poskytuje podpory malým a středním podnikatelům formou záruk a zvýhodněných úvěrů s využitím prostředků státního rozpočtu, strukturálních fondů a krajů. Podporuje také vlastníky bytových domů při jejich rekonstrukci a poskytuje zvýhodněné úvěry pro vodohospodářské projekty.

(Zdroj: KB, E15, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.03.2025
21:03Index S&P 500 vstupuje do technické korekce  
17:26Americký posun do nové akciové rovnováhy?
17:05Trh dále klesá i přes dobrá makroekonomická data  
16:54Invesco: O Shillerově P/E a výnosnosti indexu S&P 500
16:27Mohou si konkurenti koupit výrobní kapacity Intelu?  
16:16Jakub Blaha: Počet zákazníků Dollar General poklesl, jejich útraty ale rostou. Výhled na rok 2025 vypadá nadějně  
14:52Makromixér s Tomášem Nigrinem: Proč se Němci bojí migrace a zároveň ji potřebují? Co chystá na zotavení ekonomiky nová vláda? A jak je to s možností vrátit se k jaderné energii?
14:14Trump hrozí EU clem 200 procent na víno, pokud nezruší clo na whisky
13:09Komentář analytika: ČEZ překonal konsenzus na tržbách i zisku, výsledky hodnotíme pozitivně  
12:38Institut IfW zlepšil výhled německé ekonomiky na příští rok
12:12Průmyslová výroba v EU v lednu vzrostla o 0,3 procenta, v ČR naopak klesla
11:43Ředitel ČEZ Beneš: Podpis finálních smluv k Dukovanům se zřejmě zpozdí
11:20Nový Investiční tip: Věříme, že Uber doručí  
10:47Evropa dopoledne nemá jasný směr, Amerika řeší staronový problém  
10:42Většina Američanů považuje Trumpovy ekonomické kroky za příliš nevyzpytatelné
10:40Jan Bureš: Maloobchod lehce za očekáváním, spotřeba zatím zůstane silná
9:13Rozbřesk: Geopolitika a cla, dvě témata, která hýbou trhy
8:35ČEZ loni vydělal 30,5 miliardy korun, Intel hodlá pokračovat coby výrobce čipů pro jiné firmy. Evropa otevře červenou nulou  
8:22ČEZ loni vydělal 30,5 miliardy Kč, čistý zisk podniku meziročně stoupl o tři pct
8:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - PPI, y/y