Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Amerika zasahuje proti levné konkurenci z Číny. Stanovila cla na dovoz dotovaných solárních panelů, dle analytiků pouze kosmetická

Amerika zasahuje proti levné konkurenci z Číny. Stanovila cla na dovoz dotovaných solárních panelů, dle analytiků pouze kosmetická

21.03.2012 8:37, aktualizováno: 21.3. 10:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Spojené státy stanovily na dovoz solárních panelů z Číny nízká antidumpingová cla v sazbách pod pěti procenty. Sdělilo to dnes ministerstvo obchodu USA. Zjistilo, že Peking domácí produkci fotovoltaiky sice subvencuje, avšak jen v minimálním rozsahu.
 
Ministerstvo dospělo k předběžnému závěru, že čínští výrobci fotovoltaických panelů dostávali od vlády subvence v poměru od 2,90 do 4,73 procenta hodnoty produkce, a cla se budou rovnat zjištěným hodnotám. Američtí dovozci panelů zatím budou muset složit depozita, a ministerstvo bude věc ještě vyšetřovat. Konečné rozhodnutí by mělo vydat během května.

Nález zřejmě zklame firmu SolarWorld Industries America, americkou pobočku největšího německého výrobce panelů, a sdružení amerického odvětví výroby fotovoltaických zařízení. Ti loni v listopadu požádali vládu, aby proti údajnému dumpingu panelů z Číny zasáhla.

Předběžné clo na panely firmy SunTech Power Holdings, která je jejich největším výrobcem na světě, Washignton určil na 2,9 procenta. Maximální sazbu 4,73 procenta uvalil na dalšího velkého čínského výrobce Trina Solar. Dovozy od všech ostatních čínských producentů budou zatíženy sazbou 3,59 procenta. Analytici podle agentury Reuters předpovídali cla mezi 20 a 30 procenty.

Hodnota amerického dovozu solárních panelů z Číny loni podle odhadů odvětví vzrostla na 2,8 miliardy dolarů (52 miliard Kč). Byl to více než dvojnásobek dovozu za 1,2 miliardy USD v roce 2010. Proti zásahu, který by v USA ještě více zdražil solární energii, se loni ostře postavili američtí provozovatelé fotovoltaických elektráren. Koalice pro dostupnou sluneční energii, která sdružuje 25 firem, uvedla, že uvalení cel v americké ekonomice 100.000 pracovních míst.

Sektor fotovoltaiky v USA i jinde zažívá těžké problémy a řada firem v něm i přes štědrou podporu vlád zkrachovala. Ceny solárních zařízení v loňském roce výrazně klesly, protože prudkého růstu poptávky mohutně dotovaných západních provozovatelů solárních elektráren využili čínští výrobci, kteří prudce zvýšili svou podstatně levnější produkci. Politikům v Berlíně a Washingtonu se tak zhroutily sny, že jejich země se stanou centry rozvoje fotovoltaických technologií.

První krachy pod tlakem čínské konkurence přišly v loňském roce a první velkou obětí se stala v dubnu padlá americká Evergreen Solar, která na sebe v srpnu vyhlásila úpadek. Kromě konkurence z Číny firmu potopilo také ukončení výhod v Evropě, když zejména Německo a Itálie stoply solární podporu a poslaly tím i ceny technologií do nových hlubin. S propadem hospodářských výsledků a snižováním celoročních výhledů se již loni potýkali lídři sektoru, First Solar či SunPower.

Aktuálně stanovená cla na fotovoltaiku jsou sice jen kosmetická, jsou ale dalším případem rostoucích obchodních sporů mezi USA a Čínou. V pondělí Spojené státy uvalily na čínský dovoz ocelových kol pro automobily vysoká antidumpingová cla od 44,96 procenta po 193,54 procenta.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m