Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skrytá hrozba

Skrytá hrozba

19.03.2012 14:38, aktualizováno: 19.3. 16:30

Aktualizováno

Nesleduji soustavně ceny amerických treasuries. Pouze, když z tohoto ezoterického světa probublají nějaké informace na povrch a objeví se na stránkách veřejně dostupných médií, zkontroluji, co se stalo. Jeden podobný moment nastal tento pátek, kdy jsem zaregistroval několik hysterických komentářů o prudkém propadu amerických státních dluhopisů. Byla použita slova jako „plunge“, „tumble“, „rock“, nevěštící nic pěkného. Jakýsi adept na analytika roku dokonce prohlásil, že se jedná o počátek sekulárního medvědího trendu na treasuries. Když jsem nedočkavě otevřel týdenní chart desetileté „trežurky“, naskytnul se přede mnou následující obrázek:

sloupek 19032012

Kdybych si před tím nepřečetl výše zmíněné komentáře a nevěděl, na graf jakého instrumentu se koukám, asi bych se nijak nevybudil do excitovaného stavu. To, co vidíme, je poměrně prudká korekce, avšak nijak nevybočující z obvyklých mezí. V žádném případě bych se neodvážil tvrdit, že se jedná o zlom v trendu natož začátek sekulárního medvědího trendu (což však neznamená, že tomu tak není). Proč tedy ta silná slova na stránkách finančních médií?

Abychom odpověděli na tuto otázku, musíme provést několik jednoduchých aritmetických výpočtů. Neudělám velkou chybu, když řeknu, že amerických státních dluhopisů je ke dnešnímu dni vydáno asi tak za 10 triliónů dolarů (10 na třináctou dolarů) a každý rok k této sumě přibývá jeden navíc. Pokles ceny o jedno procento tudíž reprezentuje ztrátu pro investory zhruba ve výši 10 na jedenáctou amerického dolaru, což je slovy řečeno sto miliard dolarů (uvědomuji si zjednodušení problému, jelikož neberu v úvahu například strukturu vydaného dluhu). Pokles ceny o tři procenta, což je zhruba pohyb z minulého týdne, tak představuje ztrátu, kterou investoři utrpěli defaultem Řecka, kolem kterého bylo naděláno tolik povyku.

Někdo namítne, že investoři do akcií jsou zvyklí na daleko větší pohyby. To je sice pravda, ale investoři do dluhopisů na druhou stranu nepředpokládají, že se jejich kapitál bude vypařovat rychlostí blesku. Někdo jiný by mohl namítnout, že americký korporátní dluh je zhruba na stejné úrovni, jako vládní závazky a také z toho nikdo problém nečiní. Neměli bychom však zapomínat, že firemní dluhopisy nesou mnohem vyšší úrok než státní papíry a polštář pro případné ztráty je zde větší.

Nepřiměřená reakce analytiků svědčí o nervozitě, kterou výše zmíněná čísla asi vyvolávají i v řadách profesionálů zvyklých na ledacos. Hranice možného se s každým dnem posouvají k novým metám. Zvykáme si na americký vládní deficit ve výši jednoho triliónu dolarů a úrokové sazby blížící se nule. Snažíme se tvářit, jako by se nic nedělo. Pokud je však tříprocentní propad cen amerických dluhopisů něco, z čeho bychom dnes měli mít obavy, co nastane v den, kdy opravdu dojde ke změně trendu?


Váš názor
  • Opravdu triliony?
    19.03.2012 16:01

    Pardon, ale nejsou ty jednotky špatně? Nejedná se o americké triliony, takže české biliony?
    JeoCZ
    • Re: Opravdu triliony?
      19.03.2012 17:39

      Opravdu se jedná o americké triliony neboli tisíc miliard. Správně česky by to mělo být bilion. Omlouvám se všem češtinářům.
      Vaškovic
  • KOĽKO "máme možností"...
    19.03.2012 15:23

    Ťažko povedať aj 69 ročnému laikovi, čo sa stane "POTOM KEĎ..." Tých reálnych euromožností neni veľa a pre roky MERKELOVEJ dekády ozaj nie, ale - ak civilizačné EUROIQ neupadne do osídiel euroradikalizmu v repríze rokov 1929-1933-1938,....a keď kumulovane eurokonzervatizmus a antireformizmus vytvoria akú-takú eurorovnováhu ako aj adekvátne sociálnu postupnú harmonizáciu v medziach trvale udržateľného stavu po afroeurópskych JARÁCH 2011,2012 a následné VOĽBY V EU vyselektujú dobrodruhov a politickosociálnych hazardérov, aby sa operatívno-preventívne predišlo "NAJHORŠIEMU" - tak je to lepšie "ako tŕň v oku"....Ešte to europremodliť v Ríme, vyvetrať hlavy na PÚŤACH do Vatikánu a Lúrd a ak nepríde CUNAMI ZHORA, ani cunami zeurodola, tak možnože,....Aj to by bolo lepšie, ako EURONIČ 2008-2012?!
    turcan
Aktuální komentáře
01.07.2024
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data