Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína vyhlašuje válku dovozu uhlí, bude více tišit hlad průmyslu z vlastních zdrojů

Čína vyhlašuje válku dovozu uhlí, bude více tišit hlad průmyslu z vlastních zdrojů

10.01.2012 17:26, aktualizováno: 10.1. 18:04

Aktualizováno

Největší spotřebitel energetických komodit na světě má smělé plány, jak letos omezit nákupy uhlí a dalších komodit ze zahraničí – hodlá rozšířit vlastní produkci a zbrzdit každoroční růst vyráběné elektřiny. Posiluje navíc i na poli zahraničních akvizic.

Čínská lidová republika hodlá v letošním roce zvýšit domácí těžbu uhlí o 200 milionů tun uhlí (asi 18x roční produkce NWR), což je více než dvojnásobný růst proti loňskému posílení produkce o 95 milionů tun uhlí. Uvedl to v dnešní zprávě čínský národní energetický úřad.

Státem kontrolovaný čínský deník People’s Daily následně doplnil obrázek letošní energetické koncepce úřadu, když citoval šéfa úřadu Liu Tienana, který se nechal slyšet, že tato ekonomická a průmyslová velmoc hodlá v letošním roce také zpomalit růst produkční kapacity u elektřiny na 70 gigawatt proti loňskému přírůstku 90 GW.

Analytici navíc očekávají, že by reálné navýšení produkce čínských elektráren v roce 2012 nakonec mohlo být ještě slabší. Důvodem má být situace na čínském energetickém trhu. „Nepočítáme s tím, že by nové produkční kapacity v energetice dosáhly vládního limitu stanoveného pro letošní rok, jelikož ziskové marže zůstávají slabé,“ říká Kay Hian, analytik banky UOB. Odhaduje přitom letošní nárůst produkční kapacity elektráren v Číně jen na 60 GW, což by znamenalo meziroční zpomalení růstu produkce o třetinu.

Objem celkové produkce čínských elektráren je přitom klíčovým faktorem pro ceny uhlí nejen v Číně, ale i ve světě, odkud země tuto komoditu hojně dovážela. Již přes 5 let je totiž v Číně více než osmdesát procent elektřiny produkováno spalováním uhlí. Elektrárny přitom v druhé největší ekonomice světa dosud rostly jako houby po dešti – pětiletka 2006 – 2010 přinesla výstavbou 540 tepelných elektráren.

Do dalších let je navíc i v Číně, která zrovna nepatří mezi průkopníky ekologie, citelný důraz na rozvoj energie z obnovitelných zdrojů. Liu Tienan z čínskou vládu prohlásil, že země v letošním roce zahájí výstavbu vodních elektráren o celkovém výkonu 20 GW. Produkční kapacita elektřiny z vodních zdrojů by se tak v Číně navýšila z loňských 230 GW skoro o desetinu. Celková produkční kapacita napříč spektrem čínských elektráren za rok 2011 dosáhla 1050 GW, z čehož více než čtvrtina pocházela z obnovitelných zdrojů (solární 3 GW, větrné 47 GW a již zmíněné vodní 230 GW).

K dalším plánům energetického úřadu čínské vlády jeho šéf Liu Tienan pouze uvedl, že Čína bude „uvážlivě“ kontrolovat spotřebu energie v zemi a navyšovat zásoby pro letošní rok v případě ropy, zemního plynu a uhlí.

 

Asijský kontinent si již zřejmě plně uvědomil důležitost energetických komodit, mimo čínskou dlouholetou snahu zajistit si vyšší soběstačnost v oblasti těchto primárních vstupů je obdobná snaha patrná i v Indii. Energetické a ocelářské společnosti v Indii totiž v loňském roce stále častěji ve znamení vertikální integrace skupovaly své dodavatele uhlí pro elektrárny a hutě. O tomto trendu v celosvětovém měřítku svědčí i fakt, že fúze a akvizice v uhelném sektoru v loňském roce dosáhly hodnoty 34,5 miliardy dolarů a překonaly pouze rok starý rekord na úrovni 30,3 mld. USD.

O čínské strategii směřující k maximální možné soběstačnosti v oblasti uhlí svědčí jedna z největších transakcí, která proběhla na sklonku loňského roku. Čínská (vládou kontrolovaná) těžební společnost Yanzhou Coal Mining převzala svého australského rivala Gloucester Coal za zhruba 2,2 miliardy dolarů. Vznikla tak jedna z největších uhelných společností, které se obchodují na burze v Austrálii, a Čína si převzetím zajistila nejen přístup k dalším uhelným dolům, ale i k exportním přístavům (více o transakci ZDE).

(Zdroj: People’s Daily, Bloomberg, Platts, CBS News)


Váš názor
  • Nezanedbatelná
    10.01.2012 17:59

    informace by měla zaznít i k letošní koupi kanadské Grande Cache coal GCE.TO, čínskou Winsway Coking coal Holdings 1733.HK a japonskou Marubeni Corporation TYO 8002.Nedovedu si představit , jak by chtěli takovým firmám omezit dovoz uhlí .Doporučuji i ke shlednutí stranky fi Marubeni.
    AMN
  • GWh
    10.01.2012 17:52

    Chtel bych upozornit, ze v pripade veliciny GWh je potreba odmazat h. Zrejme doslo k chybe pri prekladu z cinstiny :-)
    had
Aktuální komentáře
01.07.2024
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m