Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evans „černou ovcí“ Fedu: Vysoká nezaměstnanost si žádá další uvolňování. Bullard kontruje: Pozor na inflaci

Evans „černou ovcí“ Fedu: Vysoká nezaměstnanost si žádá další uvolňování. Bullard kontruje: Pozor na inflaci

15.11.2011 17:24

Problémy americké ekonomiky jsou mnohem větší, než centrální banka očekávala, a měla by se dle toho začít chovat, uvedl prezident chicagského Fedu Charles Evans. Ten volá po „rostoucí míře uvolnění měnové politiky“, které by pomohlo snížit vysokou míru nezaměstnanosti; ta se drží na úrovni 9 procent, tedy výrazně nad cílem Fedu, a podle Evanse se bez zásahu politiků, s ohledem na současné prognózy růstu, jen těžko sníží.

Fed by měl jednat, jako by zde byl „hodně velký problém“, řekl Evans. Americká ekonomika může podle něj v příštím roce růst v nejlepším případě 2,5% rychlostí a následně o další 3 % v roce 2013, což není tempo dostatečné pro pokles nezaměstnanosti. Další kolo nákupu federálních dluhopisů do bilance Fedu by podle něj prokázalo oddanost politiky centrální banky ekonomice.

Šéf chicagského Fedu byl jediným z desítky členů výboru pro měnovou politiku (FOMC), který v listopadu prosazoval další uvolnění měnové politiky, zatímco zbytek se shodl na ponechání jejího současného nastavení. Fed ponechal úrokové sazby na historickém minimu 0-0,25 procenta (kde jsou od prosince 2008) a přidal příslib držení sazeb poblíž nuly alespoň do poloviny roku 2013. Centrální banka navíc představila plán na prodloužení splatnosti amerických dluhopisů ve svém portfoliu, známý jako operace Twist.

Evans je prvním případem vychýlení názoru od zbytku FOMC směrem k dalšímu měnovému uvolňování a sám připustil, že jeho pozice je mezi politiky „neobvyklá“. Názorový konflikt v opačném směru dolehl na výbor na přelomu léta a podzimu letošního roku, kdy se trojice šéfů poboček centrální banky v Dallasu, Philadelphii a Minneapolis, respektive Richard Fisher, Charles Plosser a Narayana Kocherlakota, vyslovili proti dalšímu uvolňování měnové politiky.

Obavy o americkou ekonomiku, ač spíše z druhého úhlu pohledu, dnes vyjádřil další člen Fedu, prezident pobočky v St. Louis James Bullard, podle něhož brání růstu především nejistota o dalším směřování fiskální politiky. Naráží tak zřejmě na trvající spekulace o možnosti dalších nákupů státních dluhopisů. Politici by se podle Bullarda měli v tomto ohledu řídit pravidlem „dvakrát měř a jednou řež“, než rozhodnou o dalších objemných stimulacích, které by mohly být zdrojem vysoké inflace. „Přímý nákup dluhopisů je mocným nástrojem a je třeba ho používat s uvážením. Nafukování rozvahy s sebou nese inflační rizika, pokud není akomodační politika odpovídajícím tempem rozpuštěna,“ řekl.

Guvernér Fedu Ben Bernanke na začátku měsíce uvedl, že nezaměstnanost se stále drží „příliš vysoko“ a otázka dodatečného stimulu tak zůstává otevřená. Podle Bullarda se americká ekonomika vyhnula panice z recese a vykazuje mírný růst, události spojené s evropskou dluhovou krizí však zůstávají rizikem i pro Spojené státy, jakkoli se evropští lídři „snaží udržet evropský projekt v pohybu směrem k větší integraci“.

Bullard, který je pro letošní rok nevolícím členem Fedu, rovněž řekl, že měnová politika je v současnosti nastavená adekvátně a vyjádřil nesouhlas s požadavkem Evanse, podle něhož je třeba podržet sazby poblíž nuly, dokud nezaměstnanost neklesne pod 7 %, či pokud nevzroste střednědobý výhled pro inflaci nad 3procentní hranici. „Nízké úrokové sazby škodí úsporám. Lepším řešením je soustředit se na trh práce, ne řešit nezaměstnanost měnovou politikou,“ domnívá se Bullard.

Šéf saintlouiského Fedu ve svém projevu zmínil také trh s deriváty CDS, který označil za těžko regulovatelný. „Je to neprůhledný trh a nezdá se, že máme mnoho prostředků k jeho efektivní regulaci. Někteří účastníci trhu jsou motivováni ke snaze ovlivnit platební schopnost subjektu, proti němuž sázejí…“

(Zdroj: Bloomberg, MarketWatch)


Váš názor
  • KONEČNĚ !
    15.11.2011 20:44

    Někdo z FEDu řekl po dlouhé době rozumnou věc: ------- Regulátoři by měli rozsekat na mnoho dílů tzv.too-big-to-fail banky. Je příliš nebezpečné je stále zachraňovat ve stavu, v jakém nyní existují ! R.FISHER (FED Dallas)Blmg.
    ***
    • Re: KONEČNĚ !
      15.11.2011 21:22

      Takže ne 29 největších systémových bank světa, které "nesmí" zkrachovat ----ALE těch, které budou nuceny z nařízení regulátorů se rozdělit na více menších, aby v případě špatného hospodaření mohly zkrachovat.
      ***
Aktuální komentáře
01.07.2024
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m