Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach (Morgan Stanley): Asijské ekonomiky se musí vyrovnat se zombie generací amerického spotřebitele

Roach (Morgan Stanley): Asijské ekonomiky se musí vyrovnat se zombie generací amerického spotřebitele

21.06.2011 16:11, aktualizováno: 21.6. 18:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Americký spotřebitel se od finanční krize a následné ekonomické recese snaží vypotácet ze situace vysokého zadlužení a vysoké nezaměstnanosti a tento proces bude trvat ještě nejméně tři až pět let. To je zásadní změna pro asijské ekonomiky, které se budou muset vyrovnat s touto situací, kterou pro její trvání Stephen Roach, šéf asijských operací Morgan Stanley, nazývá generací „American Zombies“.

„Ano, finanční recese a hospodářská krize udělala z amerického spotřebitele, na kterém visí 70 procent tamního hrubého domácího produktu, de facto zoombie. V posledních třinácti čtvrtletích počínaje tím prvním roku 2008 spotřebitelské výdaje v americké ekonomice rostou průměrným tempem půl procenta ročně. To je něco, čeho jsme nebyli svědky nikdy v minulosti, aby spotřebitel byl tak slabý a tak dlouho. Je to obrovský symptom pokrizového období a proto jej nazývám zoombie generací,“ uvedl Roach.

Na 3,5 miliardách asijských spotřebitelů leží podle Roache nyní tíha vyrovnat tento propad poptávky ze strany Spojených států pro asijské ekonomiky, které se dosud opíraly především o export. Dopady změny jsou podle něj markantní. „Ve srovnání s 55 procenty roku 2002 poklesla domácí spotřeba vůči HDP o 10 procent zpět ke 45 procentům domácího produktu. V Číně je situace ještě horší, propad se přiblížil úrovni pouhých 35 procent,“ upozorňuje Roach na efekt exportní poptávky v předchozích letech.

Asii v tomto směru dle Roache čeká potřebná „tektonická“ změna. Podle jeho mínění se kontinent odpoutá od pozice dosud vysícího na (zejména ale nejen) americkém konzumentovi a do roku 2015 očekává posílení domácí poptávky na celkovém HDP nejméně o 5 procent. Roach sází na pětiletý plán čínské vlády. Ten podle něj zahrnuje klíčová opatření růst zaměstnanosti, mezd a zejména vybudování sociální sítě, která má zajistit celkově lepší životní úroveň Číňanů, tedy domácích spotřebitelů. „To bude zásadní pro menší asijské ekonomiky typu Jižní Koreji, Taiwanu, ale i Japonska, pro které je a ještě zesílí Čína v roli exportní destinace,“ míní Roach.

Čína problémy svých exportních destinací ale využije také k posílení vlastního světového vlivu. „Čína již podnikla řadu kroků z posílení vzájemné spolupráce s Evropou, mimo jiné skrze nákupy evropských dluhopisů,“ připomíná mluvčí čínského ministerstva zahraničí u příležitosti cesty premiéra Jiabaa v tomto týdnu po Maďarsku, Velké Británii a Německu. „Budeme pokračovat v podpoře růstu a stabilní spolupráci s relevantními zeměmi Evropy,“ dodal mluvčí bez dalších podrobností. Cesta naváže na dříve podanou pomocnou ruku Francii, Portugalsku či Španělsku. Již v dubnu dala Čína najevo, že bude nakupovat více evropského dluhu, zejména slabých zemí. Ekonomové odhadují, že ze svých zahraničních rezerv v objemu více než 3 bilionů amerických dolarů by Čína na tyto účely mohla obětovat více než čtvrtinu.

Odliv těchto peněz z dosavadní přízně si uvědomují Spojené státy. "Fed a Čína byly největšími kupci amerického vládního dluhu, to se nyní mění," uvádí americký ekonom David Stockmann. Stockmann mimo jiné upozorňuje, že situaci Spojených států (ale i obrázek vážnosti evropské dluhové krize) zásadním způsobem zkresluje superuvolněná měnová politika, která extrémně nízkými úrokovými sazbami pokřivuje reálné náklady vládního dluhu a nechává politiky si myslet, že je levnější, než ve skutečnosti je. "Politici proto stále nejsou dostatečně ochotni podstupovat bolestné kroky k nápravě fiskální situace a nejsou ochotni podniknout kroky nezbytné k navrácení jejich vývoje pod kontrolu," míní Stockman. Procitnutí podle něj přijde právě s odlivem čínských peněz a ukončením QE(X) v podání Fedu.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • To Němeček
    21.06.2011 21:47

    Dost dobrý postřehy, není liž pravda. Ale tak jako se nepíše tydýt s měkkými i, tak ani slovo viseti (na něčem) není ve vyjmenovaných slovech po vé (třeba jako výr a pod.)
    tydýt
Aktuální komentáře
01.07.2024
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m