Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Medveděv vystrkuje růžky: Chce privatizovat většinové podíly státních firem, vyhazuje z nich Putinovy klienty

Medveděv vystrkuje růžky: Chce privatizovat většinové podíly státních firem, vyhazuje z nich Putinovy klienty

13.06.2011 12:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nominální hlava ruského státu Dmitrij Medveděv se s přibližujícím termínem klíčových prezidentských voleb (plánovaných na jaro příštího roku) pokouší upevnit svoji pozici a vystoupit ze stínu svého patrona Vladimíra Putina. Ten nyní zastává funkci premiéra a v souboji o prezidentský úřad se všeobecně počítá s jeho účastí a vítězstvím, jež by mu funkci zajistilo na šest let.

Nejnovějším autonomní iniciativou prezidenta Medveděva byl páteční příkaz vládě zvážit snížení jejích podílů v některých strategicky významných státních koncernech, a to pod hranici kontrolního balíku akcií. Nejmenované zdroje deníku Vedomosti sdělily, že se tato varianta zvažuje u druhé největší banky v zemi VTB, ropné společnosti Rosněfť, Ruské zemědělské banky a největšího provozovatele vodních elektráren RusHydro.

V Rusku se již několik měsíců rozbíhá rozsáhlý privatizační program v hodnotě desítek miliard dolarů, v jehož rámci už stát za 3,4 mld. USD prodal 10 % akcií ve VTB. Dosud se však v této souvislosti mluvilo jen o menšinových podílech. Již několik let navíc Kreml provozuje politiku zachování většinových podílů v klíčových firmách operujících ve strategicky významných sektorech ekonomiky (ropa, plyn, zbrojní průmysl, telekomunikace a jiné).

Medveděvův příkaz přišel formou dopisu psaného jeho poradcem pro ekonomiku Arkadijem Dvorkovičem, podle kterého by se tak zlepšilo investorské klima v Rusku. Zdroj z prezidentova okolí uvedl, že vláda, v jejímž čele stojí Putin, by měla ospravedlnit svoji přítomnost v některých společnostech, a nevyloučil, že by mohla prodat celý svůj podíl VTB i Rosněfti. V poslední větě dopisu prý Medveděv nabádá: „Musíte jednat rozhodněji!“

Zlepšení podmínek pro zahraniční investory a drobné akcionáře měla za cíl i Medveděvova předchozí akce. Prezident vyhlásil boj zavedené praxi, podle níž vysoce postavení vládní představitelé sedí zároveň v představenstvech státních koncernů. Lidé odpovědní za regulaci a tvorbu legislativy by podle prezidenta neměli současně řídit společnosti, kterých se tyto zákony týkají a které mají působit v konkurenčním prostředí. Podle Medveděva stát svůj majetek nespravuje dobře a do poloviny roku je třeba vybrat za ministry a náměstky ruského kabinetu kompetentnější náhradu.

Při lovu na funkcionáře si prezident hned od začátku vzal na mušku jednu z nejmocnějších postav ruské energetiky vicepremiéra Igora Sečina, který v roce 2003 vedl útok na soukromou společnost Jukos Michaila Chodorkovského a poté jako šéf představenstva státní Rosněfti převzal její hlavní aktiva. Právě jeho pozice v Rosněfti se nyní stala Medveděvovi trnem v oku. Sečin, který v minulosti působil jako tlumočník u sovětských zpravodajských služeb, je považován za jednu z mála osob s neomezeným přístupem k premiéru Putinovi. Medveděv nakonec prosadil svou a obávaný vicepremiér musel do dvou týdnů představenstvo Rosněfti opustit.

Význam střetu potvrzují slova Arkadije Dvorkoviče: „Z vlastní zkušenosti práce v představenstvu vím, že téměř vše závisí na tom, kdo je předseda. Devadesát procent rozhodnutí předem závisí na pozici předsedy představenstva.“

Pro společnost samu byl krátkodobý efekt spíše negativní. Přece jen ztratila klíčovou postavu, která mohla v případě potřeby za její zájmy lobbovat přímo na vládě, nejčastěji v souboji s ministerstvem financí, které v otázkách daňového zatížení těžařů zaujímá vždy jestřábí pozici. Sečin se v minulosti vždy snažil břemeno Rosněfti mírnit. Akcie společnosti na zprávu o jeho odchodu reagovaly poklesem.

A co drobní akcionáři Rosněfti? Ty už roky trápí nízká výše dividend, které se pohybují kolem dvou rublů na akcii. Ta stojí zhruba 250 rublů. Na páteční valné hromadě, konané již bez Sečina, bylo schváleno navýšení o 20 % na 2,76 rublu na akcii, což implikuje dividendový výnos 1,1 % - stále dost hluboko pod sektorovým průměrem. Společnost na dividendě vyplatila 15 % čistého zisku z minulého roku.

(Zdroj: RIA Novosti, Kommersant, Vedomosti, YahooFinance)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m