Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Ani růst podporující úspory, ani 400 % inflace

Krugman: Ani růst podporující úspory, ani 400 % inflace

29.03.2011 18:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Právě padla portugalská vláda, důvodem jsou spory ohledně úsporných opatření. Výnosy irských dluhopisů se dostaly poprvé na úroveň 10 %. A britská vláda snížila svůj odhad růstu a zvýšila odhad výše deficitu. To vše ukazuje, že snižování vládních výdajů v prostředí vysoké nezaměstnanosti je chybou. Jejich zastánci ale tvrdí, že se rychle projeví zvýšenou důvěrou a negativní vliv na růst a trh práce bude jen omezený, nebo žádný.

Před dvěma lety se zdálo, že ve Washingtonu tomuto problému rozumějí a zaměří se nejdříve na vytváření pracovních míst spolu s dlouhodobou strategií snižování deficitů. Snahy o okamžité snížení deficitů by poslaly ekonomiku ještě níže a nefungovaly by ani z čistě fiskálního hlediska, protože by došlo ke snížení rozpočtových výnosů.

Od této strategie však bylo upuštěno, důvodem jsou pochybná rizika a naděje. Ozývají se obavy z růstu sazeb, pravdou ale je, že ty ovlivňuje hlavně výhled týkající se oživení. A pokud se investoři začnou domnívat, že USA jsou banánovou republikou, můžeme skončit jako Řecko. To ale není vývoj, který závisí na tom, zda přikročíme ke krátkodobým úsporám, či nikoliv. Stačí se zeptat Irů, jejichž vláda se snažila uklidnit trhy velkými úsporami. Výnosy irských dluhopisů se však od roku 2009 zdvojnásobily a nezaměstnanost nyní leží na 13,5 %.

Deficity tedy momentálně nejsou rozhodující, je tu ale škola, která tvrdí, že pokud má daná země svou vlastní měnu, roli nehrají nikdy. Není to zrovna spor, který bych chtěl nyní vést, protože největší nebezpečí hrozí ze strany přílišné snahy o utahování. Pravdivý ale tento názor také není. Musíme si totiž uvědomit, že současná situace, kdy se v ekonomice nachází mnoho volných kapacit, a pohybujeme se v pasti likvidity s nulovými sazbami, nebude trvat věčně. Nyní nemá zvyšování monetární báze Fedem vliv, ale až sazby vzrostou, báze a krátkodobé vládní dluhopisy přestanou být substituty. Budeme blízko plné zaměstnanosti a ekonomický růst povede k inflaci.

Když jsme v takové situaci byli naposledy, báze dosahovala 800 miliard dolarů. Pokud se do ní dostaneme znovu a vládní deficity budou stále vyšší než 1 bilión dolarů ročně, může se stát, že investoři již nebudou chtít kupovat vládní dluhopisy bez toho, aby silně vzrostly jejich výnosy. Fed by mohl vládu přímo financovat přes operace na volném trhu.

Již první měsíc by ale monetární báze vzrostla asi o 12 % a podle mých hrubých odhadů by v takovémto prostředí došlo asi ke stejnému růstu cen. Ročně by tak báze rostla asi o 400 % a inflace ještě více, protože lidé by se snažili zbavovat dolarů. Pokud se tedy dostaneme z pasti likvidity, velké deficity bez přístupu na trh s dluhopisy jsou receptem pro vysokou inflaci, či dokonce hyperinflaci. Nečekám ale, že se tak stane. Od ztráty přístupu na dluhopisové trhy jsou USA velmi vzdáleny a v pasti likvidity ještě nějaký čas zůstanou.

(Zdroj: NYT, Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m