Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Devizové trhy dále bobtnají, denní obrat již přesáhl 4 biliony dolarů, nadvláda dolaru přetrvává

Devizové trhy dále bobtnají, denní obrat již přesáhl 4 biliony dolarů, nadvláda dolaru přetrvává

01.09.2010 18:02

Objem peněžních prostředků, který každý obchodní den proteče skrze globální devizové trhy se za posledních 12 let téměř ztrojnásobil na 4 biliony dolarů z necelých 1,5 bilionu v roce 1998. Od roku 2007 se denní obrat zvýšil o pětinu v souvislosti s ekonomickou krizi, která donutila mnohé movitější investory obrátit se na devizové trhy s cílem diversifikovat své portfolio. Na devizových trzích se navíc v posledních letech začaly nad dosud dominantními bankovními hráči prosazovat především hedgeové a další fondy, pojišťovny, ale i centrální banky. Tato kategorie za poslední 3 roky navýšila objem obchodů o 42 procent na 1,9 bilionu dolarů. Vyplývá to z pravidelné zprávy o vývoji devizového trhu, kterou s tříletou periodou publikuje Banka pro mezinárodní platební vypořádání (BIS).

Ačkoliv překonání 4bilionové hranice působí impozantně, dle statistik BIS lze mluvit o zpomalení růstové dynamiky. Mezi roky 2004 a 2007 totiž došlo k nárůstu obchodů na devizových trzích o 70 procent. Dlužno navíc upřesnit, že BIS pořizuje obrázek stavu devizových trhů vždy v dubnu, což byl letos velmi aktivní měsíc z pohledu měnových obchodů kvůli vrcholící dluhové krizi v Evropě. Nárůst objemu obchodů v letech 2007-2010 byl nejznatelnější v běžném promptním obchodování, kde obrat vzrostl o 48 procent. Na tomto trhu však objemy „nafouknul“ především vzestup algoritmického obchodování pracující s frekvencí okolo tisíce transakcí za minutu.

"Devizový trh zůstává velmi úrodným prostředím a vyrostla zde celá řada typů aktérů," uvedl ke zprávě šéf systému vypořádání CLS Bank Alan Bozian. Na devizové trhy se totiž podle deníku Wall Street Journal v poslední době dostali také drobní investoři, kteří navyšují své expozice vůči světovým měnám prostřednictvím investice do různých fondů a snaží se tak navýšit diverzifikaci svých aktiv. Zvýšenému zájmu se také těší měnové ETF (exchange-traded funds), s nimiž i drobní investoři mohou obchodovat stejně jednoduše jako s akciemi. Vypovídá o tom i nárůst počtu těchto ETF. V současnosti podle deníku Morningstar existuje 44 měnových ETF, zatímco v dubnu 2007 jich bylo 16 a v roce 2004 existoval pouze jediný takovýto instrument.

Z pohledu zájmu subjektů o jednotlivé měny zůstává i podle posledního reportu BIS králem dolar. Podíl americké měny jeho podíl však z maxima na úrovni 90 procent v roce 2001 postupně klesá a letos v dubnu činil 84,9 procenta. Ze ztráty dolaru těžilo naopak euro a další měny vyspělých zemí, ale i předních rozvojových ekonomik. Na trhu se nejvíce obchodovalo na měnovém páru dolar/euro, která se na celkovém obratu podílela 28 procenty. Následoval potom pár dolar/jen s podílem 14 procent a dolar /britská libra s devíti procenty, což je zhruba tolik jako těsně před nástupem eura na konci 90. let.

Londýn si za poslední tři roky podle BIS upevnil svou pozici globálního centra devizových obchodů, když zdejší banky tvoří 36,7 procenta celkového zobchodovaného objemu (proti 34,6% podílu v roce 2007). Spojené státy mají podíl na devizových obchodech na ani ne polovičních 18 procentech, třetí je Japonsko (6 %), jemuž na záda dýchá Singapur, Švýcarsko a Hongkong s 5% podílem a Austrálie se 4 procenty trhu.

(Zdroj: Bank for International Settlements, čtk, Morningstar, Wall Street Journal)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data