Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BusinessEurope: Česko patří k zemím, které nejlépe odolávají dopadům krize

BusinessEurope: Česko patří k zemím, které nejlépe odolávají dopadům krize

15.03.2010 15:07
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Česká republika spolu s Dánskem, Německem a Rakouskem byla hodnocena jako nejlépe odolávající dopadům krize. Vyplývá to z pololetního barometru Konfederace evropského podnikání (BusinessEurope), sdružující 40 národních zaměstnavatelských svazů z 34 evropských zemí, zveřejněného v pondělí.

Hodnocení české ekonomiky bylo ve srovnání s ostatními 28 zeměmi poměrně pozitivní. Spolu se Slovenskem, Polskem a Maďarskem se blíží průměrné ekonomické úrovni EU a udržuje si výbornou úroveň vnější konkurenceschopnosti.

Česká republika je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi hodnocena poměrně vysoko v exportní výkonnosti (4. místo z 29 zemí). Rovněž v oblasti veřejných financí (10. místo z 29 zemí) i přes loňské a současné jejich zhoršení patří mezi země s lepšími výsledky. Nehrozí jí tedy bezprostředně osud Řecka nebo Irska a Slovinska, kde rovněž došlo k prudkému zhoršení veřejných financí, či dalších zemí jakými jsou Maďarsko a Estonsko, kde musela být přijata velmi tvrdá rozpočtová opatření.

"Udržitelnost veřejných financí je společný problém. Situace je v různých zemích odlišná v závislosti na výši veřejného dluhu a strukturálního deficitu, rozdílech v propadech systémů sociální ochrany a potencionálního růstu jednotlivých ekonomik. Udržitelnost je ovšem všeobecným cílem a společnou obavou členských států EU," uvedla Vladimíra Drbalová, ředitelka Sekce mezinárodních organizací a evropských záležitostí, zastupující Svaz průmyslu a dopravy ČR v Bruselu. Svaz průmyslu a dopravy je členskou organizací BusinessEurope.

Pokud jde o daňovou zátěž a hodnocení rozpočtových reforem v souvislosti s demografickým vývojem se Česko ocitlo v průměru (v obou případech na 12. místě). Poměrně vyšší jsou náklady práce (18. místo z 29 hodnocených evropských zemí) a nepříznivá je informace ohledně produktivity práce (22 místo). V produktivitě práce jsme se ocitli těsně za Slovenskem, ale před Maďarskem a Polskem. Nejhůře dopadly v celkovém hodnocení BusinessEurope Litva, Řecko a Španělsko, které vykázaly špatné ekonomické výsledky zejména v oblasti ekonomického výkonu, zaměstnanosti, veřejných financí a investic. Rovněž Irsko, Slovinsko a Velká Británie vykázaly slabší pozici a odolnost svých ekonomik v podmínkách recese a poměrně výrazné zhoršení ekonomických ukazatelů.

Jak vyplývá z barometru, největší překážky konkurenceschopnosti Evropy leží uvnitř národních ekonomik a souvisejí s úrovní národních reforem.

Jako priority a doporučení pro národní vlády označilo 40 členských zaměstnavatelských svazů BusinessEurope následující oblasti: orientace na udržitelnost veřejných financí, finanční trhy a přístup k financím, vzdělávání a celoživotní vzdělávání, sektorově specifická regulace, výzkum, vývoj a inovace.

Zpráva zahrnuje i doporučení ohledně způsobů realizace nové Strategie růstu Evropské unie. Její ekonomika byla zasažena v loňském roce krizí obdobně silně jako další vyspělé velké ekonomiky. V důsledku této krize se unijní hrubý domácí produkt na hlavu propadl v roce 2009 o 5,8 %, ve Spojených státech o 4,6 % a v Japonsku o 7,1 %.

Dále se zvětšila mezera v hodinové produktivitě ve srovnání s USA a i přes dílčí zlepšení je i nadále úroveň pracovní aktivity v EU nižší než v USA nebo Japonsku. Co se týče zhoršení stavu veřejných financí, všechny vyspělé ekonomiky jsou na tom po krizovém roce významně hůře a čekají je kroky k obnovení jejich udržitelnosti.

Ze zprávy vyplývají i některá další doporučení: Rozšířením obchodních příležitostí prostřednictvím otevření trhů, integrované průmyslovém politiky, posílením inovativní ekonomiky a revitalizací Jednotného trhu musí zvýšit svou konkurenceschopnost a zajistit tak stabilitu dalšího růstu.

BusinessEurope ve svém barometru - Jaro 2010 hodnotí výkon zemí Evropské unie a Norska a Švýcarska podle klíčových ukazatelů jakými jsou stupeň využití práce, produktivity, investic, konkurenceschopnosti, veřejných financí a stav realizace strukturálních reforem u jednotlivých členských zemí v roce 2009.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu