Čínská průmyslová produkce v listopadu pokračovala ve strmém růstu. Meziročně dosáhl téměř pětiny, když výsledkem 19,2 procenta překonala konsensus (18,2 %) a další pětinu přidala k říjnovému výsledku (y/y 16,1 %). Pod povrchem čísla stojí velmi nízká srovnávací základna loňského listopadu – období po krachu Lehman Brothers, rekordní růsty produkce oceli a energií, které v odvětvích vedou k nadkapacitě a snižování zisků. Export v listopadu klesl o 1,2 procenta, dovozy proti tomu rostou o 26,7 procenta. Úvěrový boom dále přifukuje bubliny na trzích aktiv, když ceny nemovitostí rostly v listopadu nejvyšším tempem za posledních 16 měsíců a inflace v listopadu poprvé po deseti měsících dosáhla kladných hodnot růstem indexu spotřebitelských cen o 0,6 procenta. Investice do nemovitostí za leden až listopad vzrostly meziročně o 32,1 procenta (v říjnu 33,1 %).
Bankovní sektor v čele s Bank of China začíná pociťovat potřebu navýšení kapitálu. Vláda v tomto týdnu přehodnotila stimulační programy ve snaze zabránit spekulačním transakcím s čínskými nemovitostmi. Vláda znovu zavede daně z nemovitostí prodaných v průběhu pěti let od jejich pořízení. Na druhé straně navýšila podpory na nákup spotřebního zboží pro ekonomicky slabé oblasti venkova. Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly meziročně o 15,8 procenta proti růstu o 16,2 % v říjnu.
Růst nových úvěrů v listopadu dosáhl 294,8 miliard juanů a o téměř pětinu tak překonal konsensus 250 miliard juanů, kam byl očekáván mírný pokles proti říjnovým úrovním. Peněžní agregát M2 rostl tempem 29,7 procenta (M0 y/y 15,0 % a M1 y/y 34,6 %!). Čínský bankovní regulátor plánuje od příštího roku zpomalit objem nových úvěrů na 7 až 8 miliard juanů, v jedenácti měsících letoška to bylo průměrně 9,21 miliardy.
„Průmyslová produkce, nabídka peněz a investice do nemovitostí se nejen že obnovují na předkrizové úrovně, ale významně vkračují do přehřátého pásma,“ hodnotí senior ekonom pekingského zastoupení Isaac Meng. Růst Číny ve třetím čtvrtletí roku akceleroval na 8,9 procenta (konsensus pro rok 2010 hovoří o 9,3 %), avšak zejména na základě 586 miliard dolarů peněz v rámci stimulačních balíků. Asijská poptávka pomáhá oživovat světový export, když proti poklesu dovozu do EU a USA stojí růst importu do regionu jihovýchodní Asie o 20,8 procenta.
Akciový index Shanghai Composite Index se dnes pohyboval mezi zisky a ztrátami, kdy nakonec odepsal 0,2 %, lehce pod nulou zakončil CSI300 (více zde).
(Zdroj: Bloomberg, AP)