Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bull market či pouze Bear market rally?

Bull market či pouze Bear market rally?

10.04.2009 13:37
Autor: Josef Lukáč

Již několik týdnů vládne na globálních akciových trzích velmi pozitivní sentiment, trhy pouze s lehkými zakolísáními stále pokračují v posilování započatém v první dekádě března. Mnohým se tento růst jeví jako nečekaný, překvapivý, přehnaný, nicméně trhy nyní pouze korigují dřívější extrémní podhodnocenost a přeprodanost, vzniklou „nastavením se“ trhů na nejhorší scénáře možného vývoje (další krachy významných finančních institucí, automobilek, katastrofální hospodaření společností, větší než očekávaná nezaměstnanost, další propady cen nemovitostí, dlouhá a hluboká recese…). Tendenci trhů přestřelovat a poté toto vyrovnávat jsem již několikrát zmiňoval. Aktuálně se ve finančních médiích nezkoumá a nepočítá, kam až trhy mohou spadnout, zda S&P 500 index poklesne na 600, 500 či dokonce snad až na 400 bodů. Aktuálně se zjišťuje a analyzuje, zda současný růst je již definitivním tržním obratem či pouhou „Bear market rally“ (růstovou korekcí v medvědím trendu). Osobně si myslím, že jsme již střednědobé tržní dno viděli (magických 666+- na S&P 500 indexu 6.března) a bez příchodu opravdu extrémně negativních zpráv bychom tuto úroveň zřejmě již neměli v nejbližších málo měsících překonat.

Lukac1

Podporou pro nynější cca 5týdenní růst (k dřívějším silným technickým býčím indikacím, tj. přeprodanosti, býčím divergencím, býčím Market Breadth signálům a výrazné fundamentální podhodnocenosti většiny akcií) je i várka postupně přicházejících lepších makrodat z posledních týdnů + další silné administrativní support akce (nyní např. změna účetních pravidel pro oceňování některých bankovních aktiv, rozšíření programu na podporu bank o pojišťovny, omezení short sellingu…). Po dřívějších zlepšených ekonomických datech jako byly maloobchodní tržby, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, ISM indexy, se v poslední době lepší i veledůležitá „housing“ data (prodeje existujících i nových domů, vydaná stavební povolení, rozjednané prodeje...). Zveřejňovaná makrodata začínají naznačovat minimálně zastavení poklesu a možnou stabilizaci důležitých součástí ekonomiky (osobní příjmy a výdaje, housing, důvěra), velmi negativní samozřejmě zůstává nezaměstnanost. Je ale pravděpodobné, že i díky plánovaným vládním výdajům na budování a rozšiřování infrastruktury a dalším administrativním akcím se její nárůst z posledních měsíců může brzy zastavit. Určitou stabilizaci nezaměstnanosti indikuje již její subindex v ISM indexu nákupních manažerů, zveřejněný v uplynulém týdnu. Po předchozích propadech se nyní již zastavil i pokles prodejů automobilů v USA. Významně posiluje ropa, měď, ocel - tedy další indikace minimálně již nezhoršování situace.
 
Velmi důležité pro potvrzení možné stabilizace ekonomické situace i vývoje na trzích nyní budou čtvrtletní hospodářské výsledky amerických společností, kde očekávám, že zřejmě budou lepší než odhady - a to z toho důvodu, že odhady/výhledy se zpracovávaly za velmi negativní situace (makrodata i trhy) a sentimentu. První pozitivní vlaštovky jsme již viděli, resp. slyšeli či četli dříve - ve formě prohlášení představitelů některých bank, že v 1Q se jejich společnostem vede nadmíru úspěšně (Citi, BoA, JP Morgan). Včera navíc banka Wells Fargo (19,61 USD, 31,70%) oznámila, že očekává mnohem lepší výsledky za 1Q, než jak jsou nastaveny odhady (stejně tak i Wachovia , kterou WF koupila). Na horní hranici výsledkových odhadů by měl reportovat Wal-Mart (50,66 USD, -3,71%). Veledůležité výsledky amerických bank - Citi (3,04 USD, 12,59%), JP Morgan (32,75 USD, 19,39%), Goldman Sachs (124,33 USD, 8,35%) budou zveřejněny v příštím týdnu, navíc po jejich ohlášeních zřejmě americká administrativa zveřejní závěry prováděných „stress testů“.

Lukac2

Očekávání pozitivních informací z bank (výsledky, stress testy), dle mne, stojí za výraznými růsty z posledních dnů. Z pohledu na grafy je patrné, že tyto se již přibližují důležitým rezistencím (maxima z letošního ledna a února). Pohyby do těchto oblastí již budou (resp. již jsou) na medvědích technických signálech. S následnými oznamovanými výsledky bank je velmi pravděpodobný „Sell on News“ výprodej a tedy pokles/ výraznější korekce trhů. Poté ale vše nasvědčuje možnému pokračování růstu do dalších týdnů (test 1.000 b. +- úrovně na S&P 500 indexu). Nejlepším důvodem pro pokračování střednědobého růstu by byla série dobrých výsledků amerických společností, nejlépe i s návrhy či výhledy na případné zvýšení dividend (po jejich snižování v předcházejících měsících).


Váš názor
  • rezistence
    17.04.2009 20:52

    Jsme v uváděné oblasti rezistence, tedy otočíme to dolů?
    Bejk
    • Re: rezistence
      21.04.2009 12:35

      Prognóza dobrá,klesáme.Co dále?
      René
  • +
    12.04.2009 16:17

    Já bych naopak doporučoval sledovat komentáře tohoto autora. Jedny z mála mají hlavu a patu.
    JendaK
    • Re: +
      12.04.2009 18:31

      - p. Josefa znám osobně z Církevního tábora přes Alana. " Dobří Borečci "
      Jeanettka
  • ATTENTION
    12.04.2009 10:19

    Zajímavý článek, ale doporučuji zvýšenou obezřetnost v případě tohoto autora a portfolio manažera.
    investor
  • Sentiment
    11.04.2009 11:29

    Akciové trhy rostou, nikdo neví přesně proč, a proto lze ten růst vysvětlit. Sentiment je podstatný faktor, bez diskuze. Protože je poslední měsíc sentiment pozitivní, může to být důsledek příliš vyklesaných trhů a vlastně se jedná o přirozený růst na hodnoty, kde to mělo být a můžeme to považovat za scénář, který stávající situaci vysvětluje. Jak strašně triviální je realizovat zisk, to skutečně dokazují americké banky, podle kterých se hýbe zbytek světa. Stejně tak, avšak na základě logického posouzení situace mezi 9/08 - 2/09, lze navodit jiný scénář, a to že sentiment výše uvedeného půlroku bylo nutné zvrátit ZA JAKOUKOLIV CENU. Víra uzdravuje. Proto nechápu tezi, že se změnil sentiment, když se toho dosáhlo zásadně administrativně a absolutně násilnou formou (medializace obratu trendu). Sentiment, aby se změnil, byl znásilněn. A úplně stejným násilným způsobem byl sentiment udržován nejméně celý rok před 9/08. Snad kvůli dožití do amerických voleb. Stejně tak je sentiment ovlivňován dnes zveřejňovanými zprávami o zisku bank (zisku je dosahováno opět administrativně, pozitivní změnou v účetních bilancích, k čemuž je NUTNÝ zejména růst akciových trhů a vliv hraje přesun vlastnických podílů a fúzí doposud realizovaných). Sentiment má být přehlušen "v předvečer" zveřejnění čtvrtletní zprávy MMF (který by bez navýšení základního kapitálu vylásil úpadek nebo nemohl poskytovat další půjčky). V minulosti se mohlo zdát, že akciové trhy se začínají odtrhávat od reality, dnes však je to zcela evidentní. Vytloukání klínu klínem v bankách je důsledkem vytloukání klínu klínem fúzemi obchodních společností (např. Walmart, aby předešel poklesu tržeb a horší bilanci u bank, koupil skoro "celou Jižní Ameriku"). Sentiment globální se udržuje pozitivně naladěn, přičemž jen díky mnohdy umělému udržování globálně známých značek při životě. Protože pád nadnárodní společnosti by způsobil problém bankám, je lépe jej udržet při životě ZA JAKOUKOLIV CENU (enron a dot.com asi jen tak ustát nakonec nešlo). Samozřejmě trh je veliký a bude ještě růst o další miliardy lidí, zejména miliardy v rozvojových zemích, které budou vyrábět ZA JAKOUKOLIV CENU, aby se mohli aspoň najíst. Kdysi bývaly pětiletky. Teď jsme začali sedmiletku (vracení půjček zpět FEDu). Sedm let odpočítávání do dalšího zásadního polického rozhodnutí, které nastane možná dříve. Obzvlášť pokud se kapitál bude chtít (v horším případě bude potřebovat už i to, co před rokem jen naznačil při ostatních bublinách, aby bilance prošla) exponenciálně rozmnožovat na komoditě potravin.
    Mudrc
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu