Investiční společnost Pictet ve své nové analýze tvrdí, že Fed pomáhá korporátnímu sektoru snížit jeho finanční náklady. Ovšem dluhová služba spotřebitelů se zvyšuje a podle Pictetu jde o oblast, kterou je nutné začít sledovat pozorněji.
Hlavní prioritou Fedu je udržet ekonomiku v chodu a zabránit recesi. Hovoří se proto o snížení sazeb, které by mělo fungovat jako pojištění před nenadálým útlumem. Podle Pictetu jde o podobnou filozofii, jakou v devadesátých letech sledoval Alan Greenspan. Nízké sazby se přitom rychle promítnou do finančních nákladů korporátního sektoru, zabrání poklesu marží danému rostoucími sazbami a následně i obratu v cyklu směrem k recesi. Pictet připomíná, že marže mohou vedle tlaku úrokových nákladů trpět i růstem nákladů mzdových, ale toto riziko je nyní podle společnosti omezené.
Následující graf ukazuje vývoj meziročního růstu korporátních zisků (červená křivka) a jednotkových nákladů práce:
To, že se Fed zaměřuje zejména na korporátní sektor, má dobrý důvod i proto, že zhoršující se dostupnost a kvalita úvěrů patří také mezi faktory, které spouštějí recesi a snižují odolnost finančního sektoru. Nicméně podle Pictetu by Fed nyní neměl ignorovat ani spotřebitele, protože rostoucí sazby zvyšují jeho dluhovou zátěž. Například sazby u kreditních karet se v současnosti dostaly na nejvyšší úroveň od roku 1994, od kterého jsou dostupná data.
Pictet měří dluhovou zátěž domácností jako poměr placených úroků k celkovým odměnám zaměstnanců a vývoj tohoto ukazatele ukazuje následující graf:
Podle Pictetu se americký ekonomický cyklus dostal do vrcholné fáze a tudíž se zvyšuje riziko ochlazení. Známky přicházející recese ovšem patrné nejsou a jednou z hlavních příčin je pozitivní vývoj v korporátním sektoru daný nízkými sazbami. Nicméně jak bylo naznačeno, „americký spotřebitel by se mohl ve středně dlouhém období stát Achillovou patou amerického hospodářství“.
Zdroj: Pictet