Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kup teď, plať...už teď? Na průkopníky odložených plateb tlačí banky i regulace. Výsledky Klarny ukážou, jak se jim stres daří zvládat

Kup teď, plať...už teď? Na průkopníky odložených plateb tlačí banky i regulace. Výsledky Klarny ukážou, jak se jim stres daří zvládat

25.08.2022 15:10
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Technologičtí inovátoři, kteří lidem po celém světě umožnili platit za zboží později, zažívají těžké časy; narážejí na nedůvěru investorů a kumulují ztráty. Na paty se jim věší velké banky jako Barclays či kartové společnosti jako Visa a Mastercard. Narůstající konkurence představuje další tlak na dosud prosperující relativní nováčky ve finančním sektoru, jako jsou Klarna Bank, Affirm Holdings nebo Afterpay.

Těmto společnostem, které umožňují rozdělit si nákup přes internet do několik splátek, buď přímo v jejich aplikacích, nebo prostřednictvím tlačítka na webech obchodníků, se v plynulých letech dařilo a rychle rostly. Rostoucí výpůjční náklady jim teď ale osekávají marže a investoři, kterým Klarna loni připadala valuačně hodnotnější než některé evropské banky, mohou nyní svoje nadšení krotit. Nejnovější investiční kolo Klarny srazilo v červenci její valuaci na 6,7 miliardy USD z dosavadních 45,6 miliardy, což někteří hodnotí jako jeden z nejdramatičtějších takových propadů v historii. Tržní kapitalizace společnosti Affirm v USA klesla letos o více než 70 % na 8,4 miliardy USD.

Svoji cestu si ve světě BNPL (z anglického kup teď, zaplať později) ale nyní hledají i tradiční banky a kartové společnosti, kterým nezbývá než se podvolit postupnému přesunu od kreditních karet ke službám, které dosud obstarávali Klarna a další nováčkové na trhu. Tito obvyklejší poskytovatelé úvěrů mají obvykle po ruce více finančních prostředků a za sebou dlouhodobé vztahy s miliony zákazníků. Zkušeností mají i s regulací, která se už pro tento segment rýsuje na některých trzích, na příklad v Británii. Poskytovatelé úvěrů tam budou muset prověřovat, zda jsou úvěry pro zákazníky dostupné, a zajistit, že se neohánějí klamavou reklamou. Kromě toho budou potřebovat souhlas od britského regulátora pro finanční etiku FCA, i když do poloviny roku 2023 není regulace pravděpodobná.

V sázce však není jen tak ledasco. BNPL je v mnoha ekonomikách nejrychleji rostoucí metodou online plateb, tvrdí expertka poradenské společnosti EY Patricia Partelow. Influenceři se na sociálních sítích vystavují se zbožím, které si koupili na splátky, a rostoucí popularita BNPL znamená pro banky ještě jedno riziko – že si "zavřou dveře k zákazníkům z řad mileniálů a generace Z, které tato alternativní forma financování láká,“ říká.

Na příklad Barclays vydělala na své divizi spotřebního úvěrování Barclaycard UK za první polovinu roku zhruba 16 procent svého příjmu ve Spojeném království. Je to méně, než kolik jí vynesly hypotéky a půjčky firmám, ale i tak by byla škoda o tyto zákazníky přijít.

„Ačkoli jsou banky teprve na začátku, mají pozici, ve které mohou rychle nabírat na velikosti,“ domnívá se podle Bloombergu Dilnisin Bayel ze společnosti Accenture, kde se specializuje na úvěry v Evropě.

Barclays se koncem loňského roku spojila s Amazon.com, aby nabídla možnost splátek na jeho platformách. HSBC a Virgin Money kráčejí ve šlépějích NatWest, který v březnu sdělil, že svým zákazníkům umožní rozdělit platbu do čtyř splátek bez jakéhokoli úroku při včasném splacení. Splátkový program má mít podle červnového sdělení Applu v nabídce i digitální peněženka od této firmy.

Jak banky, tak nové firmy financované venture kapitálem však s rostoucími úrokovými sazbami mohou stále více narážet na ztížené podmínky. Podle expertů z Bloomberg Intelligence se fintech a platební společnosti budou muset nachystat na střet s realitou: ceny akcií a valuace private ekvity se usadí níže, jak se v tomto silně konkurenčním prostředí začne závodit v tom, kdo dostane marže tak nízko, jak to bude možné.

I podle sloupkařky Reuters Karen Kwokové čekají startupy v sektoru fintech hubené časy. Tón už ve svém červencovém investičním kole udala Klarna a zahanbujícího snížení valuace, známého jako down round, se podle Kwokové dočkají i jiní. Fintechy mají totiž stejný problém jako jiné startupy orientované na růst: investory, kteří se najednou zajímají mnohem víc o brzký zisk než o narůstající tržby. Třeba akcie digitální banky Chime byly v obchodování na sekundárním trhu kotované se 49procentní slevou vůči lednové úrovni.

Podle Michaela Taiana z Fitch Ratings ale naroste zájem o BNPL v každodenním nakupování. „Je to nebezpečná hra – vidíte narůstající objemy úvěrů, když se ale zvedne nezaměstnanost, změní se to v defaulty a to bude problém,“ upozornil. Hodně firem zajišťujících BNPL služby přitom podle něj působí na slabším konci úvěrového spektra, „který je na neschopnost splácet prostě náchylnější“.

Nákupy pomocí BNPL budou asi dál narůstat:

10

Pololetní výsledky ztrátové Klarny příští týden ukážou, zda je skutečně důvod k obavám. Švédská soukromě držená firma byla loni největším evropským start-upem. 800 milionů dolarů, které v červenci od investorů získala, ale nemusí stačit na to, aby ji v situaci rostoucích sazeb a vysychající likvidity dostaly do černých čísel, tvrdí Anton Alikov z Arctic Ventures, která v Klarně drží podíl.

Švédská firma má podle Chrise Dingy z GlobalData dva velké problémy: úvěrové ztráty a administrativní výdaje. Ještě před investičním kolem Klarna také přikročila k “pálení peněz”. Rezervy jí jen v prvním kvartálu klesly o 7,3 miliardy SEK na 11,6 miliardy SEK. Pokud bude tímto tempem pokračovat, ocitne se i s nejnovější injekcí od investorů do konce letošního roku na suchu, napsal Bloomberg.

Generální ředitel Klarny Sebastian Siemiatkowski ale na twitteru poznamenal, že Klarna byla prvních 14 let svého podnikání zisková a v USA investovala do růstu.

1. Klarna has been profitable for its first 14 years of existence. 2017 = 14% EBT. Our established markets currently generate 1 bn in gross profit per year.

2. Since 2019 we have invested to become US market leaders with 30 m users, 60% brand aware. and 30 of top 100 US sites

Podle červencového prohlášení velšského investora a filantropa Michaela Moritze byl byznys nejsilnější od chvíle, kdy jeho investiční firma Sequoia Capital do Klarny v roce 2019 poprvé investovala, a jiné venture investory obvinil, že během investičního kola jednali protichůdně proti své počáteční podpoře tomuto sektoru.

Down round může někdy přinést i dobré věci. Nerealisticky vysoká valuace totiž znamená, že zaměstnanecké opce nemají tolik prostoru, takže nižší cenovka může pomoci nalákat nové talenty, napsala Kwoková. Chime může získané peníze nasypat do nových produktů, třeba do pojištění. A pro zavedené banky pak může nedávný propad valuací fintech společností znamenat příležitost k akvizicím, domnívá se Mike Abbott z Accenture.

Zdroje: Bloomberg, Reuters

 
 

Čtěte více:

Zmatek kolem sankcí vyprchává a ruské diamanty se potichu vrací na trh
24.08.2022 6:06
Ruský těžař diamantů Alrosa, na kterého byly uvaleny sankce, potichu d...
Rostoucí ceny plynu a nový šok pro evropské trhy
25.08.2022 6:07
Další dramatický nárůst cen zemního plynu podle všeho zmařil veškeré n...
Dělá si recese recesi?
24.08.2022 17:05
Řadě celkem unikátních ekonomických jevů by asi nyní mohla vévodit ame...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2024
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data