Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stane se Amerika Saúdskou Arábií zemního plynu?

Stane se Amerika Saúdskou Arábií zemního plynu?

25.04.2022 5:55

Za situace, kdy záběry ruské agrese a válečných zločinů na Ukrajině nadále dominují médiím v Evropě a na celém světě, se Německo zavázalo osekat svůj import ruského plynu o dvě třetiny do roku 2023. Ještě bezodkladněji teď Robert Habeck, německý vicekancléř a ministr hospodářství a ochrany klimatu, hovoří o tom, že už letos v červnu země srazí dovoz ruské ropy o polovinu.

Zeštíhlit dovoz ruského zemního plynu bude ovšem trvat déle. Evropská unie nedávno vytvořila novou agenturu k nákupům plynu pro všech 27 členských států. Její první společný nákup, letos zhruba 15 miliard kubických metrů (bcm), bude od Spojených států ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG). To je ale jenom začátek.

Evropa se od ruského plynu nemůže rychle odklonit, zejména v průmyslovém sektoru. Válka ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině podnítí další úsilí vytvořit napříč EU více větrných farem a solárních zařízení. Obnovitelná energetika ale vyžaduje specifická zlepšení v infrastruktuře, jejichž financování a uskutečnění si vyžádá čas. Dokud akumulátorové technologie neumožní skladovat podstatné objemy energie, bude Evropa potřebovat plynové elektrárny pro zajištění dodávek záložní energie ve dnech bez větru a slunce.

I když Evropa získá 15 bcm LNG ze Spojených států, k úplnému nahrazení dovozů z Ruska bude stále potřebovat dalších 140 bcm. Dodávky budou nutně pocházet z globálního trhu, který byl silně napjatý už před vpádem Ruska na Ukrajinu. Evropská poptávka po neruském zemním plynu tak ještě zvýší tlak na ceny pro země, které na importu závisejí – zejména Čínu, největšího dovozce plynu na světě.

Pod povrchem země sice není plynu nedostatek, ale zahájit těžbu a dostat tyto zásoby na trh může trvat 3-5 let – anebo ještě víc, bude-li zapotřebí vybudovat složitá zařízení pro nakládání s LNG. Putinova válka uspíší rozvoj těžby na nových plynových polích, zejména na Blízkém východě a ve východním Středomoří. Aktuálně však existuje jediný snadno dostupný zdroj podstatného zvýšení dodávek: Spojené státy.

Není ale vůbec jasné, zda USA chtějí být světovým dodavatelem zemního plynu poslední instance – Saúdskou Arábií na globálním trhu s plynem. Pro americký ropný a plynařský průmysl a pro některé politiky je vývoz plynu racionální reakcí na potřeby světa a po několika hubených letech také vítaným novým zdrojem příjmů a pracovních míst. Domnívají se, že nadchází nový břidličný boom, protože velká část potenciálních amerických vývozů plynu bude vedlejším produktem těžby ropy z břidlic.

Pro jiné však podpora plynu na vývoz představuje nežádoucí obrodu ekonomiky založené na uhlovodících. Plyn vyvážený ze Spojených států ve formě LNG bude produkovat emise skleníkových plynů zvyšující celosvětový úhrn, který už se vrátil na předpandemické úrovně a dál roste.

Pak jsou tu ti, kteří zdůrazňují riziko, že zvýšený export odebere zásoby plynu a pravděpodobně i ropy Spojeným státům právě v době, kdy rychle rostou spotřebitelské ceny za všechny formy energie. Amerika si uvykla těšit se ze soběstačnosti v oblasti ropy a plynu, kterou jí daly břidlice, a není jisté, zda může být lákavější stát se předním světovým vývozcem plynu.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena nebude snadné tyto různé náhledy sladit. Významné legislativní iniciativy jeho administrativy usilující o omezení emisí skleníkových plynů a podporu čisté energetiky uvízly v Kongresu nebo byly ořezány co do rozsahu a pravděpodobného účinku. Environmentální lobby, důležitá část voličské základny Demokratické strany, už nad absencí pokroku vyjadřuje zklamání, přičemž panují obavy, že během listopadových voleb by demokraté mohli ztratit většinu v Kongresu.

Na druhou stranu velký a rostoucí nedostatek zemního plynu v Evropě, kde už se hovoří o omezování spotřeby, by mohl u veřejnosti podlomit podporu sankcí proti Rusku. Budou-li sílit dopady nedostatku plynu na evropskou ekonomiku, pokušení Německa a dalších zemí tlačit ukrajinskou vládu do přijetí neuspokojivé mírové dohody s Ruskem jedině poroste.

Putinova válka proti Ukrajině vrátila energetickou bezpečnost na vrchol politické agendy na obou březích Atlantiku. Vybrat si z možností, jež nyní mají američtí a evropští lídři před sebou, je nepříjemné, ale zároveň naléhavé a nevyhnutelné.

12

Nick Butler, hostující profesor na univerzitě King’s College London, je zakládajícím předsedou tamního Policy Institute a předsedou společnosti Promus Associates.

Copyright: Project Syndicate, 2022.
www.project-syndicate.org


 
 
 

Čtěte více:

Evropa a plyn z Ruska – alternativní řešení
06.04.2022 15:39
Ekonom Daniel Gros tvrdí, že alternativou k zákazu dovozu ruského plyn...
Německo dočasně přebírá kontrolu nad německou dceřinou firmou ruského Gazpromu
05.04.2022 8:44
Německý stát převezme dočasně kontrolu nad německou dceřinou společnos...
Snadným sankcím proti Rusku je konec. Další už spojence mohou ekonomicky zabolet
07.04.2022 16:03
Když se bohaté světové demokratické velmoci chystaly vyhlásit nové kol...
EU zakáže dovoz ruského uhlí, Moskva přijde o čtyři miliardy eur. Újma čeká i evropský trh
08.04.2022 12:44
Evropská unie dnes přijala pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invaz...
Nedostatek elektřiny v Evropě se může protáhnout do příštího roku
08.04.2022 16:25
Pokračující nedostatek paliv v Evropě bude pokračovat do příštího roku...

Váš názor
  •  
    25.04.2022 10:09

    Tak si asi budeme muset všichni pěkně namočit čumáček do sr.... za to válčení. Ekologie sem, ekologie tam, ať se zeměkoule třeba zblázní. Po nás potopa.
    ricochet
    •  
      25.04.2022 14:49

      A kdyby sme brali ruskej plyn, tak to bude ekologicky v pořádku že? Americkej plyn jen nahradí ruSSkej plyn, takže celosvětově to nebude mít vliv. Tak nebreč nad ekologií, když ti jde jen o Putlera...
      qwer
      •  
        25.04.2022 15:15

        Lidi a firmy zajímá peněženka. Zvlášť v dnešní době. U sporáku místo původu plynu nikdo neřeší. Samozřejmě diverzifikace dodávek je zcela na místě.
        sin90
Aktuální komentáře
17.05.2024
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům
16.05.2024
22:01Dow Jones poprvé v historii v průběhu dne nad hranicí 40 000 bodů  
17:58Nové technologie si samy dláždí finanční cestu ke svému rozmachu
17:20Akcie jsou na maximech opatrnější, jejich odolnost se však zvedla  
17:03J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:17Jakub Blaha: Tržby Walmartu rostou díky zákazníkům s vyššími příjmy  
14:51Freris o nových clech na čínské zboží a stavu tamní ekonomiky
14:50Zisk i tržby Walmartu překonaly odhady, firma zvýšila celoroční výhled
13:10Michael Burry zvyšuje sázky na čínský big tech, ten od lednového dna připisuje 25 %
12:54Než otevře Wall Street: Cisco, GameStop, Chubb  
11:54FX Výhled: Koruna má to nejhorší za sebou, nový impuls dodala jestřábí ČNB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:45Engie SA (03/24 Q1)
11:00EMU - CPI, y/y