Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Forbes: Komodity připomínají

Forbes: Komodity připomínají "tulipánovou mánii" ... náměty k diskusi

25.05.2004 13:37
Autor: 

Včerejší internetová edice magazínu Forbes přinesla pod názvem "Commodity bubble" článek a názory Lisy W. Hess - správce majetku a "money-managera" z New Yorku. Že jste o ní nikdy neslyšeli ? - Ani já ne, pro zájemce tedy uvádím alespoň její webovou stránku: www.forbes.com/hess a požádám, aby níže uvedené věty sloužily zejména jako oživení relativně nudného úterního odpoledne.

Celý článek začíná přiznáním, že před několika týdny navštívila L. Hess Argentinu ve snaze a se záměrem koupit si farmu produkující sojové boby. Sója za 2 roky posílila o 130 % a nyní se pohybuje na 9,67 USD za bušl, argentinské peso ve stejném období oslabilo z parity k dolaru na tři peso/USD. Během poklidného oběda se člověk, z něhož měla tato dáma zájem vymámit informace o vhodných farmách na prodej, přiznal, že "jediným výsledkem celé té čínské poptávky po sóje je situace, kdy on a jemu podobní odvádí krávy na méně kvalitní pastvu a na dobré půdě pěstuje sóju". Jinými slovy - všichni jsou "long" na Čínu a její hospodářské oživení.

Jedna z lekcí, kterou si investoři odnesli z propadu Ruska a Asie v roce 1998 byla, že velká většina objektivně chytrých a zkušených lidí přijde obvykle s tou samou chytrou a výnosnou myšlenkou v tu samou chvíli. Objektivě vzato - trh s komoditami této definici nyní poměrně přesně odpovídá. Hedge fondy, bankovní makléři obchodující na vlastní účty bank, indonéské měděné doly a argentinští farmáři - ti všichni (a mnozí další) jsou "dlouzí" v Číně.

Jak k tomu došlo ? Za jednoho z prvních viníků bývá obvykle označován americký FED - tím, že dlouhodobě udržuje úrokové sazby na "krizové" úrovni, vytvořil v ekonomice několik hrozivých disbalancí. Ve snaze udržet spotřebitelskou poptávku na výši uměle dotuje firmy jako Ford, General Motors, Fannie Mae a Freddie Mac. Nechtěným produktem je exploze cen ještě nedávno zcela opomíjených komodit.

Tím, že FED udržuje sazby tam, kde jsou, tlačí spekulativní kapitál kromě jiného také do segmentu komodit. Přemíra poptávky vyhnala ceny hodně hodně vysoko. Dříve spíše než později půjdou sazby v USA vzhůru a ceny komodit - velmi pravděpodobobně - dolů (na tomto místě si dovolím nesouhlasit).

Jaká je "mechanika" celého tohoto boomu ? Neuspokojená a neuspokojitelná poptávka po komoditách z Číny, rostoucí o 8 % (nebo 9 % a nebo 10 % - vyberte si co chcete, nikdo to stejně přesně nezměří) vyvolala nabídkový šok v rámci mnoha skupin komodit. Pokud vezmeme - čistě z ilustrativních důvodů - leden 2003 jako počátek, měď je o 95 % výše (1,35 USD za libru), uhlí je +90 % na 52,20 USD za metrickou tunu, sója poskočila o 91 %. Nejenom to - náklady na přepravu rostou také a tlačí celkové náklady ještě výše. Důvod ? - lodě přepravující suroviny jedou jednu cestu (Čína - dodavatel surovin) v zásadě prázdné.

Velmi dobrá březnová data o nezaměstnanosti ve Spojených státech připravila velmi pravděpodobně jeviště pro hru s názvem "kdy, když ne teď" a trhy si spočetly, že FED se bude muset dříve či později ke zvyšování sazeb odhodlat. Na konci dubna Alan Greenspan americkému Kongresu oznámil, že "deflace již není problémem". V mezidobí čínská centrální banka své sazby zvýšila dvakrát - 24. března a 12. dubna. Vyšší úrokové sazby v USA přinesou trhům dva vzkazy: a) americká ekonomika je na expanzivní dráze, b) kapitál se přesune do regionů resp. instrumentů, jež vykazují menší míru "přehřátí". Vyšší sazby v Číně povedou - snad - k ochlazení lokální ekonomiky a zpomalení poptávky po komoditách. Jejich ceny se tak - opět pravděpodobně - posunou níže.

Jak jsem řekl v úvodu, berme názory L. Hess jako zpestření úterního odpoledne. Je asi nabíledni, že komodity budou dříve či později své absurdní ceny krátkodobě korigovat - na rozdíl od L. Wess jsem však názoru, že v dnešním světě levných a natisknutelných peněz představují poměrně bezpečnou formu uchování hodnoty. Kdyby pro nic jiného tak proto, že jejich množství je omezemé a kdejaká centrální banka si je nemůže natisknout podle libosti.

(zdroj: http://www.forbes.com/home/free_forbes/2004/0524/205.html)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2024
22:00Příznivý mix zpráv poslal S&P 500 na nové maximum  
18:03Amerika dnes Evropu nestíhá, přestože se tamní data přidala mezi dobré zprávy  
17:53Starostové chtějí ministrem průmyslu Lukáše Vlčka, zapojeného do sněmovních výborů pro rozpočet či životní prostředí a exstarostu
17:48Finanční podmínky, sazby a umělá inteligence – září 2024
15:29Růst ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí zrychlil na tři procenta, potvrdil úřad
15:13Bloomberg: Naděje EU na výrobu baterií se stala symbolem krachu elektromobilů
14:58Fidelity International: Fed do toho jde ve velkém stylu, čeká nás volatilita
14:42RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva
12:59Novinky z OpenAI: Altman by mohl získat podíl, odchází technologická šéfka Muratiová a manažeři výzkumu
12:23Bloomberg: Cateringová firma Sodexo zvažuje převzetí rivala Aramark z USA
11:53Německá ekonomika letos opět klesne, odhadují přední hospodářské instituty
11:273M FUND MSI SICAV a.s: Pololetní zpráva za rok 2024
10:37Další čínská podpora a výsledky Micronu posílají akciové trhy vzhůru  
10:26Rohlik.cz Finance a.s.: Pololetní neauditovaná finanční zpráva společnosti
10:16Poptávka po AI počítačích zlepšila výhled Micron, akcie vyskočily o 15 %
10:13Čína zavede další opatření na podporu ekonomiky, akcie zareagovaly růstem
9:18Rozbřesk: Koruna pod lehkým tlakem. ČNB snížila sazby dle předpokladu, na tahu je šýcarská centrální banka
8:53Technologické akcie podpořila čísla Micronu, čínský trh stimulace tamní vlády. Evropa zahájí pozitivně  
6:29Technická analýza: Citi může pokračovat v růstu podél 200denního průměru  
25.09.2024
22:01Americké indexy dnes nedokázaly najít směr  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university