Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Taková mizerná rovnováha

Taková mizerná rovnováha

23.05.2016 17:45

Po pondělní nadílce PMI z eurozóny a USA budou trhy sledovat asi hlavně několik projevů představitelů Fedu, které jsou na tento týden naplánovány. Ve svém předchozím příspěvku jsem přemítal nad tím, že Fed akciové trhy v USA a možná i dalších vyspělých ekonomikách výše nepustí. Příčina je jednoduchá: Buď dojde k pozitivnímu překvapení, ekonomika USA se z Q1 útlumu vzpamatuje rychleji, než se čeká a Fed toho využije k co nejrychlejší normalizaci sazeb. K ní pak nepřikročí pouze v případě, že se pozitivní vývoj nedostaví. Ani jeden scénář prostor pro udržitelnou rally pravděpodobně neposkytuje. Má tedy cenu tento týden i po něm vůbec sledovat, co zazní z úst amerických centrálních bankéřů?

Odpověď je i přes výše uvedené kladná. Současná „pravidla hry“ ale nezmění úvahy o tom, jaká kombinace z těch dvou uvedených nastane. K takové změně by spíše pouze v případě, že by se změnil celkový „světonázor“ členů FOMC. To by mohlo znamenat větší posun k jestřábímu, či naopak hrdliččímu postoji. První případ by v podstatě znamenal „normalizaci za každou cenu“ a druhý „normalizaci za žádnou cenu“. K ničemu takovému ale pravděpodobně nedojde a my tak můžeme jen dál hádat, jaká z popsaných dvou kombinací růst/sazby bude držet býka při zemi.

Z následujícího obrázku vidíme, že pravděpodobnost těchto kombinací se v posledních týdnech a měsících prudce mění. Pravděpodobnost červnového zvýšení sazeb o 25 bps byla v lednu téměř 50 %, na konci února už jí ale trhy odhadovaly v podstatě na 0 %. Pak opět došlo k prudkému růstu, abychom se ovšem na konci května dostali na cca 5 %. A v posledních dnech se pravděpodobnost opět prudce zvýšila a nyní se pohybuje kolem 30 %. V tuto chvíli se tedy trhy domnívají, že relevantnějším scénářem je stále pomalejší oživení/pomalejší normalizace, ale toto přesvědčení je mnohem slabší než před nedávnem.

FOMC June.png

Je ale skutečně jedno, zda se vývoj vydá tímto směrem, či směrem rychlejší oživení/rychlejší normalizace? Jak jsem psal výše a v předchozím příspěvku, z krátkodobého hlediska trhů a investorů pravděpodobně ano. Na znovuoživení udržitelné rally by totiž bylo potřeba kombinace rychlejší oživení/pomalejší normalizace. Tu ale většinou prosazují jen někteří ekonomové mimo Fed. Kombinace pomalejší oživení/rychlejší normalizace sazeb by pak téměř s jistotou probudila medvědy (i ona má své zastánce a to často z řad těch, kteří věří v poněkud exotičtější ekonomickou teorii).

Čtenář by přesto mohl namítnout, že v delším období je mezi našimi dvěma „realistickými“ možnostmi nebetyčný rozdíl: Je přece určitě mnohem lepší, když se dostaví oživení a Fed jej doprovodí normalizací sazeb, než když sazby zůstanou nízko kvůli tomu, že ekonomika je v relativním útlumu. To je samozřejmě pravda. Na druhou stranu se zdá, že trhy jsou hodně fixovány na to, že „čím nižší sazby, tím lépe“ a to bez posuzování celkového kontextu. A navíc už nějakou dobu v globální ekonomice funguje negativní zpětná vazba, kdy i pouhé hovory o zvyšování sazeb v USA zhoršují finanční a ekonomické zdraví EM. To se pak jako bumerang (zejména přes kurz dolaru) vrací do USA. Je to jedna z řady takových mizerných rovnováh, ve kterých globální ekonomika v pokrizových letech ustrnula. Zvyšování sazeb je pak do určité míry metodou „pokus – omyl“.


Čtěte více:

Bayer (DIP) a Monsanto, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA i vystoupení bankéřů z Fedu… týdenní výhled
23.05.2016 11:45
V kalendáři na tento týden najdeme množství naplánovaných vystoupení b...
Kanadské požáry utichají a černé zlato opět trápí přebytek na trhu
23.05.2016 12:18
Ropa před blížícím se zasedáním OPECu již příští týden zamířila v pond...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.08.2024
9:30Víkendář: Daly (Fed) míní, že monetární politiku je třeba upravit, reálné neutrální sazby odhaduje kolem 1 %
30.08.2024
22:01Wall Street v závěru týdne konečně opět zabrala  
17:48Zhoršení cyklického makroekonomického prostředí v příštích letech?
16:58Wall Street odstartovala růstově. Nvidia se odrazila, strmě stoupá Intel  
16:35Stanovisko MF ČR k pokračování windfall tax v roce 2025: Mimořádné příjmy dosud nepokryly mimořádné výdaje, dividenda ČEZ mimořádná není
15:59ČNB: Dluhy českých domácností v červenci stouply na téměř 2,32 bilionu Kč
15:42Ukrajina chce zastavit transport ruské ropy přes ropovod Družba, zásobování Česka není podle Mero ohroženo
15:40Řídíte se strategií 60/40? Vyměňte dluhopisy za komodity, říkají stratégové BofA
14:43Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
13:55Key Square Capital: V určitém smyslu Spojené státy nyní připomínají rozvíjející se ekonomiky
12:15ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise dluhopisů vázaných na udržitelnost
12:12Perly týdne: Růst akcií podle Citi a Morgan Stanley, Evropa chce hybridy a zlato a ropa podle Goldman Sachs
11:58Inflace v eurozóně v srpnu zpomalila na 2,2 procenta
11:26Jan Bureš: Oživení pokračuje, brzdí ho dál průmysl
10:58Závěr týdne je bohatší na data, akcie drží směr vzhůru  
10:36V Německu přibylo lidí bez práce, nezaměstnanost vzrostla na 6,1 procenta
10:31Jakub Seidler: Česká ekonomika vzrostla ve 2Q meziročně o 0,6 pct. Spotřeba domácností zaostala za očekáváním
9:12Rozbřesk: Inflace v eurozóně potvrdí zářijový “cut” ECB
8:53ČEZ plánuje nabídku udržitelných dluhopisů, Nvidia jedná o zapojení do OpenAI a futures jsou smíšené  
6:22Invesco: Holubice křičí. Fed hlasitě signalizuje zářijové snížení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data