Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde skončí tržní „blbá nálada“?

Kde skončí tržní „blbá nálada“?

10.02.2016 17:45

Trhy definitivně propadly „blbé náladě“, DAX kvůli vývoji posledních týdnů za posledních 12 měsíců odepisuje více než 17 % a americký SPX asi 10 % - viz následující graf. Vše už nebezpečně zavání sebenaplňujícím se proroctvím, které dokáže divy a které lze jen těžko uchopit nad rámec prostého konstatování, že vše skončí, až to skončí.

Blba nalada.png

Zdroj: Bloomberg

Výše uvedeným konstatováním „skončí to, až to skončí“ bych dnes ale nerad skončil já. Čtenářovi v souvislosti s posledním vývojem doporučuji článek „Pokud nyní přijde recese, peníze z vrtulníků nás asi neminou“. Líbí se mi mimo jiné i proto, že o penězích z vrtulníků jsem tu již před delším časem psal v tom smyslu, že není pravda, že by centrální banky už neměly nástroj, kterým by mohly stimulovat ekonomickou aktivitu. Ony jen nemají to, co bych definoval jako „politicky a společensky přijatelný“ nástroj. Jenže tato přijatelnost se může již brzy ukázat jako luxus, který si nemůžeme dovolit (doufejme, že ne).

Co je a není přijatelné

Mohli bychom tvrdit, že centrální banky v posledních letech udělaly hrubou chybu na straně osvěty. Tedy na straně vysvětlování toho, že některé nástroje mohou být netradiční, ale kvůli tomu bychom je neměli odmítat. Tuto chybu jednoznačně udělala i ČNB, když podstatně podcenila všeobecnou informačně-vzdělávací kampaň před kurzovými intervencemi.

Jenže ono to na druhou stranu vypadá, že centrální banky a jsou schopny ovlivnit a vzdělávat jen do určité míry. Za ní už je odborná i laická společnost poměrně pevně rozdělena na „pro a proti“ tábor bez ohledu na to, jaké jsou racionální argumenty*. Jinak řečeno, od určité hranice nezvyklosti rozhodují emoce a dojmy a ne data, rozumné modely a myšlenkové rámce. Je otázka, zda peníze z vrtulníků (třeba 500 eur každému plnoletému v eurozóně) leží ještě před hranicí vysvětlitelnosti, či už jsou daleko v oblasti dojmologie.

Akcie a stimulace

Mezi exotické alternativy můžeme mimo peněz z vrtulníků (které mohou být mimochodem mnohem efektivnější a zároveň mnohem transparentnější a ekonomicky spravedlivější než QE) zařadit nákup netradičních aktiv, tedy zejména akcií. Kolegové z Natixis dokonce jdou tak daleko, že tvrdí, že ECB, respektive likvidita od ní u nich nakonec skončí. Důvody jsou prý v kostce následující:

„Politika ECB bude ještě více uvolňována, ale je velmi nepravděpodobné, že nová likvidita bude investory použita k nákupu vládních dluhopisů, protože jejich výnosy jsou mimořádně nízko. Zahraniční investice budou stále méně atraktivní, protože situace ve zbytku globální ekonomiky se zhoršuje. Korporátní dluhopisy v eurozóně budou trpět kvůli jejich vysoké korelaci s trhy v USA. Jedinou zbývající třídou aktiv, která by mohla být z hlediska výnosů atraktivní, jsou tak evropské akcie“.

Evidentním protiargumentem je, že nafukování valuací na akciovém trhu (snižování nákladu kapitálu) v prostředí, kdy korporátní investice skomírají a firmy hromadí hotovost, je dost neefektivní (ať už prováděné centrální bankou přímo, či nepřímo, přes soukromé investory). Šlo by tedy o ekonomicky velmi sporný krok (což ale půjde vždy). Nicméně se mi zdá, že z hlediska jakési „pocitové přijatelnosti“ by i přímé nákupy akcií ze strany centrální banky byly paradoxně přijatelnější než pravděpodobněji mnohem efektivnější a spravedlivější vrtulníky. Možná si ani neuvědomujeme, jak moc jsme v zajetí zvyků a rituálů.


*Samozřejmě vnímám argumenty, která tvrdí, že centrální banky se o stimulaci už snaží pár let a to poměrně agresivně a přesto „ničeho“ nedokázaly. Jenže jejich úspěch je nutno měřit relativně k alternativám a ne k našim snům o tom, co dokázat „měly“. Argumenty proti pokrizové monetární stimulaci jsou tak podle mne podobné kritice hasičů, kterým se přes všechnu snahu nepodařilo zachránit část domu. Podle logiky odpůrců stimulace neměli tedy hasit vůbec? A neměli hasit vůbec, protože voda porušila část vybavení zachráněné části domu? Určitě netvrdím, že celá problematika je černobílá, ale výsledek je stále více bílý, než černý. A navíc mám takový neodbytný dojem, že zastánci kreativních destrukcí jim většinou fandí jen do té doby, než začnou „kreativně“ destruovat i jejich příjmy, pozice a firmy.



Čtěte více:

Komerční banka - prognóza výsledků za 4Q15
10.02.2016 14:00
Komerční banka ve čtvrtek 11. února zveřejní své výsledky za 4Q15. Oče...
Yellenová: Fed by mohl zpomalit tempo utahování měnových šroubů
10.02.2016 15:41
Ekonomika Spojených států čelí mnoha globálním hrozbám, které by mohly...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.08.2024
9:30Víkendář: Daly (Fed) míní, že monetární politiku je třeba upravit, reálné neutrální sazby odhaduje kolem 1 %
30.08.2024
22:01Wall Street v závěru týdne konečně opět zabrala  
17:48Zhoršení cyklického makroekonomického prostředí v příštích letech?
16:58Wall Street odstartovala růstově. Nvidia se odrazila, strmě stoupá Intel  
16:35Stanovisko MF ČR k pokračování windfall tax v roce 2025: Mimořádné příjmy dosud nepokryly mimořádné výdaje, dividenda ČEZ mimořádná není
15:59ČNB: Dluhy českých domácností v červenci stouply na téměř 2,32 bilionu Kč
15:42Ukrajina chce zastavit transport ruské ropy přes ropovod Družba, zásobování Česka není podle Mero ohroženo
15:40Řídíte se strategií 60/40? Vyměňte dluhopisy za komodity, říkají stratégové BofA
14:43Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
13:55Key Square Capital: V určitém smyslu Spojené státy nyní připomínají rozvíjející se ekonomiky
12:15ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise dluhopisů vázaných na udržitelnost
12:12Perly týdne: Růst akcií podle Citi a Morgan Stanley, Evropa chce hybridy a zlato a ropa podle Goldman Sachs
11:58Inflace v eurozóně v srpnu zpomalila na 2,2 procenta
11:26Jan Bureš: Oživení pokračuje, brzdí ho dál průmysl
10:58Závěr týdne je bohatší na data, akcie drží směr vzhůru  
10:36V Německu přibylo lidí bez práce, nezaměstnanost vzrostla na 6,1 procenta
10:31Jakub Seidler: Česká ekonomika vzrostla ve 2Q meziročně o 0,6 pct. Spotřeba domácností zaostala za očekáváním
9:12Rozbřesk: Inflace v eurozóně potvrdí zářijový “cut” ECB
8:53ČEZ plánuje nabídku udržitelných dluhopisů, Nvidia jedná o zapojení do OpenAI a futures jsou smíšené  
6:22Invesco: Holubice křičí. Fed hlasitě signalizuje zářijové snížení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data